Тајланд патувања

Jungle племето Ве води на Тајланд (Thailand) - земјата на храмови, вкусна храна и насмеани луѓе. 

Запознајте ја државата на контрастот. Спој на будизам и брз живот; егзотични плажи на југот и џунгли на северот; луд ноќен живот и романтични зајдисонца. 

Бангкок (Bangkok), модерна престолнина на дивата енергија, град кој ќе Ви пружи безброј можности. Посетете ја Grand Palace - кралска палата стара преку 200 години со најстарата статуа на Буда обложена со злато. 

Wat Po, Wat Arun и Wat Saket се само некои од храмовите кои го прават главното обележје на Тајланд и нивната историја. 

Скокнете во тук-тук и превезете се до некои од ноќните маркети на кои можете да најдете апсолутно СÉ! Егзотичното овошје, Pad Thai и овошните шејкови се неизбежни. Запознајте го градот преку реките и крстарете по каналите на Chao Praye. Напијте се пиво Chang и придружете им се на  веселите луѓе кои танцуваат на Khao San Road, шарена улица полна со сувенири и ресторани, која навечер се претвора во место за луда забава. 

На југот ве чекаат прекрасни и диви плажи со високи палми и бисерен песок. Островите Phuket, Koh Samui, Koh Phangan итн. се расфрлани по Андаманското море и Тајландскиот залив

Најљубопитните ќе се упатат на северот на земјата во гратчето Chang Mai и ќе се втурнат длабоко во тајландската душа, ќе ги истражат оризовите полиња и ќе се мушнат во локалните племиња. 

Насмевката и гостопримливоста на тајланѓаните ве чекаат на секое ќоше. 

Верувате дека одите на одмор, а Ве чека патување кое ќе Ви влезе под кожа. 

Ве чекаме во земјата на насмевката!

Поаѓања

Патувања

Видео

Прашања, одговори и искуства

Бангкок (Bangkok) е во главно безбеден град, единствено на што треба да обрнете внимание, како и во поголемиот дел од градовите во светот се џепароши. Со оглед на тоа, сите лични работи чувајте ги со себе, не ги носете сите пари со себе, пасошите можете да ги оставите во сместувањето, а со себе да понесете фотокопија.


Вакцинација за Тајланд (Thailand) не Ви е потребна, но секако можете да се консултирате со Вашиот лекар или институтот за јавно здравхе.


Потребна Ви е виза за влез на територија на Тајланд (Thailand). За виза се аплицира околу еден месец пред почеток на патувањето. Агенцијата може да посредува во процесот на визирање или истата можете да ја извадите сами во надлежниот конзулат.


Локален број можете да купите во било кој 7/11 маркет. Продавачите на лице место ќе извршат регистрација и активација на бројот (потребен ви е пасош). Во зависност од уплатената количина на пари, може да активирате одредени пакети по пат на СМС, каде го бирате бројот на гигабајти за интернет и одреден број на СМС пораки и повици вклучени во пакетот. WI-FI е достапно во поголемиот број објекти (ресторани, кафулиња, хотели).


Се препорачува внимателно чување на личните документи и пари. Додека се возите во тук-тук, торбите секогаш држете ги во скут. Шетање по улица во доцните вечерни часови препорачуваме само доколку не сте сами. Дрогата е илегална појава, а како таква, казнива со закон и затвор.


Кај посетите на културно - историски знаменитости, конкретно храмови и Кралски палати, напоменуваме дека е задолжително покривање на нозете и рамената (маици со кратки ракави, без деколте, долги панталони и сукњи). Обратете внимание на тоа при пакување. Ако било што заборавите од гардероба, козметика, обувки, не се секирајте, сé може да купите на самата дестинација.


Обавезно посетете ги уличните журки во Kao San улицата, како  и клубовите во улицата Soi 11 воо квартот Sukhumvit и дистриктот RCA (Sugar club, Room 66, Insanity club, Levels…) Во некои од подобрите клубови се наплаќа влезница и се очекува elegant dress code и потребен е пасош или копија од пасош.


Во Бангкок (Bangkok) се се случува на улица па така и купувањето сувенири. Најдобро е да се купат надвор од туристичките места, бидејќи цените се пониски но и ценкањето е неизбежно. Во Siam и Sukhumvit (квартови во градот) се наоѓаат одлични шопинг центри со локални но и светски познати брендови: Siam Paragon, Platinum, Central world, Siam discovery, Palladium world…Од сувенири може да купите миризливи стапчиња, кокосово масло, фигури од Буда, украсни лампиони, свила, ткаенина... Не пропуштајте да ја посетите ,,Jim Thompson’’ фабриката на свила.


Потребна Ви е виза за влез на територија на Тајланд (Thailand). За виза се аплицира околу еден месец пред поаѓањето. Агенцијата може да посредува во процесот на визирање или истата можете да ја подигнете сами во надлежниот конзулат во Софија, Бугарија.


Најдобро време за посета на Бангкок (Bangkok) е од ноември до април, но временските прилики дозволуваат патување во текот на целата година.


Превозот во Бангкок (Bangkok) е многу шаренолик и претставува единствено искуство! Постои можност за возење со локален автобус, мотор-такси, тук тук и такси. Најдобро е неколку луѓе заедно да порачаат возило и да го поделат трошокот. За возење со тук тук е обавезно ценкањето (не прифаќајте цена преку 150THN), а за такси е важно таксистот да влучи таксиметар (цена од 50-100thb). Често се случува таксистите не сакаат да вклучат таксиметар, па доколку е ова случај, обавезно договорете се за фиксна цена пред самото возење. 


Пукет, покрај Бангкок, е најпозната дестинација за излегување на Тајланд. Пукет никогаш не спие, така што во него сигурно ќе јадете клуб или бар кој е баш во Ваш вкус. Некои од нив се:  “Red hot”, “Monsoon”, “Tiger pub”, “Illusion club”, “Funk bar”


Секако трошокот е индивидуална работа и зависи од лице до лице, но просекот на пари кој нашите патници го трошат на оваа дестинација е помеѓу 300ЕУР и 600ЕУР, во зависност од тоа колку трае турата.


Трошоците за тридневен престој во Бангкок (Bangkok) се 100-150 евра.


Салоните за масажа може да ги најдете на главните улици во Бангкок (Bangkok) како што се улицата Rambuttri и улицата Khao San. Цените се разликуваат од видот на масажа и времетрањето, но се движат од 100-400thb.


Една од првите мисли која ќе Ви помине низ глава кога ќе слушнете за Тајланд (Thailand) е сигурно масажа. Салони за масажа ќе гледате на секој чекор, но секако најмногу ги има во главните улици. Цените се разликуваат по типот на масажа и по времетраењето. Ценовниот опсег на масажа се движи од 3ЕУР до 15ЕУР.


Пукет (Phuket) е прилично безбеден, единствено на што треба да обрнете внимание, како и на сите туристички дестинации, се џепарошите. Со оглед на тоа, сите лични работи држете ги со себе, не ги носете сите пари со себе, пасошите можете да ги оставите во сместувањето, а со себе да носит фотокопија.


Во Бангкок (Bangkok) треба да импровизирате со рестораните на улица или на ноќните маркети. Храната е свежа и вкусна, а цените исклучително ниски. Вакви ресторани можете да најдете насекаде, а најпопуларните се во улицата Rambuttri. Не пропуштајте да ги пробате добро познатите јадења:
- Pad Thai (на улица 50thb / ресторан 80thb),
- Fried rice (на улица 30thb/ ресторан 60thb), 
- Spring rolls (50thb), 
- Papaya salad (30thb),
- Coconut soup (60thb), 
- Mango with sticky rice (манго во кокосово млеко со сладок ориз – 90thb), 
- Rotti (бурмански традиционални палачинки - 50 thb).
 


Вакцина за Тајланд (Thailand) не е потребна, но можете да се консултирате со Вашиот лекар или институтот за јавно здравје.


1. Кралската палата
2. Wat Arun пагодата
3. Rooftop-от Majapahit
4. Lebua sky bar
5. Wat Pho


Доколку сакате да купите локална сим картичка да имате полесна комуникација, можете да купите во маркетите “7/11” каде на лице место продавачите ќе Ви ја активираат картичката со тајландски број.

Доколку картичката не Ви е потребна, целата комуникација можете да ја обавите преку интернет, wi-fi е достапно во сите објекти, од хотелите каде ќе бидете сместени, до рестораните, кафулињата и баровите.


Се препорачува внимателно чување на личните документи и пари поради ризик од џепарење. Шетање по улица во доцните вечерни часови се препорачува само доколку не сте сами. Дрогата е илегална појава, а како таква и казнива со закон и затвор.


Кај разгледувањата на културно-историските знаменитости, конкретно храмовите, напоменуваме дека е задолжително покривање на нозете и рамењата, така што потребно е да се обрне внимание на ова при пакување за ова патување. Ако било што заборавите, од гардероба, козметика, обувки, не се секирајте, сé можете да купите на самата дестинација.


Тајланд (Thailand) важи за безбедна земја. Секако се препорачува грижливо чување на парите и личните работи.


Вакцина не e задолжителна. Нашите патници индивидуално одлучуваат дали сакаат да се вакцинираат или не. Најдобро е да се јавите во Институтот за Јавно Здравје во Скопје. Доколку во договор со својот доктор одлучите да пиете лекови против маларија, земете ги и нив на патувањето. Препорачуваме со себе да земете ги земете и следните лекови за секој случај: пробиотици, за настинки, болки или температура, лекови за редовна терапија (доколку ја имате). Со себе земете и Аутан или некое слично средство против комарци.


За патување на Ко Панган (Koh Phangan) неопоходно е да извадите виза во Конзултатот на Тајланд во Софија. Процесот на визирање можете да го завршите сами или со наше посредување (услуга за визирање). Од документи е потребно:

 1. Пасош со важност најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето (добро проверете го датумот)
 2. Копија од првата страна на пасошот каде се наоѓа сликата
 3. Една фотографија со големина како за пасош (4x 6cm) на бела позадина
 4. Копија од авионскиот билет (ја обезбедува агенцијата)
 5. Пополнет формулар (агенцијата го обезбедува празниот формулар)
 6. 35 ЕУР во евра (цена на визата) + услуга за визирање од нашата агенција

Локален број можете да купите во било кој 7/11 маркет. Продавачите на лице место ќе извршат регистрација и активација на бројот (потребен ви е пасош). Во зависност од уплатената количина на пари, може да активирате одредени пакети по пат на СМС, каде го бирате бројот на гигабајти за интернет и одреден број на СМС пораки и повици вклучени во пакетот. WI-FI е достапно во поголемиот број објекти (ресторани, кафулиња, хотели).


Пред пристигнување на Ко Панган (Koh Phangan), променете ја сумата која планирате да ја потрошите на островот, во локална валута, бидејќи курсот на самиот остров е полош од Бангкок (Bangkok). Менувачниците не работат цело време, а ги има и многу малку на самиот остров. Само во Tong Sala и плажата Haad Rin можат да се најдат банкомати. 


Ко Панган (Koh Phangan) е остров за релаксација и уживање, па потребни ви се само костими за капење, коктел Маи Таи и голема насмевка.


На Пукет (Phuket) сé се случува на улица, па така и купувањето на сувенири. Најдобро е да ги купите надвор од туристичките места, бидејќи цените се пониски. Сепак, ценкањето е неизбежно. Препорачуваме да одите во шопинг центарот Jungceylon во кој можете да најдете одлична азиска козметика и шминка, многу ресторани, а во приземјето на зградата се наоѓаат можеби и најдобрите и најпроверените салони за масажа.


 1. Rasta bar
 2. Cactus bar – Haad Rin
 3. Amsterdam bar
 4. Top Rock bar
 5. 360 skybar
 6. Full moon party, Jungle experience, Half moon party – големи забави со електронска музика

На Краби (Krabi) е безбедно, но мора да се внимава од џепароши. Затоа, своите лични работи секогаш чувајте ги до себе. Немојте со себе да го носите пасошот (можете да носите копија) и сите пари кои ги имате. Краби е една од најпосетените дестинации на Тајланд (Thailand), па со тоа, една и од најбезбедните.


Најдобро време за посета на Пукет (Phuket) е од ноември до април, но временските прилики дозволуваат патување во текот на целата година.


На Пукет (Phuket) може да се возите со такси и тук тук. Најдобро е неколку луѓе заедно да порачаат возило и да го поделат трошокот. За возење со тук тук е обавезно ценкањето (не прифаќајте цена преку 250thb), а за такси важно е таксистот да уклучи таксиметар (цена од 200thb). На Пукет (Phuket) е лесно да се пронајдат возачи кои за одредена сума ќе ве возат до саканата локација и ќе ве вратат назад. Цената ја договарате однапред со возачот.


За патување на Краби (Krabi) неопоходно е да извадите виза во Конзултатот на Тајланд во Софија. Процесот на визирање можете да го завршите сами или со наше посредување (услуга за визирање). Од документи е потребно:

 1. Пасош со важност најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето (добро проверете го датумот)
 2. Копија од првата страна на пасошот каде се наоѓа сликата
 3. Една фотографија со големина како за пасош (4x 6cm) на бела позадина
 4. Копија од авионскиот билет (ја обезбедува агенцијата)
 5. Пополнет формулар (агенцијата го обезбедува празниот формулар)
 6. 35 ЕУР во евра (цена на визата) + услуга за визирање од нашата агенција

Најубавите плажи на Пукет (Phuket) се: Patong beach, Freedom beach, Paradise beach, Kata Noi beach, Bangtao beach. Плажите се многу слични, со сличен квалитет на услуга и понуда.


Вакцина не e задолжителна. Нашите патници индивидуално одлучуваат дали сакаат да се вакцинираат или не. Најдобро е да се јавите во Институтот за Јавно Здравје во Скопје. Доколку во договор со својот доктор одлучите да пиете лекови против маларија, земете ги и нив на патувањето. Препорачуваме со себе да земете ги земете и следните лекови за секој случај: пробиотици, за настинки, болки или температура, лекови за редовна терапија (доколку ја имате). Со себе земете и Аутан или некое слично средство против комарци.


Цените се разликуваат и зависат од тоа што Вие ќе го изберете (лежалка, lazybag, vip..). Често лежалките на плажите се добиваат гратис со нарачан пијалак, а цената за две лежалки во Патонг се движи околу 150-200thb. Во некои барови има минимален лимит кој е потребен да се потроши на пијалаци. 


Локален број можете да купите во било кој 7/11 маркет. Продавачите на лице место ќе извршат регистрација и активација на бројот (потребен ви е пасош). Во зависност од уплатената количина на пари, може да активирате одредени пакети по пат на СМС, каде го бирате бројот на гигабајти за интернет и одреден број на СМС пораки и повици вклучени во пакетот. WI-FI е достапно во поголемиот број објекти (ресторани, кафулиња, хотели).


Се препорачува внимателно чување на личните документи и пари. Додека се возите во тук-тук, торбите секогаш држете ги во скут. Шетање по улица во доцните вечерни часови препорачуваме само доколку не сте сами. Дрогата е илегална појава, а како таква, казнива со закон и затвор.


Тајланд (Thailand) е одлична дестинација за дегустација на локална храна. Не пропуштајте да ги пробате добро познатите јадења: Pad Thai  (на улица 50thb / ресторан 80thb), fried rice (на улица 30thb/ ресторан 60thb), Spring rolls (50thb), Papaya salad (30thb), Coconut soup (60thb), Mango with sticky rice (манго во кокосово млеко со сладок ориз – 90thb). Храната на Пукет (Phuket) е малку поскапа во споредба со Бангкок (Bangkok).

Одлични места на кои може да уживате во вкусовите на Тајланд (Thailand) се:

 1. Night market –Bangla road street
 2. Aroonsom Patong Food Park
 3. Sole Mio rest
 4. Khun khane BBQ

 1. Храмот на Големиот Буда
 2. Karon beach view point
 3. Зајдисонцето на плажата Ката (Kata rocks)
 4. Шарените куќички во Sino-Portugese стил во Walking street во Phuket town
 5. Maya заливот

Кај разгледувањата на културно-историските знаменитости, конкретно храмовите, напоменуваме дека е задолжително покривање на нозете и рамењата, така што потребно е да се обрне внимание на ова при пакување за ова патување. Ако било што заборавите, од гардероба, козметика, обувки, не се секирајте, сé можете да купите на самата дестинација.


Некои плажи на Ко Панган (Koh Pangan) имаат лежалки, а некои немаат. Услов за изнајмување лежалка е нарачување пијалак. Цените се малку поповолни отколку на Пукет (Phuket).


1. Chang club
2. Loft bar
3. Boogie bar
4. Thailandia pub
5. RCA barovi
6. Full Moon bar


Во Ченг Маи (Chang Mai) е безбедно, но задолжително внимавајте на џепароши. Своите лични работи секогаш чувајте ги до себе. Со себе не го носете пасошот (можете да носите копија) и сите пари кои ги имате.


Вакцина не e задолжителна. Нашите патници индивидуално одлучуваат дали сакаат да се вакцинираат или не. Најдобро е да се јавите во Институтот за Јавно Здравје во Скопје. Доколку во договор со својот доктор одлучите да пиете лекови против маларија, земете ги и нив на патувањето. Препорачуваме со себе да земете ги земете и следните лекови за секој случај: пробиотици, за настинки, болки или температура, лекови за редовна терапија (доколку ја имате). Со себе земете и Аутан или некое слично средство против комарци.


За патување на Чанг Меи (Chang Mai) неопоходно е да извадите виза во Конзултатот на Тајланд во Софија. Процесот на визирање можете да го завршите сами или со наше посредување (услуга за визирање). Од документи е потребно:

 1. Пасош со важност најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето (добро проверете го датумот)
 2. Копија од првата страна на пасошот каде се наоѓа сликата
 3. Една фотографија со големина како за пасош (4x 6cm) на бела позадина
 4. Копија од авионскиот билет (ја обезбедува агенцијата)
 5. Пополнет формулар (агенцијата го обезбедува празниот формулар)
 6. 35 ЕУР во евра (цена на визата) + услуга за визирање од нашата агенција

Локален број можете да купите во било кој 7/11 маркет. Продавачите на лице место ќе извршат регистрација и активација на бројот (потребен ви е пасош). Во зависност од уплатената количина на пари, може да активирате одредени пакети по пат на СМС, каде го бирате бројот на гигабајти за интернет и одреден број на СМС пораки и повици вклучени во пакетот. WI-FI е достапно во поголемиот број објекти (ресторани, кафулиња, хотели).


Се препорачува внимателно чување на личните документи и пари поради ризик од џепарење. Шетање по улица во доцните вечерни часови се препорачува само доколку не сте сами. Дрогата е илегална појава, а како таква и казнива со закон и затвор.


Додека ги разгледуваме културно-историските знаменитости, конкретно храмовите и Кралските палати, напоменуваме дека покривање на нозете и рамената е задолжително. Ве молиме обрнете внимание на тоа додека се пакувате. Ако било што заборавите да земете со вас од гардероба, козметика, обувки - не се секирајте, истото можете да го купите и на дестинацијата. Ченг Маи (Chang Mai) се наоѓа во планинскиот дел на земјата и во близина на џунгла, па препорачуваме да имате потопла облека (долги ракави и ногавици).


Во стариот град се наоѓаат многу барови, но и на улицата Loi Kroh Road. Некои од нив се: Differ Club, Take It Club...


На островот Ко Панган (Koh Pangan) нема многу опции за шопинг и купување сувенири.


Најдобро време за посета на Ко Панган (Koh Pangan) е од ноември до април, но временските прилики дозволуваат да се патува во текот на целата година.


Нa Ко Панган (Koh Pangan) може да се возите со големо отворено такси. Таксито се плаќа по лице и зависи од посакуваната локација (100-300thb). На Ко Панган (Koh Pangan) е доста погодно за изнајмување мотор за разгледување на островот. Изнајмувањето се врши со давање на пасош како депозит. Советуваме пред изнајмувањето да го разгледате моторот, да го фотографирате и да ги проверите кочниците. Исто така многу е важно да носите заштитна кацига, првенствено за сопствена безбедност (неасфалтирани патишта), а и заради полициските контроли. Цената по ден за изнајмување е околу 200thb.


Ко Панган (Koh Pangan) е синоним за chill и опуштање, а сите плажи се како создадени за целодневен хедонизам: Haad salad, Malibu beach, Bottle beach, Secret beach, Haad Khom, Mae Koh, Thong Nai Pan Yai.


Трошоците за шест дневен престој на Ко Панган (Koh Phangan), Тајланд (Thailand) се околу 300-400 ЕВРА.


Салони за масажа може да пронајдете во населените места, салони покрај главните патишта, но исто така постојат и импровизирани салони на плажа. Цените се движат од 200-600thb, а за потполно уживање препорачуваме масажа на целото тело со етерични масла или часови јога.


Тајланд (Thailand) е одлична дестинација за дегустација на локална храна. Не пропуштајте да ги пробате познатите јадења: Pad Thai, Fried rice, Spring rolls, Papaya salad, Coconut soup, Mango with sticky rice (манго во кокосово млеко со сладок ориз). Храната на Ко Панган (Koh Pangan) е малку поповолна споредбено со Пукет (Phuket).
Одлични места на кои може да уживате во вкусовите се: Night market –Thong, Koh Raham ресторан – Secret beach, Had Yao ресторан –Haad Yao beach.


 1. Amsterdam bar
 2. Mae Koh
 3. 360 skybar
 4. Angthong Marine park
 5. Koh Tao view point

На Краби (Krabi) се се случува на улица, па така и купувањето на сувенири. Краби (Krabi) има прекрасно шеталиште каде може да најдете се што ќе посакате.


Најдобро време за посета на Краби (Krabi) е од ноември до април, но временските прилики дозволуваат патување во текот на целата година.


Ао Нанг (Ao Nang) не е преголемо место така што секаде може да се движите пешки или со тук-тук (цена до 100 thb). За посета на подалечни места може да одите со такси. Најдобро е неколку лица заедно да нарачаат возило и да поделат трошок. За возење со тук-тук обавезно е ценкање, а за такси важно е таксистот да уклучи таксиметар или однапред да се договорите за одредена сума.


Најубави плажи се: Ao nang (chill и прекрасен залез на сонцето), Railay beach (капење и уживање).


За десетдневен престој на Краби (Krabi) потребни се околу 400-500 евра.


Салоните за масажа може да ги пронајдете на секој чекор на главните улици на Ао Нанг (Ao Nang). Цена: 150-400thb. Доколку се движитте подалеку од центарот може да пронајдете и поефтини масажи. препорачуваме одличен салон: Massage Corner (адреса: 155/17 Moo 3, Ao Nang). Советуваме секогаш да обратите внимание на типот на салон, на хигиената, но исто така и каде ќе се наоѓаат Вашите лични работи за време на масажата.


Во Ао Нанг (Ao Nang) нема лежалки на самата плажа, но постојат барови со лежалки каде услов е да нарачате пијалак.


Тајланд (Thailand) е одлична дестинација за дегустација на локална храна. Не пропуштајте да ги пробате добро познатите јадења: Pad Thai, Fried rice, Spring rolls, Papaya salad, Coconut soup, Mango with sticky rice (манго во кокосово млеко со сладок ориз). Храната на Краби (Krabi) е малку поповолна отколку на Пукет (Phuket). Одлични места на кои може да уживате во вкусовите се: Night street market, Kodam rest, King rest, The Beach rest, Ao nang rest…


 1. Railay beach
 2. Emerald pool
 3. Hang Nak 
 4. Poda островот
 5. Tiger cave храмот

Во Чианг Мај (Chiang Mai) се се случува на улица па така и купувањето на сувенири. Најдобро е да купувате надвор од туристичките места бидејќи цените се пониски, а и ценкањето е задолжително. Препорачуваме посета на ноќниот маркет кој се наоѓа на раскрсницата на улицата Changklan road и Loi Kroh road. Цените на сувенирите се Чианг Мај (Chiang Mai) се со пониски цени во однос на Бангкок и на островите.


Најпогоден период за посета на Чианг Мај (Chiang Mai) е од ноември до април, но временските прилики дозволуваат патување и посета вот текот на целата година.


Во Чианг Мај (Chiang Mai) може да се возите со такси и со тук тук. Најдобро е неколку луѓе заедно да повикаат возило и да го поделат трошокот. За возење со тук тук задолжително е ценкање, а за такси е важно таксистот да уклучи таксиметар.


За петдневен престој во Чианг Мај (Chiang Mai) потребни се околу 150-200 евра.


Салоните за масажа можете да ги најдете на секој чекор на главните улици на Чанг Маи (Chiang Mai): 180-400thb. Доколку се оддалечите од центарот, можете да најдете и поефтина масажа. Има многу салони на улицата Loi Kroh. Ви советуваме секогаш да внимавате на видот на салон, на хигиената на салоните и каде ќе ги оставите вашите лични предмети за време на масажата. Масажите се поповолни отколку во Бангкок (Bangkok) или островите.


Тајланд (Thailand) е одлична дестинација за дегустација на локална храна. Не пропуштајте да ги пробате познатите јадења: Pad Thai, Fried rice, Spring rolls, Papaya salad, Coconut soup, Mango with sticky rice (манго во кокосово млеко со сладок ориз). Храната во Чианг Мај (Chiang Mai) е поповолна отколку во Бангкок (Bangkok) или островите. Одлични места на кои може да уживате се: Kats’s kitchen, Cooking love, Rosy Cheeks, Tanita coffe house, Riverside bar and rest. 


 1. Храмот Doi Suthep
 2. Храмот Chedi Luang
 3. Храмот Phra That Doi Kham
 4. Buak Hard Public Park
 5. Karen племето (long  neck tribe) во селото Падаунг (Padaung)

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Тајланд

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ ЗА ЗЕМЈАТА

Тајланд, службено “Кралство Тајланд“, е држава во југоисточна Азија; на југозапад излегува на Андаманско море (дел од Индиски океан), а на југоисток на Тајландски залив (дел од Јужно кинеско море). На запад се граничи со Мјанмар (Бурма), на север и исток со Лаос, на исток со Камбоџа и на југ со Малезија.

Површина на земјата: 513,120 km2, 51-ва по големина во светот;

Број на жители: 67, 97 милиони жители

Главен град: Бангкок (9,27 милиони жители)

Националност: Tајланѓани (95.9%), помали етнички групи: Бурманци 2%, останати 1,3%;

Официјален јазик: Тhai; англискиот е втор по важност и степен на користење;

Вероисповед: будизам (93.6% будисти, 4.5% муслимани, 1.2% христијани)

2. ВИЗА​

За државјаните на Р. С. Македонија неопходна е виза за посета и престој во Кралство Тајланд. Документација која е потребна за визирање:

 • пасош со рок на важење (кој важи 6 месеци по планираниот влез на Тајланд)
 • една фотографија на бела позадина (димензија 4cm x 6cm)
 • фотокопија од првата страна на пасошот
 • копија од купениот авионски билет
 • пополнет формулар кој го добивате во нашата агенција

Цената за виза за Тајланд со еден влез чини 35 ЕУР + услуга за визирање.
***Визата се вади еден месец пред патувањето, кога ќе ги добиете сите информации од страна на агенцијата.

3. ВРЕМЕНСКА ЗОНА

Временската зона е UTC +7, значи 6 часа напред во однос на Р. С. Македонија.

4. КЛИМА

Во Тајланд преовладува тропцка монсунска клима. Сезоната на дождови трае од средината на мај до октомври, додека сува сезона е во периодот од ноември до април. Температурата е летна (висока) во текот на целата година. Регистрираните температури се движат од 20°C и највисоката до 38°C. Поради високата влажност на воздухот температурата тешко се поднесува. На северниот дел влажноста е значително помала, а климата поблага. Југозападните монсуни кои доаѓаат помеѓу мај и јули (освен на југ) сигнализираат доаѓање на сезоната на дождови (ruedu fon). Таа трае до октомври и облаците ја редуцираат температурата. Влажноста на воздухот во тоа време е висока. Ноември и декември означуваат сува сезона и ноќни температури во пределите со висока надморска висина можат повремено да паднат до ново на благ мраз. Температурите почнуваат да се искачуваат во јануари, кога може да достигнат и до 40°C.

5. ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ​

Храната е многу разноврсна, такаречено типично азијска. Има многу ориз, риба, нудли, пилешко, овошје и зеленчук. Таи кујната спаѓа помеѓу најдобрите кујни на светот и е традиционален источен производ, но сé почесто и западно кулинарско влијание. Обележја на таа егзотична кујна се чили пиперките, лук, коријандер, тајландски босилек, лимета, лимонова трева, галангал, тамаринд и имагинарни кари зачини - црвени, зелени и жолти - машаман кари, но и комбинација на ориз, кокос, банани, ананаси, папаја, манго, кикиритки, месо, лигњи, ракчиња и морски плодови. Специјалитет на тајландската кујна е Pad Thai – јадење од оризови нудли, зеленчук, месо и е збогатено со зачини. Покрај тоа, на Тајланд можете да испробате разни супи, пржен ориз со додатоци и разни егзотични комбинации на солено и слатко, месо и овошје. Ако не јадете луто нагласете на келнерот, затоа што чилито е силно застапено во тајландската исхрана. Уличната храна е, по мислење на многумина, највкусна, а постои и голем број на ресторани со домашна и интернационална кујна, така што нема да останете гладни. Храната е навистина поволна.

Свежо овошје и цедени овошни сокови ќе најдете на секој чекор, и тоа по поволни цени. За љубителите на слатки, тука се Mango sticky rise (Mанго со сладок ориз) и Roti – вид на палачинки.

Важно е да напоменеме дека задолжително треба да пиете флаширана вода!

6. ЗДРАВЈЕ

Вакцинација не е потребна. Нашите патници индивидуално одлучуваат дали сакаат да се вакцинираат или не. Најдобро е да се обратите на институтот за јавно здравје и да проверите. Пожелно е да понесете лекови за стомачни болки (пробиотици) фервекс или некои лекови за болки и температура, за секој случај. Доколку не понесете, не е страшно, сé може да се купи и во аптеките таму. Исто така, таму има и комарци, па би било добро да понесете и Аутан, а можете и таму да купите средства против комарци (од искуство, нивните средства се посилни па затоа тоа можете да купите во Бангкок).

Здравствени институции:     
- Bumrungrad International Hospital во Бангкок (tel. +662 667 1000 www.bumrungrad.com)
- Phuket International Hospital (+6676249-400 www.phuket-inter-hospital.co.th)

7. ОСИГУРУВАЊЕ

Осигурување не е задолжително, но е препорачливо. Можете да го уплатите во која било осигурителна компанија или во нашата агенција до 5 дена пред поаѓањето - за сума/осигурана сума/број на денови, обратете се во агенцијата.

8. СИГУРНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

На Тајланд од 01.04.2015 година е укината вонредната состојба. Состојбата на Тајланд е генерално стабилна и мирна. На посетителите им се советува да бидат внимателни. Се препорачува грижливо чување на личните документи и парите поради ризик од кражба и џепароши. Шетање по улици во доцните вечерни часови се препорачува само доколку не сте сами. Дрогата е нелегална појава и како таква е казнива со закон, и затвор.

9. ОБЛЕКА

Спакувајте што помалку гардероба! Секаде можете да исперете облека. Таа услуга е навистина поволна, од прилика 1 евро по килограм, облеката ќе биде набрзина и убаво испрана и здиплена. Со оглед на високите температури, носете лесна гардероба. Задолжително понесете дуксер или некоја лесна јакна и некои долги панталони за северниот дел кога ќе одите во Чанг Маи, затоа што навечер умее да биде поладно. Понесете некои удобни патики за тракинг. Кај обиколките на културно-историските знаменитости, конкретно храмовите, напоменуваме дека е задолжително покривање на нозете и рамењата, така да обрнете внимание и на тоа во текот на пакувањето. Доколку било што заборавите, од гардероба, козметика, обувки, без грижи, таму можете сé да купите.

10. ЛОКАЛНА ВАЛУТА

Што се однесува до парите, односот на доларот и еврото е многу сличен како и кај нас. Немате потреба да менувате девизи пред поаѓање. Исто така, ако имате долари тоа е сосема во ред, затоа што секако секаде морате да менувате пари и да плаќате во локалната валута. Локалната валута е тајландски бат (THB) и моменталниот однос на еврото и батот е околу 1EUR=38 THB , и доларот и батот е 1USD= 35 THB.

11. КРЕДИТНИ КАРТИЧКИ И БАНКОМАТИ

Банкарскиот систем е силно развиен, така да ќе најдете многубројни банки и банкомати на секој чекор. Провизијата за користење на банкоматите се движи околу 180 - 200 ВНТ (6 евра), но за точната висина на провизијата треба да проверите со матичната банка. Наша препорака е да понесете кеш. Користењето на кредитни картички е возможно, но тоа мора претходно да го најавите во својата банка, за да немате проблем со блокирање на картичките. Менувачници исто така имате на секој чекор, достапни во текот на целиот ден.

12. КОМУНИКАЦИЈА

Нашите мобилни мрежи функционираат на Тајланд, а секако можете да купите и локална SIM картичка. WiFi имате во сите сместувања и ресторани, така што на тој начин ќе можете да одржувате контакт со семејството и пријателите.

13. ТОПЛА ПРЕПОРАКА

Во последните 10 години кралството Тајланд станала ветена земја за сите оние кои веруваат во алтернативна медицина. Затоа можете да посетите некои од многуте спа центри, да посетите курс за медитација и да го научите вашиот ум и вашето тело да станат опуштени. Тука е и прочуената тајландска масажа (Thai), која стана популарна во целиот свет. Салони за масажа ќе најдете на секој чекор и тоа по многу поволни цени.