Чад Експедиција - Gerewol фестивал

Чад Експедиција - Gerewol фестивал

цена од
4.199
EUR ,00
траење
14 дена
Пријави се Барање
Барање

Добредојдовте во магичниот Чад - бисерот на Централна Африка! cad-експедиција-африка

Самo за најљубопитните истражувачи, патување каде што ќе откриеме нови растителни и животински видови и ќе истражуваме области каде што никој не стапнал.

Племето џунгла ве води на незаборавно патување во Чад, земја богата со култура, историја и природна убавина. Со своите разновидни пејзажи, од пустински оази до бујни савани и прекрасни планински масиви, Чад нуди уникатно искуство за секој патник Земја со неверојатни контрасти и природна убавина. Чад е земја во централна Африка. Овде ќе имате можност да ја видите најголемата пустина во светот - Сахара. Оваа пустина опфаќа 10 земји, што само зборува за тоа колку е фасцинантна и суштинска за областа.

Ќе го запознаеме номадскиот начин на живот, ќе видиме праисториски слики врежани во карпите, ќе доживееме традиционална музика и танц и ќе научиме за културното наследство на оваа земја.

Сите факултативни излети се вклучени во цената!

*Визата е задолжителна и може да се добие онлајн преку линкот: https://ambassade-du-tchad.be/


Рута
Белград
Истанбул
Нџамена
Истанбул
Белград

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Хотел, Камп
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Дестинации
Африка, Чад
Видови патувања
Експедиции
Код на патување
CA1
Тежина
Погодно за деца
Не

План и програма

Собир на групата на аеродромот „Никола Тесла“ два часа пред летот. Лет од Белград во 09:20 часот (TK 1082) со попатна станица во Истанбул. Пристигнување во Истанбул во 12.15 часот по локално време. Лет за Чад во 18:35 (TK 0633). Пристигнување во Чад во 22:45 часот. Трансфер до сместување во Нџамена.

Превоз

 • Avio-karta sa svim taksama na relaciji Beograd – Ndžamena, u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 2x23 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga
 • Transfer na relaciji aerodrom - smeštaj

Сместување

Хотел 2*/3* 1 ноќ

Место

 • Белград
 • Истанбул
 • Нџамена

Ја преминуваме висорамнината Багуирми за да стигнеме до камповите кои служат како прибежиште за номадите по сезоната на дождови. Посебно внимание ќе посветиме на обичаите и традициите на народот М'бороро. Ќе го посетиме фестивалот Guerewool, кој се пренесува со генерации. Оваа церемонија, која вклучува танц и музика, го претставува вистинскиот живот на овие луѓе, кои гледаат да се претстават во најдобро светло и да им дадат можност на жените да ја изберат својата љубов... Попладне ќе учествуваме на церемонијата за пречек.

Сместување

Шатори 2 ноќи

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 2

Во утринските часови се упатуваме кон Бокоро, областа на номадите на Арапите и Булала, каде ќе имаме можност да се запознаеме со локалното население и да видиме како тие всушност живеат.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

На овој дел од патот го поминуваме платото Гера, кое се карактеризира со тоа што локалното население, мажи, жени и деца, секојдневните активности поврзани со земјоделството ги извршуваат на традиционален начин, а како главни се користат магарињата. превозни средства. Некогаш анимисти, жителите на областа, Хаџарите, се познати по тоа што како дел од својата традиција го одржуваат тоа што продолжуваат да принесуваат животински жртви за да си обезбедат плодна година за себе. Денот го завршуваме со посета на светата карпа.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Го напуштаме платото Гера. Се движиме кон Абече и стигнуваме до регионот Уадаи, поранешно кралство кое имаше трговски односи со денешен Судан. Можеме да го видиме влијанието што го остави суданската култура на примерот на колоритниот пазар на овој регион. Карактеристично за овој простор е тоа што е полуномадска зона

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Пред да се вратиме во пустината, ова е нашата станица за полнење гориво. Арада е место за слетување на арапските и номадите Кереда со многу камили и крави. Оттука се упатуваме на север кон Енедија. Како што постепено се преселуваме во пустинската област, локалното население исто така се менува од земјоделци во номадски овчари. Нако Араде, патот не носи до Калаит.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Откако купивме сувенири во Калит, кој е раскрсницата на сахарскиот свет, продолжуваме кон Теркеи. Го посетуваме музејот на пештерски цртежи.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Алоба е дом на еден од најголемите природни сводови во светот. Висок е 120 метри и широк 77 метри. Грандиозно дело на природата, каде што можеме да видиме ходници, лавиринти и пештерски цртежи од непознати уметници.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Собирно место на илјадници стада камили. Archei е еден од најспектакуларните постојани резервоари за вода во Централна Африка, сместен во монументален кањон украсен со карпести слики и дом на неколку срамежливи крокодили, живи фосили од времето кога Сахара била зелена.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Рано наутро враќање назад во Калаити, од каде се враќаме во рамнините на Оумчалуба. Поминувајќи низ рамнините, ќе се чувствуваме како да сме сами на светот, поради пространоста што е пред нас.

Сместување

Шатори 1 ноќ

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Ние сме во областа Тубу Керед и Тед бараме пасишта на нашиот пат кон југ. Оваа сушна зона ни овозможува да веруваме дека на пустината и нема крај. Некои арапски семејства мигрираат во оваа област пред да го најдат патот до градот Ата.

Храна

 • Doručak, ručak, večera × 1

Бахр ел Газел, античката река на Чад, која во буквален превод од арапски значи „море од газели“. Во реонот на реката може да се видат остатоците од старите дини и сливот на исушеното езеро. Кереда и арапските семејства кои ја делат оваа област живеат подеднакво во овој град. По посетата на градот, го продолжуваме патувањето до Нџамена.

Храна

 • Doručak, ručak × 1

Лет од Нџамена во 04:20 часот (TK 635) со попатна станица во Истанбул. Пристигнување во Истанбул во 12:35 часот по локално време. Поврзување со летот. Лет за Белград во 14:10 часот (TK 1079). Пристигнување во Белград во 14:05 часот.

Превоз

 • Avio-karta sa svim taksama na relaciji Ndžamena - Beograd u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 2x23 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga
 • Transfer od hotela do aerodroma

Место

 • Нџамена
 • Истанбул
 • Белград

Поаѓања и цени

Во овој момент немаме поаѓања за оваа тура.

Што е вклучено

Сместување

Хотел 2/3 1 ноќ
Шатори 10 ноќи

Превоз

 • Avio-karta sa svim taksama na relaciji Beograd – Ndžamena, u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 2x23 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga
 • Transfer na relaciji aerodrom - smeštaj
 • Avio-karta sa svim taksama na relaciji Ndžamena - Beograd u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 2x23 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga
 • Transfer od hotela do aerodroma

Храна

11 × Doručak, ručak, večera , 1 × Doručak, ručak

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Виза за Чад

Сместување

Хотел 2*/3* /

Хотел 2*/3*

Хотел 2*/3* е хотел со две/три ѕвезди според локалната категоризација.Сместувањето има двокреветни соби со приватни бањи. Услугата е на база ноќевање со појадок.

Шатори

Шатори

Шаторот е сместувачка единица во локалните кампови. Условите се многу основни и вклучуваат ноќевање во платнени шатори во рамките на племенската населба.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)