Сејшели

цена од
1.690
EUR ,00
сега од
1.590
EUR ,00
траење
10 дена
Пријави се Барање
Барање


Насмеаното племе Jungle ве носи на Сејшели. Десет дена тропски рај! Прво го посетуваме најголемиот остров Махе. Го посетуваме главниот град Викторија, ботаничката градина и најубавите плажи на овој остров - Port Launay, Anse Major, а потоа се селиме во Пралин (Praslin), еден од најубавите острови на светот каде одблизу се запознаваме со неверојатната природа на овие гранитни и корални острови, џунглите, растителниот и животинскиот свет.


Рута
Белград
Доха
Остров Махе
Остров Праслин
Остров Махе
Доха
Белград

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Хотел
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Видови патувања
Далечни дестинации
Дестинации
Сејшели
Код на патување
SC1
Тежина
Погодно за деца
Да
Големина на групата
Мин 10

План и програма

Состанок на групата на аеродромот "Никола Тесла" два часа пред летот. Лет од Белград за Доха во 11:40ч. - лет QR 232. Пристигнување во Доха во 18:45ч. и преседнување на лет за Сејшели.

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Сејшели, во економска класа

Место

 • Белград
 • Доха

Лет од Доха во 02:30ч за Сејшели - QR 678. Пристигнување на Махе во 09:10ч. Добредојдовте во тропскиот рај! Трансфер до сместување. Слободно време за одмор на плажа. Сејшели се сместени во Индискиот океан, околу 1600км од источниот брег на Африка. Најголемите острови се Mahe, Praslin и La Digue, со многубројни помали островски групи. Заради својата греографска положба, островите се под тропска клима во текот на целата година. Прекрасни плажи, нереални бои, тропски растенија и насмеани луѓе. Факултативен излет до Anse Major плажата на западниот дел на островот.

Превоз

 • Трансфер од аеродром до сместуавање

Сместување

Хотел 3* на островот Mahe 1 ноќ

Место

 • Остров Махе

Факултативни излети

Факултативен излет и обиколка на целиот остров Махе . Го посетуваме главниот град Викторија, историскиот дел на градот, потоа ја посетуваме ботаничката градина на островот каде ќе имаме прилика да ги видиме различните видови флора на Сејшелите, да откриеме некои од локалните животни и да ги видиме прочуените сејшелските желки, Потоа, го продолжуваме нашиот пат до плантажите за чај  (Tea plantation). Тука, на свежиот планински воздух, помеѓу терасните плантажи чај, ќе откриете како се прави сејшелскиот чај. Оваа работна фабрика нуди едукативни тури кои го прикажуваат процесот на производство на чај - од сушење до пакување.  Потоа ќе се упатиме до една од најубавите плажи Port Launay, каде ќе направиме најинтересни фотографии. Потоа, ќе ручаме во познатиот креолски ресторан и ќе уживаме во  бањање и сончање на некои од блиските плажи. Излетот го завршуваме со посета на craft village. Факултативниот излет започнува во утринските часови, завршува касно попладне. Враќање во смештај.

Сместување

Хотел 3* на островот Mahe 1 ноќ

Место

 • Остров Махе

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Трансфер до пристаништето и возење со траект до Праслин, вториот остров во нашата тропска авантура. Трансфер до сместувањето и уживање во по многумина, најубавиот остров на Сејшели.

Превоз

 • Трансфер од Махе до Праслин

Сместување

Хотел со 3* на Праслин 1 ноќ

Место

 • Остров Праслин

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативен излет во Vallee de Mai, заштитено подрачје од UNESCO и резерват на биосферата каков што не постои на ниту едно друго место во светот. Прекрасна џунгла, тропски растенија и прочуената палма Coco de Mer, чиј плод е најголем на светот. Во шумата често имаме можност да го видиме и црниот папагал, а ќе откриеме и зошто овој парк го нарекуваат „Garden of Eden“. Потоа ќе се упатиме кон плажата Anse Georgette. Чекаме зајдисонце во нереалните бои на небото кои се огледуваат во водата. Враќање во сместувањето.

Сместување

Хотел со 3* на Праслин 1 ноќ

Место

 • Остров Праслин

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Целодневен факултативен излет на островот La Digue, трет по големина остров на Сејшели, но секако различен од останатите. Овој остров го сочувал традиционалниот начин на живот, и денес можете да го обиколите со велосипед, пеш или со отворени камионети. Ја посетуваме една од најубавите плажи - Anse Source d'Argent. Уживање во нереалната природа околу нас. Враќање на Праслин.

Сместување

Хотел со 3* на Праслин 1 ноќ

Место

 • Остров Праслин

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Факултативен излет - обиколка на една од најубавите плажи на светот - прочуената Anse Lazio, сместена на северозападниот дел на Праслин. Целодневно уживање во брановите, прекрасниот песок, пливањето и по желба, трекинг до видиковецот над плажата. Враќање во сместувањето.

Сместување

Хотел со 3* на Праслин 1 ноќ

Место

 • Остров Праслин

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Трансфер до пристаништето и возење со траект до Махе. Трансфер до сместувањето и впивање на енергијата на овие прекрасни острови.

Превоз

 • Трансфер од Праслин до Махе

Сместување

Хотел 3* на островот Mahe 1 ноќ

Место

 • Остров Махе

Храна

 • Континентален појадок × 1

Напуштање на собите во претпладневните часови и слободно време до поаѓање. Трансфер до аеродром и лет за Доха во 18:10ч - лет QR 679. Пристигнување во Дога во 22:45ч. Преседнување на лет за Белград.

Превоз

 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Сејшели - Белград, во економска класа

Место

 • Остров Махе
 • Доха

Храна

 • Континентален појадок × 1

Лет од Дога за Белград во 06:50ч - лет QR 231. Пристигнување во Белград во 10:40ч. Крај на патувањето.

Место

 • Белград

Поаѓања и цени

Во овој момент немаме поаѓања за оваа тура.

Што е вклучено

Сместување

Хотел 3 на островот Mahe Пример 3 ноќи
Хотел со 3 на Праслин Пример 4 ноќи

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Сејшели, во економска класа
 • Трансфер од аеродром до сместуавање
 • Трансфер од Махе до Праслин
 • Трансфер од Праслин до Махе
 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Сејшели - Белград, во економска класа

Храна

7 × Континентален појадок

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици

Факултативни излети

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

Anse Major плажа

Цена: 80,00 EUR

Anse Major е една од најубавите плажи на Махе. Залив на северот на островот со две прекрасни бели корални плажи и слатководна лагуна. Плажата е мала, но прекрасна, со неколку палми и многу вегетација. Во водата може да влезете било каде долж песочната плажа, а гребенот во близина на плажата е погоден за нуркање. Овде може да видите најразлични видови риби кои се вбројуваат во најживописните видови кои живеат околу Махе. Факултативен излет ќе се организира во попладневните часови. Цената на излетот вклучува: трансфер по предвидениот итинерар, локален водич на англиски јазик.

Обиколка на островот Махе

Цена: 90,00 EUR

Без разлика на крајната дестинација, сите посетители на Сејшели ќе го започнат своето патување со Махе, најголемиот и најразновидниот остров во архипелагот. Махе е најгусто населен остров од сите 15 острови кои ја сочинуваат Република Сејшели, во Индискиот океан. Со околу 24.000 жители, овој остров е дом на 33% од вкупната популација на Сејшели. Името "Махе" потекнува од поранешниот француски гувернер Mahe de la Bourdonnais иако оригиналното име за островот било „I'île d'abondance” односно "Остров на изобилието". Како што и самото име кажува, овде ќе имаме прилика да уживаме во убавината на природата која навистина ја има во изобилство - привлечни плажи со бел песок, густи прашуми, чиста тиркизна вода, кокосови плантажи кои одат до недоглед...

Покрај тоа, Махе е дом на разновиден растителен и животински свет и има видови кои не можат да се видат никаде на светот. Француската колонизација 1700тите и британска

Pored toga, Mahe je i dom raznih autohtonih biljnih i životinjskih vrsta koje se ne mogu naći nigde drugde na svetu, od kojih su neke čak i izumrle, poput drveta meduza. Francuska kolonizacija 1700-ih i britanska kolonizacija od 19. do 20. veka ostavila je snažan evropski uticaj kako na kulturu Sejšela, tako i na arhitekturu, društvo, pa i kuhinju. Stoga hrana u Maheu ima kombinaciju francuske i britanske kuhinje sa dobrom merom morskih plodova. Naravno, zbog svoje duge obale, ne čudi nas što ljudi Mahea zavise od ribolova kao jednog od njihovih glavnih načina života. Tuna je ovde primarni ulov i stoga će biti sastavni deo i glavni sastojak mnogih jela. Zbog svoje bogate kulturne pozadine, Sejšeli su raj za kupce, pogotovo ako tražite autohtone suvenire i autentične predmete. Naravno, najbolje mesto za kupovinu je glavni grad Viktorija, koja se nalazi upravo na Maheu, koja je naša sledeća tačka obilaska. Iako ima svega 20-ak ulica, Viktorija predstavlja kulturni i administrativni centar Sejšela. Ime je dobio po britanskoj kraljici Vikoriji, iako njegovo osnivanje potiče iz perioda francuskih doseljenika 1778. godine. 

 

Obilazeći grad, uzivaćemo u šarenolikoj slici koju prave kamene i drvene kuće iz ranog 20. veka, zahvaljujući živopisnim fasadama, kapcima i balustradama. Viktorija ima dva glavna centra, od kojih se jedan smešten oko Sahat-kule – replika tornja sa satom na mostu Vauxhall u Londonu i simbol Sejšela, koji se nalazi u sredini severnog kružnog toka. Drugi centar okružuje pijacu Sir Selvin Selvin Clarke, koja je udaljena oko pet minuta hoda od tornja sa satom. Izgrađena 1840. godine, a dobila je ime po francuskom guverneru koji je sam izgradio štandove za prodaju robe za lokalne poljoprivrednike i ribare. Ova pijaca je zaista vredna posete, pogotovo subotom ujutro, kada se nudi prava košnica aktivnosti – uključujući ribu, začine i egzotično voće za prodaju. Osim toga, tu se nalazi i kafić u kojem možete sediti i upijati intenzivne boje, zvukove i mirise sa pijace, dok uživate u doručku ili užini za ručak. 

Jedno od najposećenijih mesta na Sejšelima i jedno od najomiljenijih, posebno fotografima, jeste šareno ukrašen hinduističi hram za boga Vinaiagara. Ova živopisna građevina u ulici Kuinci (Quincy street) izgrađena je 1992. godine i služi kao bogomolja za oko 5.000 hindusa koji žive u Viktoriji. Oni koji su voljni da izuju cipele i ostave ih na ulazu, mogu da posete mali hram izvan časova ceremonije. Našu turu nastavljamo ka zelenom dragulju grada – Botaničkoj bašti – koja bi svakako trebala biti na dnevnom redu svih koji posete Mahe. Baštu je 1901. godine osnovao botaničar Paul Dupont sa Mauricijusa. 

Ovde možete videti najrazličitije vrsta flore Sejšela i otkriti neke od lokalnih životinja. Na ulazu možete uzeti brošuru sa detaljima o domaćim i stranim biljnim vrstama (ukupno oko 500 biljaka), uključujući 40 vrsta palmi. Ako želite da vidite sve, preporučujemo odvojite jedan do dva sata vašeg vremena. Neke od najlepših biljaka su hlebno drvo, papaja, muskatni oraščić, indijski tamarind (indijska datula) i druge egzotične i ukrasne biljke, kao i čuvena palma Coco de Mer. Osim toga, tu je i vrt orhideja u kom se nalazi oko 150 različitih vrsta, dok se u gornjim delovima vrta možete diviti domaćim pticama i šišmišima. 

Turneja se završava velikim ograđenim prostorom u kojem žive divovske Aldabra kornjče. Nakon toga naš dan nastavljamo ka plantaži i  STC fabrici čaja. Plantaža čaja na Sejšelima počela je sa radom 1945. godine, ali je tek 1966. počela proizvodnja čaja. Sejšelska fabrika čaja, smeštena u prekrasnim planinama Morne Blanc, gde ćete uživati u prekrasnom panoramskom pogledu na zapadne obale Mahea. Ovde, na hladnom planinskom vazduhu, usred terasastih plantaža čaja, otkrićete kako se pravi sejšelski čaj. Ova radna fabrika nudi edukativne ture koje pokazuju proces proizvodnje čaja – od sušenja do pakovanja. STC fabrika čaja danas proizvodi 28 vrsta čaja koje su veoma popularne među lokalnim stanovništvom i turistima. Ove čajeve možete da kupite na samom licu mesta, ali i u lokalnoj prodavnici u Viktorji, kao i na aerodromu Seychelles International. Odatle se upućujemo ka jednoj od najlepših plaža Port Launay, gde ćemo napraviti najzanimljivije fotografije. Potom ćemo ručati u poznatom kreolskom restoranu i uživati u kupanju i sunčanju na nekoj od obližnjih plaža. Izlet završavamo posetom craft village-a. Fakultativni izlet započinjemo u jutarnjim časovima, a završavamo kasno popodne. Cena izleta uključuje: transfere prema predviđenom itineraru, vodu, ručak u kreolskom restoranu, ulaznicu u Botaničku baštu, lokalnog vodiča na engleskom jeziku.

Обиколка на Vallee de Mai

Цена: 100,00 EUR

Vallee de Mai е „срцето на Праслин“ и дом на остатоците од оригиналните палми на џунглата на Сејшели и честопати се опишува како „рајска градина“ поради изолираната и мистична природа. Паркот бил ставен под заштита уште во 1966 година, со над 1.400 дрвја и уникатната палма на Коко де Мер, која е под заштита на владата на Сејшели за нејзината локација и уникатност. Кога Сејшелите биле дел од суперконтинентна Гондвана, многу години пред тие да се поделат на постојните континенти, областа била преплавена со уникатна разновидност на растенијата и животните. Во оваа чиста џунгла, непроменета со милиони години, може да се најдат сите шест ендемични видови палми, од кои најпозната е Коко де Мер. Расте само на островите Праслин и Киријузе. Најстариот примерок на дрвото е стар околу 300 години и висок 27 м со совршено директно стебло и големи, лепезести лисја. Женското дрво произведува овошје во форма на срце до 25 кг - најголемото и најтешкото овошје во светот. Сепак, денес, палмата Коко де Мер е загрозен вид на црвената линија на Светската унија за заштита на природата, бидејќи неговиот број се намали за околу 30% во последните 50 години. Вале де Маи е исто така дом на редок вид папагал - црниот папагал. Иако се нарекува црн папагал, тој не е целосно црн, тој е повеќе од кафеаво-сива боја. Многу експерти за птици го третираат како локална форма на видовите што се наоѓаат во Мадагаскар и во Коморите, но некои сметаат дека станува збор за посебен вид кој не се наоѓа никаде на друго место, освен на Сејшели. Тие се многу срамежливи и обично може само да се слушнат. После излетот низ овој резерват, ќе се упатиме кон една од најубавите плажи на Праслин - Anse Georgette. Зачудувачката природна убавина на овој мал залив навистина ќе ви го одземе здивот. Anse Georgette често се опишува како една од двете најубави плажи на Праслин, а другата е Anse Lazio. Неверојатна мешавина од убава тиркизна вода, чистиот бел песок и бујните палми ја прават оваа плажа вистински мал рај. Многу посетители овде ќе бидат гости на блиското одморалиште Lemuria Resort, но Anse Georgette е отворена за сите. Anse Georgette е една од ретките беспрекорни плажи на Сејшели, нудејќи природна, неверојатна убавина, па затоа е јасно зошто плажата е толку популарна и зошто ги собира гостите од целиот свет да уживаат во оваа неверојатна област, што ја прави неизбежно место кога сте на Сејшели. Факултативниот излет започнува наутро и завршува во попладневните часови. Цената на излетот вклучува: трансфери до планираната агенда, билет за Vallee de Mai, локален водич на англиски јазик.

Обиколка на La Digue

Цена: 140,00 EUR

Ако барате опуштена островска атмосфера, со прекрасни плажи и само еден допир на локалниот живот, La Digue е совршено место за вас. Најмалиот од трите главни населени острови, La Digue има мало население од само 2.000 луѓе. Без аеродроми, и со само мал број патни возила, ова е исклучително лежерно место со некои од најфасцинантните плажи на Сејшели. Плажите на La Digue се нешто што не треба да се пропушти. Без разлика дали ги сакате долгите сводови на беспрекорен бел песок или убавото крајбрежје, врамено од масивни гранитни карпи, овие плажи го одземаат здивот. На југот на градот, во рамките на L'Union Estate, се наоѓа Anse Source D'Argent - најпознатата плажа на Сејшели. На оваа плажа има и парк каде можеме да видиме музеј, стари мелници за кокос и џиновски желки. Уникатната мешавина на плитка вода, чист бел песок и импресивни гранитни карпи носат вистинско уживање, кое посетителите долго ќе го паметат. Покрај тоа, тука ќе имаме можност да возиме традиционален камион и да уживаме во вкусна креолска кујна. Во цената е вклучено: трансфери според планираната агенда, ручек, локален водич на англиски јазик.

Плажата Anse Lazio

Цена: 50,00 EUR

Совршена комбинација на сонце, кристално чиста вода и златен песок ја красат оваа неверојатна плажа. На плажата има посебен дел каде можете да пливате. Покрај тоа, таа е идеална за сите ентузијасти за нуркање, бидејќи има одлична видливост во кристално чистата вода. Подеднакво е погодна за семејства благодарение на големите, песочни подрачја каде децата можат да си играат. Во однос на убавините, на секој крај на плажата има мали продавници и неколку ресторани каде можеме да уживаме во ручек или вечера. 

Исто така постои и интересен бар наречен „Хонорис Бар“, кој нема услуга, но гостите си подготвуваат за себе што сакаат и потоа го плаќаат она што го земале. Овој бар има прекрасен поглед на малиот залив, што го прави одлично место за релаксирачки, освежувачки пијалок по еден ден на плажа. Севкупно, Anse Lazio ја заслужува својата висока репутација за својата мешавина на неверојатна убавина и широк спектар на активности и удобности. Всушност, не е ни чудо што плажата беше рангирана како шестата најдобра плажа во светот од Tripadvisor во 2015 година. Во цената е вклучено: трансфери според планираната агенда, локален водич на англиски јазик.

Сместување

Хотел 3* на островот Mahe

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Пример на сместување на островот Mahe

Хотел со 3* на Праслин

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Пример за сместување на Праслин.

Превоз

Авион

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Патнички авион (линиски авион или комерцијален транспортен авион) е голем авион првенствено наменет за комерцијален превоз на патници и товар.

Локален трансфер

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Помало превозно средство за најчесто до 15 патници. Во зависност од земјата може да биде со помал или поголем комфор.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)