Мексико патувања

Ве водиме во земјата на сомбрерата, брзиот гонзалес, текилите, тортиљите и омилениот чили сос. Во земјата која со својата историја, културен диверзитет, легендите и неверојатните пространства ќе ве купи за цел живот! Добредојдовте во Мексико!

Авантурата ја започнуваме во градот на Фрида Кало, град каде се наоѓаат прочуените пирамиди, неизбежните згради на Телевиса, градот каде шпанскиот јазик се зборува како да се наоѓате во мексиканска сапуница. Правиме обиколка на древните градови и локалитети со култура и традиција на Ацтеките и Маите. Ќе ги посетите и неверојатните Теотихуакан и Чичен Ица, каде ќе се прошетате низ антички рушевини и ќе уживате во звуците на животни од џунгла, а над вас ќе прелетуваат шарени птици.

Кокосовите ореви висат високо на палмите кои ги допираат облаците, додека слушате шум на бранови од тиркизното море, а златниот песок Ви ги милува стапалата - нé сонувајте, навистина сте на Карибите. Со jungle племето ги посетувате Исла Мухерес, малиот рај на земјата и Плаја дел Кармен, каде сите заедно танцуваме, уживаме во звуците на маријачи и се забавуваме до рано наутро во некој од мексиканските барови на преубава плажа. А тостади, тамалеси и це

Ниту една посета на Мексико не е целосна без малку текила и одлична храна. Можеби наутро нема да се сеќавате на секој момент од вечерта, но забавата е загарантирана кога ќе се замеша малку од националниот пијалок на Мексико. Ќе јадете чоколада каква што не сте пробале до сега, зачинета со чили, цимет и каранфилче. А тостади, тамалеси и тортиљи полнети со морски плодови, свинско или пилешко месо, ориз, пченка и превкусна салса ќе ви ги скокоткаат непцата на секој чекор на патувањето низ Мексико.

Поаѓања

Патувања

Видео

Прашања, одговори и искуства

Што се однесува до главниот град, треба да бидете внимателни и да се движите само по туристичките делови на градот. Во вечерните часови, во Стариот дел на градот, пожелно е да се шетате само околу градскиот плоштад и главните улици, или да одите до новиот дел од градот - квартовите Condesa, Roma и Polanco, кои се полни со барови, ресторани и трговски центри.


Пиете исклучиво флаширана вода. При плаќање во рестораните имајте во предвид дека се остава бакшиш од 10%. Доколку не сакате лута храна, нагласете дека не јадете луто, бидејќи стандардното луто во Мексико (Mexico) доста се разликува од нашето. Водете сметка на цените и сметките и не дозволувајте да Ви наплатат нешто повеќе само затоа што сте турист.


За излетот во Теотихуакан се препорачува удобна облека и обувки со оглед на тоа што има можност за качување на Пирамидата на Сонцето и Месечината. Од таа причина спакувајте удобни патики (или друга облека која Ви одговара). Се препорачува да понесете шешир или капа за заштита од сонце.


Во стариот дел на градот во главно сѐ се затвора во раните вечерни часови, со оглед на тоа што ноќниот живот е во новиот дел на градот. 

 1. Најдобро место за излегување се деловите на градот околу улицата Reformа- La Condesa, Zona Rosa, Polanco.
 2. Барови за излегување- Салон Pata Negra и Wallace Whisky Bar.
 3. Во стариот дел на градот може да ја посетите пивницата Cerveceria de Barrio што се наоѓа спроти Алмеда паркот.
 4. Посета на плоштадот Гарибалди, место на собирање на маријачи.
 5. Препорака за најдобар поглед на градот- да се качите на видиковецот на зградата Torre Latinoamericana.

Сувенирите во Мексико Сити (Mexico city) се за нијанса поефтини отколку на југот и може да се најдат тезги низ градот или локални продавници.


За време на зимските месеци - од ноември до средината на Мај, во Мексико владее сушен период. Меѓутоа, треба да се има во предвид дека Мексико Сити (Mexico City) се наоѓа на голема надморска височина, па во овој период не можете да очекувате карипски температури. Дневните температури се движат од 20-25 степени, а навечер можат да паднат од 8-15 степени. Тоа треба да го земете во предвид додека се пакувате за овој дел од светот (долги панталони, тенки јакни и дуксери за навечер).


Во Мексико Сити (Mexico City) се препорачува движење во група и најдобро е да се употребува градски превоз или метро. Доколку се возите со такси најдобро е повеќе лица и секогаш или викнете такси или застанете на улица исклучиво регистрирани такси возила (розево-бела боја со натписот CDMX Taxi)


Во стариот дел на Мексико Сити (Mexico City) можете да најдете доста локални ресторани, додека во Новиот дел од градот, можете да најдете мексикански, интернационални и големи ланци на светски ресторани/

 1. Доколку се најдете во делот на градот Coyoacan, поминете во кафе El Jarocho да ги пробате најубавите крофни и кафе во Мексико Сити (Mexico City).
 2. Market-пазар на кој можете да јадете локална храна.
 3. Доколку сакате да се чувствувате како Мексиканец, во паркот Chapultepec покрај езерото, постојат многу локални ресторани со пластични столчиња, каде служат вистинска и вкусна мексиканска храна.
 4. Dulcería de Celaya - најстарата продавница на слатки, во срцето на градот. Изгледа како златара. Обавезно пробајте кандирани тиквички.
 5. Churrería El Moro – Посетата на Мексико Сити (Mexico City) не би била потполна без да ги пробате традиционалните чурос (churros). Можете да ги комбинирате со чоколадо, цимет и шеќер.

Цените на храната се разновидни - оброците во локалните ресторани се движат меѓу 5 и 10 евра, додека во интернационалните и полуксуцни ресторани, цените можат да се и доста повисоки.


 1. На главниот градски плоштад Zocalo, кој е еден од најголемите на свет - пред огромното знаме на Мексико (Mexico)
 2. На врвот на пирамидите на Сонце и Месечина во Теотихукан
 3. Додека сте на шопинг на пловечкиот пазар Xocimilco
 4. Во градината на “Сината куќа“ - куќата во која живеела Фрида Кало (Frida Kahlo)
 5. Покрај маријачите на плоштадот Гарибалди

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Мексико

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ

Мексико, или службено Соединети Мексикански Држави, се наоѓа во Северна Америка, зазема површина од близу 2 милиони kmи се граничи на север со Соединетите Американски Држави, а на југоисток со Гватемала и Белизе. Мексико исто така со својот брег излегува на Тихи океан на запад и Мексикански залив и Карипско море на исток. Вкупниот број на жители е близу 130 милиони додека во Мексико Сити, главниот и најголем град, живеат околу 22 милиони жители. Во периодот пред Колумбо во Мексико постоеле многу индијански култури кои ја основале напредната цивилизација како што се Олмеци, Толтеци, Запотеци, Маи и Ацтеки. Шпанија во 1521 година ја покорила оваа територија и ја организирала во Нова Шпанија. Мексико стекнало независност од Шпанија во 1821 година. Периодот после прогласување на независност го обележиле бројни нестабилности, Американско - мексиканска војна и територијална отстапка на САД, граѓанска војна, две царства и диктатура. Диктатурата во 1910 година довела до мексикански револуции, што пак довело до донесување на Устав од 1917 година и го воспоставил денешниот политички систем. Денес Мексико е демократска, федерална република која се состои од 32 држави, поточно од 31 држава и еден федерален округ. Службен јазик во Мексико е шпанскиот но се употребуваат и уште 62 индијански јазици, додека официјална религија е католичката.

2. ВИЗИ

За државјаните на Р. С. Македонија е потребна виза за влез во земјата. Надлежна амбасада е амбасадата на Мексико во Белград и неопходно е лично присуство. Визата во главно важи за 6 месеци од денот на издавање и оваа информација е неопходно да ја проверите пред закажување на терминот во амбасадата. Оваа информација е многу важна, за да не дојдете во ситуација визата да истече пред да заминете на пат, доколку визата ја регулирате многу порано од самото поаѓање.

* На патниците кои поседуваат важечка виза за САД не им е потребна виза за Мексико.

* За време на слетувањето во Мексико, на аеродромот добивате формулари кои е потребно да ги пополните пред миграциските контроли. Дел од формуларите го задржувате и го чувате се до излез од земјата.

3. ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА

Не е потребна вакцинација за влез во земјата. Се препорачува консумирање на флаширана вода. Пожелно е да понесете лекови за стомачни болки (пробиотик) и фервекс или некои лекови за болки и покачена температура, за секој случај.

4. ВРЕМЕНСКА ЗОНА

Мексико се наоѓа во UTC - 6 временска зона, 7 часа во однос на С. Македонија.

5. КЛИМА

Мексико е климатски разнолика земја. Климатски се дели на три висински појаси. Најнискиот tierra caliente (топла земја) опфаќа тропски рамнини во источното приморје со висока температура и обилни врнежи од дожд. Над тој топол појас се наоѓа tierra templada (умерена земја) со умерена клима која е поволна за живот и работа на човекот. Над 2.000м е tierra fría (ладна земја) каде годишните времиња, а особено во лето и зима, се многу изразени. Внатрешните заливи и рамнини имаат карактеристична континентална клима со топли лета и ладни зими. На југоистокот од земјата се тропски области со 8 - 10 влажни месеци годишно. Главниод град, Ciudad de Mexico, се наоѓа на надморска висина од близу 2300м со просечна температура од 15 степени.

6. ХРАНА

Храната во Мексико е многу вкусна но и егзотична и во целост се разликува од мексиканската кујна на која сме навикнати во нашите ресторани. Мексиканската храна ја бие глас дека е исклучително пикантна. Навистина, но да напоменеме дека храната во оригинал не е зачинета и лута, туку пикантност даваат различните сосови кои дополнително се додаваат. Ние секако ве советуваме да пробате мексикански специјалитети како што се такос, бурито, гордитас, кесадиљи со различни видови на месо. Во Мексико исто така постојат и интернационални ресторани, за сите оние кои не се љубители на мексиканската кујна. Најпопуларни пијалоци се свежи овошни сокови, пиво, текила и мескал.

7. БЕЗБЕДНОСТ

Мексико спаѓа во земја со среден ризик. Во Мексико Сити се препорачува да не се движите во одредени зони на градот, надвор од планот и програмата на патувањето. Карипскиот регион е безбедна и сигурна зона.

8. ОБЛЕКА

Meksiko City е град кој се наоѓа на надморска висина од 2300м и просечна температура е 15°C. Од таа страна ве советуваме за во Мексико Сити да понесете тенки јакни и дуксери, како и долги панталони затоа што преку ден може да биде пролетна температура но навечер може да се спушти и на 10°C. Што се однесува до другиот дел од патувањето то ест Карипски брег, препорачуваме носење на летна гардероба. Исто така се препорачува носење на еден пар спортски патики или други удобни обувки поради екскурзиите.

9. ПАРИЧНИ СРЕДСТВА

Официјална валута е мексикански пезос и неговиот курс изнесува 1ЕУР = 18 пезоси, 1$ = 17 пезоси. На некои места можете да плаќате и со платежна картичка, но постојат и бројни банкомати иако се препорачува со вас да си понесете пред се готовина.

10. СТРУЈА

Струјата е 110V, потребно е да се користи адаптер до 2 тенки и сполснати влеза (како за територијата на САД).

11. СУВЕНИРИ

Текила, различни парчиња облека, обувки и накит со мексикански мотиви, течна ванила, сомбреро :)