Чад

Чад

Добредојдовте во магичниот Чад - бисерот на Централна Африка!

Jungle Tribe ве носи на незаборавно патување во Чад, земја богата со култура, историја и природна убавина. Со своите разновидни пејзажи, од пустински оази до бујни савани и прекрасни планински венци, Чад нуди уникатно искуство за секој патник.

За љубителите на авантурите, Националниот парк Закума е вистинско богатство на Чад. Овој парк е дом на различни диви животни, вклучувајќи слонови, лавови, жирафи и ретки видови птици. Возење со џип низ овие недопрени предели ќе ви овозможи незаборавна средба со дивата природа.

За оние кои ја сакаат историјата и културата, градот Нџамена нуди богато наследство со своите археолошки локалитети и музеи. Посетете го Националниот музеј на Чад и истражете артефакти кои сведочат за богатата историја и културното наследство на овој фасцинантен регион.

Не ја пропуштајте можноста да го истражите прекрасното езеро Чад, едно од најголемите солени езера во светот. Оваа природна оаза привлекува птици преселници и нуди неверојатна глетка која го одзема здивот Планирајте го вашето патување во Чад со џунглата и доживејте незаборавна авантура во срцето на Африка. Нашиот тим ќе ви помогне да го испланирате секој детал од вашето патување за да можете максимално да уживате во секој момент.

Започнете го вашето патување во Чад денес! Контактирајте не и искусете ги чудата на овој мистериозен африкански скапоцен камен.

Патувања

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Чад

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ:

Главен град: Нџамена
Површина: 1.284.000 km²
Население: околу 15 милиони
Јазик: француски и арапски
Религија: 57% муслимани, 14% католици, останатите членови на традиционални религии
Независност: 1960 година
Валута: CTA франк

2. ВИЗИ:

На граѓаните на Република Македонија им е потребна виза за влез во Чад. Одговорна амбасада е амбасадата во Брисел.
Потребен е пополнет формулар за виза во 2 примероци од http://ambassade-du-tchad.be/service-visa/, хотелска резервација, повратен или транзитен билет, доказ за плаќање на таксата за виза.
Цена: 100 €

3. ВРЕМЕНСКАТА ЗОНА е UTC+1.

4. ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА:

Водата не е за пиење, се користи само флаширана вода и се избегнува мраз. Флашираната вода се користи и за миење заби.

За влез во Чад потребно е да имате жолт картон (потврда за вакцинација против жолта треска).

Што се однесува до лековите против маларија, не е неопходно да се земаат, но за ова консултирајте се со вашиот лекар. Важно е да се знае дека лековите не штитат 100% од маларија и можат да имаат несакани ефекти.

Од лековите понесете со себе лекови за редовна терапија доколку имате, пробиотици, лекови за намалување на температурата, лекови против болки, односно лекови кои генерално ги земате со себе на патување. Задолжително понесете крема за сончање и Аутан.

Се препорачува да имате здравствено осигурување. Здравствено осигурување можете да извадите во агенција до 5 дена пред вашето патување. За цената на осигурувањето јавете се во агенцијата.

5. БЕЗБЕДНОСТ:

Чад е безбедна дестинација, но само ако следите одредени правила. Не е препорачливо да се движите во темница и ноќе, бидејќи првенствено се работи за сиромашни и неразвиени места, а на места каде што има голема гужва (локални пазари и сл.) треба да внимавате на џебни кражби. Не е препорачливо ниту да се движите со скап накит. Треба да се избегнува патување во оддалечените рурални области.

Избегнувајте дилери на дрога, сите опијати се забранети и нелегални.

Бидете внимателни при фотографирањето, бидејќи ако сакате да фотографирате некого, мора да прашате.

Извозот на живи животни, како и производи од заштитени животински видови (кожа, корали, слонова коска и сл.) е забранет и може да резултира со затвор.

6. КЛИМА

Во текот на денот температурата е обично 30-40 °C, а во доцните вечерни часови и рано наутро се спушта на 20-30 °C. Климата е тропска и пустинска.

Сонцето е исклучително силно бидејќи се работи за областите околу екваторот. . Сувата сезона трае од октомври до март, а дождовната сезона трае од јуни до август, иако врнежите се ретки.

7. ХРАНА:

Диетата главно се состои од свежо овошје и зеленчук, како и традиционални супи и чорби. За ручек и вечера во Чад обично се служат месо (пилешко, говедско, овчо), но и риба и вегетаријански јадења.

Уличната храна не се препорачува (првенствено затоа што ова не е област со традиција на улична храна).

8. ОБЛЕКА:

Во однос на облеката, потребна е летна, полесна гардероба, но задолжително понесете со себе долги ракави и панталони, пред се поради авионот, но и поради можноста температурата да падне.

Се препорачуваат и долги ракави и панталони како заштита од комарци.

За сафарито потребна ви е облека со мирни бои (избегнувајте темни бои, црна, темно сина, но и флуоресцентни бои), долги нозе и ракави бидејќи температурата може да падне под 15 степени во националните паркови, капа, капа, очила за сонце и шамија што можете да ја користите за да спречите вдишување прашина.

9. ПАРИ:

Валутата во оптек е Централноафриканскиот франк.

1eur = 655 CAF, 1$ = 610 CAF.

Во некои случаи, можете да платите и во долари, но да имате подготвено помали банкноти.

Секогаш ценкајте се по пазари, продавници за сувенири и улични продавачи, како што е вообичаено.

Освен ценкање, вообичаено е да се остави бакшиш речиси секогаш на сите.

10. СУВЕНИРИ:

За почеток, мора да забележиме дека извозот на живи животни, како и производи од заштитени животински видови (кожа, корали, слонова коска и сл.) е забранет и може да доведе до затворска казна.

Што се однесува до сувенирите, препорачуваме: традиционална облека и материјали, душеци и корпи од автохтони влакна, предмети и скулптури од дрво, чај, кафе, традиционална музика, накит.