Сејшели индивидуално патување

цена од
1.150
EUR ,00
сега од
1.050
EUR ,00
траење
10 дена
Пријави се Барање
Барање


Раскошна природа, разновиден животински свет и бајковити плажи со познатите гранитни карпи, добредојдовте во рајот! Мекиот бел песок и совршениот тиркизен океан, нема доволно зборови ги опишат и да се долови убавината. Најпознатите острови се Махе, Праслин и La Digue, а секој е посебен на свој начин. Она што е заедничко е неверојатната флора и фауна што ја има насекаде. Максимално искористете ги сите магии на природата, бидејќи на Сејшели била дарежлива и повеќе од очекуваното. Бројните национални паркови и стогодишните желки ја прават оваа приказна уште поегзотична. Најфотографираната плажа на светот Anse Source D’Argent се наоѓа токму тука, на островот La Digue и е заштитен симбол на оваа земја, а National Geographic ја има прогласено за најубава плажа на светот!

Уживајте возејќи кајак, пливајте или едрете со катамаран за да го видите најубавиот залез на сонцето. Доколку сепак повеќе сакате помирна варијанта вежбајте јога или можеби масажа со поглед на плажата или на океанот. На островот има можности за обуки и нуркање со маски околу осторовот, пешачки разгледувања како и користење на даски за веслање и велосипеди.

Можете да се придружите на групно вежбање на јога или да појдете во риболовна авантура. Може да изнајмите и мало buggy кое ќе ви послужи за разгледување на овој рај. Постои приказна која вели дека ако пробате локален breadfruit сигурно ќе се вратите на Сејшели. Од ова овошје кое расте овде во изобилие се прави чипс кој се служи со други јадења и одлично одговара со seybrew, најпознатата марка на пиво! 

Звучи како патување од соништата, нели?


Рута
Скопје
Остров Махе

Превоз
Авион
Сместување
Хотел
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Скопје, Македонија
Видови патувања
Далечни дестинации
Дестинации
Сејшели
Код на патување
SC3
Тежина
Погодно за деца
Да

План и програма

Добредојдовте во тропскиот рај! Спремете се за денови исполнети со егзотика, уживање и забава. Сејшели се сместени во Индискиот океан, околу 1600км од источниот брег на Африка. Најголемите острови се Mahe, Praslin и La Digue, со многубројни помали островски групи. Прекрасни плажи, нереални бои, тропски растенија и насмеани луѓе. Авантурата можете да ја започнете со Anse Major плажата на западниот дел на островот Махе, а потоа разгледување и на целиот остров. Главниот град Викторија плени со стариот дел на градот и ботаничката градина каде ќе имате прилика да ги видите различните видови флора на Сејшелите, да откриете некои од локалните животни и да ги видите прочуените сејшелските желки. Можете да ги посетите и плантажите за чај  (Tea plantation). Тука, на свежиот планински воздух, помеѓу терасните плантажи чај, ќе откриете како се прави сејшелскиот чај. Оваа фабрика нуди едукативни тури кои го прикажуваат процесот на производство на чај - од сушење до пакување.  На островот Praslin можете да го посетите Vallee de Mai, заштитено подрачје од UNESCO и резерват на биосферата каков што не постои на ниту едно друго место на светот!  Прекрасна џунгла, тропски растенија и прочуената палма Coco de Mer, чиј плод е најголем на светот. Во шумата често имаме можност да го видиме и црниот папагал, а ќе открите и зошто овој парк го нарекуваат „Garden of Eden“. Топло препорачуваме да ја посетите една од најубавите плажи на светот - прочуената Anse Lazio, сместена на северозападниот дел на Праслин. Фасцинантниот остров La Digue, трет по големина остров на Сејшели, но различен од останатите. Овој остров го сочувал традиционалниот начин на живот можете да го разгледате со велосипед, пеш или со отворени камионети, а не треба да ја изоставите една од најубавите плажи - Anse Source d'Argent.  

Превоз

 • Авиобилет со сите такси на релација Скопје – Сејшели, во економска класа, со 30кг. чекиран багаж и 7кг. рачен багаж
 • Авиобилет со сите такси на релација Сејшели - Скопје, во економска класа, со 30кг. чекиран багаж и 7кг. рачен багаж

Сместување

Berjaya Praslin Resort 3* или Castello Beach Hotel 4* или Coral Strand Smart Choice Hotel 3* или DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles 4* или Savoy Seychelles Resort & Spa 5* 7 ноќи

Место

 • Скопје
 • Остров Махе

Поаѓања и цени

Во овој момент немаме поаѓања за оваа тура.

Што е вклучено

Сместување

Berjaya Praslin Resort 3 Пример или Castello Beach Hotel 4 Пример или Coral Strand Smart Choice Hotel 3 Пример или DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles 4 Пример или Savoy Seychelles Resort & Spa 5 Пример 7 ноќи

Превоз

 • Авиобилет со сите такси на релација Скопје – Сејшели, во економска класа, со 30кг. чекиран багаж и 7кг. рачен багаж
 • Авиобилет со сите такси на релација Сејшели - Скопје, во економска класа, со 30кг. чекиран багаж и 7кг. рачен багаж

Останато

 • Ноќевање во стандардни двокреветни соби во избраниот хотел на база на наведените услуги.
 • Повратен авиобилет со сите такси на релација Скопје - Сејшели - Скопје, во економска класа со 30кг. чекиран и 7кг. рачен багаж

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • трансфер на релација аеродром-хотел-аеродром

Сместување

Berjaya Praslin Resort 3*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Berjaya Praslin Resort е сместувачки објект на Сејшели со *** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок, полу-пансион или полн пансион.

Вебсајт https://www.berjayahotel.com/praslin

Адреса Cote D’Or Esplanade
Anse Volbert Village
Seychelles

Castello Beach Hotel 4*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Castello Beach Hotel е сместувачки објект на Сејшели со **** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок или полу-пансион

Вебсајт https://www.castellobeachhotel.com/

Адреса Anse Kerlan
0000 Grand'Anse Praslin
Seychelles

Coral Strand Smart Choice Hotel 3*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Coral Strand Smart Choice Hotel е сместувачки објект на Сејшели со *** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок, полу-пансион или полн пансион.

Вебсајт https://coralstrand.com/

Адреса Beau Vallon Bay
Beau Vallon
Seychelles

DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles 4*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles - Allamanda е сместувачки објект на Сејшели со **** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база полу-пансион или полн пансион.

Вебсајт https://doubletree3.hilton.com/en/hotels/seychelles/doubletree-by-hilton-seychelles-allamanda-resort-and-spa-SEZDTDI/about/amenities.html

Адреса Anse Forbans
Mahe
Seychelles

Savoy Seychelles Resort & Spa 5*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Savoy Seychelles Resort & Spa е сместувачки објект на Сејшели со ***** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок или полу-пансион.

Вебсајт https://savoy.sc/

Адреса Box 400
Mahe Island
Beau Vallon
Seychelles

Превоз

Авион

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Патнички авион (линиски авион или комерцијален транспортен авион) е голем авион првенствено наменет за комерцијален превоз на патници и товар.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е TA ЦЕЛ СВЕТ со лиценца УП1-13-609 ОД 24.07.2020 год.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ТА ЦЕЛ СВЕТ од СКОПЈЕ.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, ТА ЦЕЛ СВЕТ, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. ТА ЦЕЛ СВЕТ не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.