Куба патувања

Замислувате рајски остров? Прва помилса - тишина и облаци над палми на ненаселен остров на Кариби. Потоа се појавува насмеан народ на кој му се доволни салса, мохито и пури за еден магичен живот. Куба! Тука нема да брзаме затоа што ќе поминеме доволно време во двата најинтересни градови - Хавана и Тринидад. Ќе ги разгледаме туристичките атракции, се впуштаме во необични делови на градот, ќе ја посетиме Обоената улица во која се свири румба во недела, ќе ја почувствуваме сласта на ноќниот живот на престолнината и ќе поминеме доволно време на плажите во тропскиот рај како што е Варадеро! Тој микс на ноќна забава во центарот на Хавана и Тринидад ви овозможува да ја почувствувате вистинската Куба, да комуницирате со кубанците и да го запознаете нивниот живот од прва рака. Прекрасните луѓе кои уживаат во танцот, музиката и животот неоптеретени со материјални средства... Разгледување на старата Хавана, возење со брод до тврдината и церемонија на пукање со топови, резиденциите и колонијалните куќи, прошетка на Хавана и квартовите во кои нема туристички атракции, но и во кои живеат кубанци кои вдушуваат неверојатна атмосфера... Ќе одиме до мали салса кафетерии, отворени кафулиња во кои влегуваат улични музичари и бендови и свират дури имаат снага. Возење со стари автомобили од '70-те години, ветер во коса и звуци на салса! Посета на долината Вињалес, водопади, плантажи со шеќер и тутун, јавање на коњи, капење во водопадите и уживање во неверојатно убава природа! Јавање со коњи, обиколка на националниот парк, капење во водопади, локални села, Карипско Море во неверојатното место по име Тринидад... Лесни денови измешани за уживање на плажата Анкон. Тропско море и кокосово млеко. Нуркање и капење преку ден и тропски ноќи прошарани со музика под полна месечина. Јадеме морски плодови, печени банани и други специјалитети во "casas particulares" ка љубезните домаќини ни раскажуваат приказни за Куба и нé учат шпански јазик! Факултативни обиколки на Санта Клара и меморијалниот споменик на Че Гевара, обиколка на Cienfuegos... Насмеаното племе Ве води на уште едно незаборавно патување на Куба. Денови на враќање во минатото, гласна музика, насмевки, ветер во коса, разиграни деца, насмеани луѓе, луда ноќна забава и желба за што побрзо враќање на ова магично место. Viva la Cuba!

Поаѓања

Патувања

Видео

Прашања, одговори и искуства

Куба (Cuba) е безбедна земја на која стапката на криминал е многу ниска. Во секој случај се препорачува внимание од ситни кражби и џепарења. Ги замолуваме сите патници да не ги оставаат своите лични работи без надзор во ниту еден момент. Прошетките по улиците и ноќните излегуваања се безбедни. Во Хавана (Havana) има многу полиција и сигурноста е голема, но секако се препорачува внимание.


За Куба (Cuba) по царинските прописи не е потребна вакцина, но секако Ве советуваме за тоа да се посоветувате со институтот за јавно здравје и да проверите.


За државјаните на Р. С. Македонија виза за Куба (Cuba) за престој до 90 денови.


Хавана (Havana):

1. Fabrica de arte Cubano е клуб кој е направен во стара фабрика, а воедно е и уметничка галерија. Има голема концертна сала и еден музички stage, ресторан и бар на отворено. Клубот е отворен од четврток до недела, од 18 до 2 часот наутро.
2. Club 1830 е бар на отворено со голем подиум за танц. Влезницата чини 5 cuc-а, а се наоѓа во Ведадо. Секој четврток и недела има Салса во период од 20ч. до 00ч.
3. Sia Karra cafe е бар кој се наоѓа во Централна Хавана. Отворен е секој ден, а при крајот на неделата имаат жива музика, комбинација на jazz , румба, салса и регетон.
4. Hotel Ingaterra rooftop е познато салса место со преубав поглед на Парк Централ. Влезот е слободен, а отворен е секој ден и музиката почнува во 21 часот.
5. Malecon е шеталиште до море, каде со години се собираат локалците во вечерните часови. Земете си пијачка од продавница и дојдете тука да уживате во магијата на локалниот живот.

Тринидад (Trinidad):

1. Casa de la musica е бар на отворено со голем подим за играње. Отворен е секој ден до полноќ. Се наплаќа влез од 1 CUC, а музиката се менува меѓу бразилски, африкански и кубански ритами.
2. Yesterday bar е место со rock музика во кое доаѓаат локалци кои слушаат ваков тип на музика. Влезот не се плаќа, а свирките траат од 22 до 00 часот.
3. La Cueva е дискотека која се наоѓа во пештера, надвор од централниот дел на градот. Влезницата чини 5 cuc-а, а отворена е од 23 до 3 часот наутро. Тука се слуша салса и регетон.
4. Rincon de salsa е бар на отворено во кој настапуваат различни бендови, свирејќи познати кубански ритами. Отворен е секој ден од 2 часот, а влезот чини 2 cuc-a.
5. Casa de la trova е популарен salsa bar, отворен секој ден. Влезот чини 1-2 cuc.


Сувенири може да купите на пазарот Almacenes San Jose кој се наоѓа на улицата Avenida del Puerto. Најдобро е да купите цигари, рум, кафе, накит од црн корал и бисери, магнети, слики, маици со ликот на Че Гевара итн.


Сезоната на Куба (Cuba) трае од ноември до мај бидејќи тоа е сушниот период. 


Ова прашање е индивидуално и има разлика од лице до лице но и од должината на траење на програмата. За аранжманот Куба 17 дена препорачуваме да понесете околу 800 евра.


Хавана (Havana)
На масажа може да одите на Стариот плоштад и во улицата Brasil. Цената зависи од видот на масажата, но основна цена за еден час е 40 cuc.

Тринидад (Trinidad)
Во улицата Rosario има неколку салони за масажа и цената се движи од 20 до 40 cuc.


Низ Стара и Централна Хавана може да се движите пешки. Доколку сакате да се возите со bici taxi цената се движи помеѓу 2-5 cuc. Coco taxi чини од 5-10 cuc доколку одите до Хотелот Национал или пазарот San Jose.

Такси олдтајмер чини околу 8 cuc доколку одите до Ведадо
* Сите цени се изразени по такси.
* Пожелно е да се ценкате.

Доколку сакате да го пробате локалниот превоз може да се возите со градски превоз и цената на картата чини 1 кубански песоз. 


Од храна препорачуваме да пробате:
1. Ropa vieja - ситно сецкано говедско или свинско во комбинација со зеленчук, црн грав и ориз
2. Tostones - пржена банана полнета со кашкавал и шунка
3. Camarrones - ракчиња со лук и енчилада сос
4. Flan - колач од млеко и карамела.

Цената на оброците зависи од местото каде ќе јадете. Во рестораните во главно ручекот се движи од 10 до 15 CUC-а.

Top 5 места кои можете да ги посетите во Хавана (Havana).
1. Los Nardos - отмен ресторан кој се наоѓа во Стара Хавана (Old Havana), во улицата Paseo de Prado, одма карши Capitolio. Цена на ручек од 8 – 12 cuc.
2. KM Zero е отворен ресторан со убава традиционална музика. Се напѓа во улицата Brasil во Стара Хавана (Old Havana). Цена на оброк од 10 - 15 cuc.
3. Porto Havana е ресторан на 11-ти спрат со преубав поглед на Хавана и морето. Се наоѓа во Ведадо во улицата Calle 9 меѓу Calle E и Calle D. Цена на оброј од 10 - 12 cuc
4. La Delicia e локална кафетерија. Храната се јаде на дрвени столици на улица. Мало локално место. Се наоѓа во улицата Avenida de Belgica карши зградата Bacardi. Цена на ручек од 2 - 4 cuc.
5. Улицата Espada е улица со калдрма во Шпански стил со голем број ресторани и избор на храна. Се наоѓа во Стара Хавана (Old Havana), во близина на музејот на Револуцијата.

Топ 5 места кои може да ги посетите во Тринидад (Trinidad):
1. Sol y Son - ресторан со интересна градина и мени. Цена на оброк од 8 до 12 cuc.
2. La Adita - ресторан со добра кубанска и италијанска храна. Цена на оброк од 8 до 15 cuc.
3. Trinidad Colonial - ресторан со разновидна понуда на морска храна и добра музика. Цена на оброк од 10 до 15 cuc.
4. Пивницата Santa Ana - место со добра музика, пиво и храна. Цени од 5 до 7 cuc.
5. Ресторан Jazz - одличен избор на кубанска кујна. Цена на оброк од 7 до 12 cuc.


Можете да купите локален број со пасош на официјалните продажни места на компанијата ETECSA. Кога ќе купите локална картичка може да активирате и интернет. Цената на картичката чини 40 cuc со 10 cuc кредит. Доколку ви е потребен интернет по поповолна цена, можете да купите 1 час интернет за 1 cuc и да се конектирате во wifi паркот во близина. WiFi парковите се места кои владата на република Куба ги направила за да им овозможи пристап на интернет на локалците и на туристите. Картичките за интернет во парковите исто така се купуваат во продажните места ETECSA. Доколку картичката ја купите од некој препродавач цената ќе и биде и повеќе од дупло поскапа, но ќе заштедите време чекајќи ги долгите редици.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Куба

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ

Куба е островска држава во Централна Америка. Главен и најголем град е Хавана со околу 2 милиони жители додека целата држава има 11 милиони жители. На јужната страна излегува на Карипско море додека на север излегува на Мексички залив и Атлснтски океан. , По државно уредување Куба е република.

Површина на земјата: 109,884 km²

Број на жители: 11 милиони

Главен град: Хавана

Националност: Кубанци

Официјален јазик: шпански

Вероисповед: официјално атеистичка држава, но околу 60% се католици, а околу 20% се традиционална религија

Независност: 20.05.1902.

2. ВИЗА

За државјаните на Р. С. Македонија виза не е потребна.

3. ВРЕМЕНСКА ЗОНА

Временската зона е UTC -5.

4. КЛИМА

На куба владее тропска клима. Просечна годишна температура е 25°C, во Јануари просечна температура е 21°C  додека во Јули просечна температура е 27°C. Периодот од ноември до април е сушен годишен период, додека периодот од мај до октомври е период на дождови. Во септември и октомври повремено се појавуваат урагани. Исто така Куба одликува со висока влажност на воздухот.

5. ХРАНА

Кујната на Куба се базира пред сé на рибни специјалитети и морски плодови, но исто така се застапени и сите врсти на месо. Прилог кој оди со речиси секое јадење е ориз Moros y Cristianos то ест ориз и црн грав. Национално јадење е Ropa Vieja - говедско со зеленчук. На Куба постојат многу видови на овошје и зеленчук кои не растат во Европа (гвајаба, ананас, маланга, јука...). Се препорачува конзумирање на храна исклучиво од ресторани освен овошје и зеленчук кое го има на пазарите. Цените се како и во Европа (оквирно оброк чини околу 10-15 ЕУР). Важно е да се напомене дека мора да се конзумира исклучиво флаширана вода!

6. ВАКЦИНИ И ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА

Вакцинација не е неопходна за патниците кои патуваат во Куба, но се сеоветува патниците индивидуално да се информираат во Институтот за јавно здравје. Пожелно е да понесете лекови за стомачни болки (пробиотици), фервекс или некои лекови за болки и температура, за секој случај. Исто така, таму има комарци, па би било добро да понесете и Аутан како и крема за сончање. Сите овие препарати потребно е да ги понесета на Куба затоа што таму не постојат големи супермаркети и речиси е невозможно да најдете на самата дестинација.

7. ОСИГУРУВАЊЕ

За влез на Куба неопходно е да имате меѓународно здравствено осигурување. Можете да го подигнете во која била осигурителна компанија или можете да го уплатите во нашата агенција до 5 дена пред поаѓање.

8. БЕЗБЕДНОСТ

Состојбата на Куба е безбедна и стапката на криминал е многу ниска. За секој случај се советува внимателност од ситни кражби и џебароши во големите градови и туристички места. Шетањето по улица е слободно и без проблеми дури и во вечерните часови. Дрогата е нелегална појава и како таква е казнива со закон.

9. ОБЛЕКА

Со оглед на високите температури во текот на целата година на патувањето е потребно да понесете летна облека. Во зимиските месеци се препорачува носење и нешто со долги ракави и долги пантолани за навечер. Се препорачува да понесете и некоја стара облека која можете да ја подарите на вашите домаќини на крајот на патувањето. Доколку се одлучите и за излетот трекинг до водопадите неопходно е да понесете и удобни патики. Понесете шешири или качкети како заштита од сонце.

10. ПАРИЧНИ СРЕДСТВА

Куба е земја која има две валути - CUC то ест конвертибилен пезос или CUP - монета национал. Вам на патувањето ќе ви биде потребен само CUC и тоа е валута која ја добивате кога менувате пари во менувачница. Курсот изнесува 1eur = 1,1 CUC. Пари можете да менувате и во CUP но таа валута можете да ја користите само на пазарите и во некои помали продавници а односот е 1CUC = 23CUP. Парите се менуваат во менувачници кои се државни така што курсот е секаде идентичен. На патувањето понесете евра со оглед  дека доларите се на висока провизија. Се советува носење готовина затоа што плаќање со платежни картички не е застапено а банкоматите не се секогаш во функција и нема на многу места.

11. КОМУНИКАЦИЈА

Нашите мобилни мрежи функционираат на Куба. Што се однесува до интернетот, тој го има само на одредени места (wi-fi паркови, лоби на големите хотели) но може да се купат картички за интернет и оквирно чинат околу 1ч = 2 ЕУР. Поради таа причина не се препорачува носење на лап-топови со оглед на тоа дека конекциите нé се секогаш добри. Исто така не е возможно купување на кубанска сим картичка за мобилен телефон.

12. СТРУЈА

Потребно е да понесете адаптер со два тенки влезови (како во САД).

13. ТОПЛА ПРЕПОРАКА

Куба е една интересна и весела земја! Никаде нема да сретнете толку насмеани луѓе подготвени да танцуваат во секој момент. На Куба ќе уживате во музика, коктели и плажи со бел песок. Но покрај тоа ќе имате можност и да ги посетите руралните делови на Куба и да се запознаете со нашинот на изработка на прочуените кубански пури. За оние кои сакаат и малку активен одмор ќе имаат можност и да пешачат низ прашуми и да се капат под самиот водопад. Куба навистина има што да понуди така што ќе имате можност и да одморите и да истражувате!