Куба и Мексико лето

цена од
1.550
EUR ,00
траење
12 дена
Пријави се Барање
Барање


Ве водиме во магичните карипски земји, на патување од соништата - Куба и Мексико. Тргнуваме од хедонистичкиот рај - Куба, по стапките на Хемингвеј и Че Гевара, а потоа одиме јужно во Плаја дел Кармен од каде ќе ја посетиме прочуената Чичен Ица, ќе се бањаме во природните езера во пештерите - ценоти, ќе го прошетаме Ваљадолид и ќе ги посетиме Тулум и Коба. Егзотичен одмор кој ќе ги задоволи сите ваши сетила: вкусот на мохито и чадот на томпусите, текила во Мексико, свежо овошје на плажа и маријачи на улица. Најпопуларните бисери на Средна Америка на дланка!


Рута
Белград
Истанбул
Хавана
Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)
Белград

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Guesthouse, Хотел
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Видови патувања
Далечни дестинации, Летувања
Дестинации
Куба, Мексико
Код на патување
CUMX2
Тежина
Погодно за деца
Не
Големина на групата
Мин 10

План и програма

Состанок на групата на аеродромот “Никола Тесла” во Белград два часа пред лет. Лет до Хавана со преседнување.

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Истанбул, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж
 • Авионски билет со сите такси на релација Истанбул - Хавана, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж

Место

 • Белград
 • Истанбул

Пристигнување во Хавана. Трансфер од аеродром до сместувањето. Првиот ден на Куба се одмораме и запознаваме со магијата на Карибите. 

Превоз

 • Трансфер од аеродром до сместувањето

Сместување

Casas particulares 1 ноќ

Место

 • Хавана

Одиме на факултативен излет - разгледување на Хавана. Најпрво ги посетуваме деловите на Централна Хавана и се запознаваме со начинот на живот на Кубанците. Пазар, играње домино на улица, деца кои сакаат да се сликаат и чии насмевки не можеме да ги одбиеме... Одиме во Callejon de Hammel да гледаме но и да играме румба со Афрокубанците. Потоа го посетуваме Ведадо (Vedado), новиот дел на Хавана и пиеме кафе во хотелот “Nacional”.

Сместување

Casas particulares 1 ноќ

Место

 • Хавана

Факултативни излети

Денес ја разгледуваме и ја запознаваме Старата ХаванаКапитолио (Kapitolio), петте главни плоштади во Стара Хавана, улицата Обиспо (Obispo) - главната шетачка зона, Централ Парк (Central Park) каде се собираат локалците, шеталиштето Прадо (Prado) кое е главно збирно место за локалните уметници... Продолжуваме со излетот  и се возиме со шарени кабриолети – го посетуваме Плоштадот на Револуцијата каде низ приказна се враќаме во деновите на Кубанската револуција! Вечерта се шетаме по Малекон (Malecon), шеталиштето покрај морето, се дружиме со Кубанците, а може и да танцуваме!

Сместување

Casas particulares 1 ноќ

Место

 • Хавана

Факултативни излети

Факултативен излет – Вињалес (Vinales), руралните предели на Куба. Ги посетуваме плантажите за тутун и шеќерна трска, сушарите за тутун, а потоа одиме во куќата на едно семејство кое живее во ова село, каде нашиот домаќин ќе ни покаже како се прават кубанските цигари, а домаќинката ќе ни подготви кафе од тукушто набрани зрна од околината. По ручекот во локалниот ресторан одиме на разгледување на Индијанските пештери кои се под заштита на УНЕСКО заради тоа што се изградени од тип на карпи кои ги има само тука и уште на неколку места во светот. Ќе пешачиме низ една од пештерите, а потоа се качуваме во чамец кој ќе не вози по реката внатре во пештерите и ќе не изнесе на другата страна. Враќање во Хавана во вечерните часови.

Сместување

Casas particulares 1 ноќ

Место

 • Хавана

Факултативни излети

Факултативен излет– Варадеро (Varadero). Пред да ја посетиме една од најубавите плажи на Карибите, ќе ја посетиме пештерата Saturno во која ќе имаме прилика и да се искапеме. Потоа продолжуваме кон плажата Варадеро каде ќе уживаме во белиот песок и кристалното море. Враќање во Хавана.

Сместување

Casas particulares 1 ноќ

Место

 • Хавана

Факултативни излети

Напуштање на сместувањето, трансфер до аеродром и лет за Мексико. Пристигнување во Канкун. ¡Hola Mexico! Трансфер до Плаја дел Кармен (Playa del Carmen), преубаво место на брегот на Карипското Море во државата Кинтана Ро (Quintana Roo). Бескрајна песочна плажа, тиркизно сино море какво никогаш не сте виделе, убаво средени улици, продавници за сувенири, мексикански кантини и ресторани, маријачи, барови... Сместување во хотел. Вечерта по желба, одиме на традиционална мексиканска вечера, а потоа во некој од баровите на пијачка (текила, пиво или коктели, одлучете сами). 

Превоз

 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Хавана - Канкун, во економска класа
 • Трансфер од аеродром до сместувањето

Сместување

Хотел *** во Плаја дел Кармен 1 ноќ

Место

 • Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)

Факултативен излет во Чичен Ица (Chichen Itza), градот на Маите и едно од новите светски чуда. Ова сигурно ќе биде едно од најимпресивните места кои ќе ги видите во животот, а приказната за Маите, нивната култура и начин на живот ќе ве допрат и ќе ве натераат на длабоко размислување. Ќе имаме прилика и да се искапеме во сенотите – природни езера кои се наоѓаат во пештери. На враќање од излетот правиме кратка пауза за да го видиме градот Ваљадолид (Valladolid). Враќање во Плаја дел Кармен. Слободно време.

Сместување

Хотел *** во Плаја дел Кармен 1 ноќ

Место

 • Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)

Факултативни излети

Факултативен излет во Тулум (Tulum), град на Маите на Карипскиот брег. Игуани во разни бои и со различна големина слободно ќе се шетаат покрај нас, а по разгледувањето на археолошкиот локалитет Коба (Сoba), одиме на една од најубавите плажи на Карипското Море и сигурно една од најубавите плажи на светот. Го имаме цело попладне за уживање во овој рај. Вечерта се враќаме во Плаја дел Кармен.

Сместување

Хотел *** во Плаја дел Кармен 1 ноќ

Место

 • Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)

Факултативни излети

Слободен ден во Плаја дел Кармен. По желба, може да се организира факултативен излет и капење во трите најпознати сеноти на Јукатан. Некогаш во овие сеноти Маите им принесувале дарови на нивните богови, а сега сенотите важат за прекрасни, извајани од природата, атракции. Овие природни јами настанати со пропаѓање на варовникот се најпопуларните природни базени на светот. Враќање во Плаја дел Кармен.

Сместување

Хотел *** во Плаја дел Кармен 1 ноќ

Место

 • Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)

Факултативни излети

По напуштање на сместувањето поаѓање кон аеродром и чекирање на лет до Белград со преседнување.

Превоз

 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Канкун - Истанбул, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж

Место

 • Плаја дел Кармен (Playa del Carmen)

Пристигнување во Белград. Се враќаме од ова неверојатно патување додека во главата и понатаму ги слушаме звуците на регетон, а нозете сами нѝ се движат во ритамот на салса.

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Истанбул - Белград, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж

Место

 • Белград

Поаѓања и цени

Во овој момент немаме поаѓања за оваа тура.

Што е вклучено

Сместување

Casas particulares Пример 5 ноќи
Хотел во Плаја дел Кармен Пример 4 ноќи

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Истанбул, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж
 • Авионски билет со сите такси на релација Истанбул - Хавана, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж
 • Трансфер од аеродром до сместувањето
 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Хавана - Канкун, во економска класа
 • Трансфер од аеродром до сместувањето
 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Канкун - Истанбул, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж
 • Авионски билет со сите такси на релација Истанбул - Белград, во економска класа со 23кг. чекиран и 8кг. рачен багаж

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици

Факултативни излети

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

Разгледување на Централна Хавана

Ја посетуваме и разгледуваме Централна Хавана и се запознаваме со начинот на живот на кубанците. Пазари, играње на улиците, деца кои сакаат да се фотографираат и чија насмевка не можеме да ја одбиеме... Одиме во Callejon de Hammel да гледаме (и танцуваме) румба со афрокубанци, а потоа го разгледуваме Ведадо - новиот дел на Хавана, универзитетот и на крај, пиеме кафе во познатиот хотел “Nacional”.

Разгледување на старата Хавана и возење со кабриолети

Цена: 30,00 EUR

Разгледувањето ќе го започнеме од Стара Хавана. Тргнуваме од паркот Central, парк познат по статуата на кубанскиот национален херој Хозе Мартија и како место за собирање на локалците. Пеш ќе ја прошетаме целата Стара Хавана, вклучувајќи ги и петте плоштади кои се под заштита на UNESCO заедно со четирите тврдини. При прошетката низ Хавана ќе се запознаеме архитектурата, локалниот начин на живот на Кубанците и со улиците на Хавана. Продолжуваме по улицата Обиспо (Obispo), најпознатата улица во Хавана, каде ќе се одмориме и ќе јадеме кубански сладолед во кокос. Се фотографираме со кубанците и томпусите. Време е да се запознаеме со револуцијата, па нашата прошетка продолжува кон познатот музеј. Пред музејот ќе имаме прилика да го видиме бродот Granma, каде ја започнуваме приказната на познатите личности на Куба.

Приказната ја продолжуваме на еден од најголемите плоштади на светот, Плоштадот на Револуцијата, до кој пристигнуваме со кабриолети. Плоштадот на Револуцијата го краси најпознатиот мурал на Че Гевара, каде правиме пауза за најубавите фотографии. Возењето со кабриолетите ќе нѝ ја комплетира сликата за Хавана, а ние продолжуваме понатаму кон паркот Алмедарес (Almedares), познат помеѓу локалците како шумата на Хавана и ги разгледуваме останатите делови на градот Ведадо (Vedado ) и Мирамар (Miramar). Разгледувањето не би било целосно доколку не поминеме низ најубавата, а воедно и најбогатата 5-та авенија. Преку Малекон (Malceon) шеталиштето покрај море, се враќаме назад, додека солта, сонцето и ветрот нѝ го разубавуваат целото доживување. Во цената е вклучено: разгледување на старата Хавана, водич и возење со кабриолети.

Вињалес

Цена: од 65,00 EUR до 70,00 EUR

Долината Вињалес е позната по својот извонреден пејзаж и позната по традиционалните методи на земјоделство, особено за тутун кои останале непроменети и како таква се наоѓа под заштита на UNESCO. Целиот регион ја чува својата богата традиција преточена во архитектурата, во своите занаети и начинот на живот. Посетата на Вињалес ќе нѝ помогне подобро да се запознаеме со руралната околина и со прекрасната природа. Вињалес го красат шарени куќички, како и планините Моготес (Mogotes). Од Хавана е оддалечена 184 km, а патувањето до таму го дополнуваме со попатно застанувањe на местото Лас Баригонас (Las Barrigonas), познато по прочуените “Трудни палми“. Тоа се посебен вид на палми карактеристични само за Куба. Првата станица во Вињалес е секако Индијанската пештера, која ја разгледуваме со локален водич. На моторни чамци ја разгледуваме внатрешноста на пештерата и го фотографираме прекрасниот премин од пештерата во природата. Заедно продолжуваме кон познатата долина на тутунот, каде учиме како се обработува тутунот и се подготвува за правење на цигари. Посетуваме локална кубанска куќа во која домаќинот нѝ покажува како се изработуваат цигари, а и ние самите ќе имаме можност да пробаме. Доколку имаме желба можеме заедно да одиме до еден од прекрасните палачари и да пробаме вистинска локална храна. При враќањето во Хавана застануваме на видиковец од кој има најубав поглед на долината Вињалес и планините Моготес. Идеално место за фотографии. Цената на излетот вклучува превоз, влезница за пештерата, локален водич и посета на локална куќа.

Варадеро

Цена: 65,00 EUR

Дваесетте километри прашкасто бел песок и тиркизната сина боја на морето направиле Варадеро да стане една од најпознатите плажи на Карибите. Од таа причина, се упатуваме од Хавана кон Варадеро на еднодневен излет и одмор. Овој ден ќе го надополниме и збогатиме со нуркање што ќе нѝ овозможи да се запознаеме со морскиот биодиверзитет на северот од Куба и да храниме стотина видови разнобојни риби. Прекрасното тиркизно море што е прекрасно на површината е уште поубаво во длабочината. После нуркањето одиме до пештерата Сатурно (Saturno), пештерата со слатка чиста вода со длабочина и до 20 метри која дефинитивно вреди да се посети. Одиме на плажа во Варадеро каде единствено што нѝ преостанува е потполно да се опуштиме и уживаме. Целиот излет не би била целосн без зајдисонцето и коктелите во кои може да уживаме на видиковецот Bacunayagua каде погледот нѝ го красат зелените кралски палми и највисокиот мост на Карибите. Во цената на излетот е вклучено: превоз, сноркелинг, влез во пештерата.

Чичен Ица (Chichen Itza)

Цена: 80,00 EUR

Ја посетуваме една од најпознатите Мајански пирамиди која е прогласена за едно од Седумте Светски Чуда! На овој излет ќе научиме нешто за културата на Маите, ќе го разгледаме целиот комплекс, кој освен пирамдата вклучува и терен за „мајански фудбал“, опсерваторија и други храмови. Исто така, ќе имате прилика да се избањате и во една од најубавите сеноти на полуостровот Јукатан, Ik Kil. Во цената на излетот е вклучено: превоз, влезници за археолошкиот комплекс и сенотите, локален водич и ручек.

Тулум (Tulum) и Коба (Coba)

Цена: 60,00 EUR

Тулум е еден од последните изградени мајански градови пред доаѓањето на Шпанците. Исто така ова е најпознатиот град кој се наоѓа на самиот брег. Град кој останал релативно зачуван и сеуште тука може да се видат кули за набљудување, храмови посветени на богот Чак и резервоари со вода која ја користеле Маите. Коба е помалку позната туристичка дестинација, но е исклучително интересно место и претставува скриен бисер на на Јукатан. Од некогашниот град кој по некои пресметки во врвот на развојот имал веројатно помеѓу 50 и 100 илјади жители, денес се откриени само 5%. Во овој град ќе имате прилика да се искачите на пирамидата висока 42m (во останатите археолошки наоѓалишта забрането е качување по пирамидите) и да уживате во погледот на непрегледната џунгла. Исто така, на овој излет ќе имате прилика да се бањате на една од најубавите плажи на Карибите – плажата Тулум! Во цената на излетот е вклучено: превоз, влезници за археолошките наоѓалишта, локален водич и ручек.

Три сеноти

Цена: 50,00 EUR

Во оваа авантура ќе посетиме три магични сеноти: големата сенота, отворената сенота и древната сенота. Ќе уживаме во длабокото синило и освежителната вода. Потоа одиме на една од најубавите плажи на Карибите. Некогаш во овие сеноти Маите им принесувале дарови на нивните богови, а сега сенотите важат за прекрасни, извајани од природата атракции. Овие природни јами настанати со пропаѓање на варовникот се најпопуларните природни базени на светот. Во цената на излетот е вклучено: превоз, посета на сенотите, локален водич и ручек.

Сместување

Casas particulares

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Guesthouse или Casa partuculares на Куба е сместувачки објект кој го поседуваат кубански семејства. Наменет е за туристи на кои комфорот не им е во прв план и кои би сакале да ја доживеат Куба на автентичен начин. Собите се двокреветни. Најчесто, две двокреветни соби делат еден тоалет, но постои и можност собата да има сопствен тоалет. Сместувањето се наоѓа во центарот на градовите кои се посетуваат. Услугата е на база ноќевање.

Хотел *** во Плаја дел Кармен

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел *** (по локална категоризација) во Плаја дел Кармен е сместувачки објект кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање. Името на хотелот ќе биде потврдено по формирање на групата, најдоцна 2 седмици пред поаѓање.

Превоз

Авион

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Патнички авион (линиски авион или комерцијален транспортен авион) е голем авион првенствено наменет за комерцијален превоз на патници и товар.

Локален трансфер

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Помало превозно средство за најчесто до 15 патници. Во зависност од земјата може да биде со помал или поголем комфор.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)