Малдиви

Малдиви

Ако се прашувавте дали постои рај на земјата, да за среќа постои и се вика Малдиви!! Бела песочни плажи со прашкаст песок, чиста тиркизна вода, а вие седитесо кокос во рака под сенкaта на високите и бујни палми! Звучи филмски нели? Да патуваш на Малдиви е навистина прекрасна комбинација на нови искуства и неверојатни чувства. Како да ти се разбудиле некои сетила кои дотогаш ги немаше!

Малдиви (Maldives) се наоѓаат во Индискиот Океан, одалечени околу 700км од брегот на Шри Ланка (Sri Lanka) и околу 300км од брегот на Индија (India). Се состојат од 1.200 мали и големи острови, од кои само 200 острови се населени! Малдиви се најмалата Азиска земја, како по површина, така и по бројот на жители. Главниот и најголем град е Мале, со преку сто илјади жители. 

Туризам на Малдиви се работи на два начини! Па избери што тебе најмногу ти одговара:

1. Сместување на населен остров т.е нашата Малдиви Авантура програма за која гордо можеме да кажеме дека бевме пионери во ваквиот начин на туризам за сега да имаме преку 7000 пресреќни патници за кој Малдиви беше остварување на сите желби!

Во нашата прва програма за Малдиви се сместуваме на најпознатиот населен остров на Малдиви - Мафуши (Maafushi). Не си замислувајте голем остров со згради, автомобили, улици. Замислете си мал тропски рај, палми, песок, островче кое во должина се поминува за 15 минути, а во ширина за 5 минути. Островче со неколку ресторанчиња и барови со жива музика, со насмеани и љубезни локалци, неколку хотели, туристи, авантуристи и нуркачи од #ЦелСвет. Замислете си и прекрасна плажа со бел прашкаст песок, палми и тиркизен океан. Дечки, плажа на Малдиви е плажа на Малдиви... Замислете си и Хотел со 4* - Arena Beach во кој што се сместуваме. Хотелот се наоѓа на сама плажа, а има и infinity pool на кровот на хотелот. Имаме и лежалки, пешкири за плажа, опрема за нуркање достапна за време на целиот престој. Најважно од сé? Во цената на нашиот аранжман имате вклучено 9 активности/излети кои прават перфектен баланс на одморот на Малдиви. Освен што уживаме на нашата плажа, што шетаме низ нашето островче и уживаме во некој од локалните “барчиња“ - 3 пати во текот на одморот се плажираме на песочни дини - малечки острови во сред океан кои ги имаме само за нас. Еден од овие денови дочекуваме зајдисонце на песочна дина во сред океан, па палиме оган, свириме гитара и гледаме ѕвезди... Одиме да нуркаме со ајкули, подводни желки, делфини. Храниме ражи. Имаме локални водичи - сертифицирани "free" нуркачи кои со GoPro ни прават незаборавни фотки, над и под вода и истите ни ги префрлаат на телефон/лаптоп, па имаме спомени за цел живот!

Вториот начин да патуваш на Малдиви е:

Сместување во ресорт или во нашиот, еден од најпознатите ресорти на Малдиви – Villa Park Sun Island 5*

Концептот на овие острови е секој ресорт е остров сам за себе. Ресортот Park Villa Sun Island се наоѓа на островот Nalaguraidhoo и е најголемиот ресорт остров на Малдиви! Островот е долг околу 1600 метри, широк околу 440 метри и може да го истражите пеш или со велосипед. Вистинска хедонистичка приказна!

Во хотелот има 5 барови, едно кафуле кое е отворено од 0-24 часот и 5 ресторани. Има и базен кој е достапен за сите гости, како и теретана, тениски, одбојкарски и фудбалски терени. 

Островот е голем, па во секој момент можете да најдете плажа каде што ќе бидете сосема сами! Тиркизната лагуна што го опкружува островот е дом на најшарените рипчиња и корали! Вистинска подводна разгледница! Јужната страна на островот е опкружена со плиток гребен кој е идеален за нуркање и за сите што сакаат да ја откријат магијата на подводниот свет на островот постои нуркачка школа каде можете да изнајмите опрема за нуркање.

 

Знаеме дека веќе се замисливте на Малдиви и сте нетрпеливи да отпатувате! Одиме? 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

ИЗБЕРИ ГО ТВОЈОТ ОСТРОВ:

🌴 ARENA BEACH HOTEL 4* - MAAFUSHI

🥂 VILLA PARK 5 SUN ISLAND - 5* Resort 

Поаѓања

Патувања

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Малдиви

ИНФОРМАЦИИ ПОВРЗАНИ СО КОВИД-19
За влез на Малдиви не е потребен ниту ПЦР тест, ниту вакцина против Ковид-19.

ВИЗА
Државјани на Република Македонија кои туристички патуваат на Малдиви, добиваат бесплатна туристичка виза за период до 30 дена на Аеродромот во Мале – Малдиви. Потребна е следнава документација: важечка патна исправа, поврaтна авио-карта и потврда за уплатен туристички аранжман (ваучер кој го добивате кај нас во агенција). Рок на важност на пасошот мора да биде најмалку 6 месеци од датумот на враќање во Македонија. 

HEALTH DECLARATION FORM
Сите патници мораат да имаат пополнето и Health Declaration Form на следниот линк: https://imuga.immigration.gov.mv . Оваа форма треба да се пополни во рамки на 48 часа пред времето на пристигнување на Малдиви. Истото е потребно да го направите и на Малдиви, во рамки на 48 часа пред поаѓање од Малдиви. Патниците мораат да го испринтаат и QR кодот кој ќе го добијат по успешно пополнета апликација, или истиот да го сочуваат на телефон. QR кодот ќе Ви биде потребен за време на чекирање на авиокартите во Скопје. Во онлајн формуларот е потребно да приложите и Ваша фотографија.

ЛЕКОВИ, ВАКЦИНИ И ЗДРАВЈЕ
За патување на Малдиви не е потребен доказ за вакцинација, освен ако доаѓате од област зафатена со жолта грозница (области од Централна Африка или Јужна Америка). Препорачуваме на пат да понесете пробиотици, лекови за настинка и температура (пр. Фервекс, Риностоп) како и лекови за болка (пр. Бруфен, Кафетин) и доколку примате редовна терапија - лековите кои Ви се препишани.

ТЕМПЕРАТУРА (КЛИМА), ОБЛЕКА И ПАКУВАЊЕ
Температурата преку ден се движи помеѓу 29-32 степени, а навечер паѓа на пријатни 26 степени. Температурата на морето на Малдиви е 28 степени за време на целата година. Времето на Малдиви знае да биде променливо со облаци, краток дожд и сончеви интервали, кои може да се менуваат во текот на денот. Од облека Ви е потребна летна и лесна гардероба, но сепак, задолжително со Вас понесете и долги ракави и ногавици, пред сé за во авион. Ве советуваме да бидете спремни за повисоки температури и да носите креми со заштитен фактор, шешири и марами кои ќе ја штитат Вашата кожа од сончевите зраци.

БЕЗБЕДНОСТ
Хотелот во кој сте сместени се наоѓа на локален остров каде живее локално население. Островот е безбеден, но секако препорачуваме да водите сметка за Вашите пари и лични работи како што би воделе на било која друга дестинација. Локалците се особено пријателски настроени кон туристите и сакаат да се дружат и да се запознаваат. 

ХРАНА, ПИЈАЛОЦИ И ВОДА
Исклучително важно е да пиете само флаширана вода. Храната се базира на овошје, зеленчук, ориз, нудли, морски специјалитети, но во хотелите и рестораните на гостите им се нудат и меѓународни специјалитети. Цените на оброците на Малдиви варираат, но просечна цена на оброк во ресторан е 7-15$, пијалоци околу 5-10$.

Малдиви е исламска држава. Во државата е нелегално да се внесува свинско месо, продукти што содржат свинско месо и алкохол. Иако, на населените острови е забрането да се служи алкохол во ресторани и барови, може лесно да се најде алкохол на островите и често се наоѓаат укотвени „Party Boats“ на неколку стотини метри од пристаништето на кои се служи и продава алкохол.

Заклучокот на нашите патници (и наш лично) е дека на Малдиви има прекрасна храна, дали традиционална, морска или интернационална. На Малдиви можете да јадете превкусен и ефтин октопод, морски плодови, риба, но и бургери и пица.

ТЕЛЕФОН И КОМУНИКАЦИЈА
Нашите мрежи функционираат на Малдиви. Што се однесува со цените за роаминг, потребно е да проверите на сајтовите на Вашите мобилни оператори. Што се однесува до интернет и Wi-Fi, конекцијата знае да биде бавна, но сосема доволна за основна комуникација. Некогаш сигналот знае да биде полош во собите, но на рецепција во главно, работи одлично. Доколку сакате картичка за интернет, која нуди пристап до брз интернет, известете го водичот. Цената на картичките се движат околу 30$-35$ - 17GB.

СТРУЈА
Потребно е со вас да понесете адаптер за струја – влез како што се користи во Велика Британија (штекери со три сплоснати влезови). Адаптерот не може да се купи на самата дестинација.

ПАРИ, ПЛАЌАЊЕ И ТРОШОЦИ
Официјалната и основна валута во Малдиви е Малдивска руфија. Односот на валутата е следен:
1 EUR = 18.18 MVR 
1 USD = 15.46 MVR
* Ова е курсот во моментот на објавување на овој текст. Истиот можете да го проверите на google.com пред патување. 

Можете да носите евра или долари. Постои можност да користите и платежни картички, но не треба премногу да се потпирате на нив. Провизиите кои ги земаат не се големи, но секако би требало да проверите со матичната банка. Доколку носите долари, истите не смеат да се постари од 2000-та година. Валутата која се користи во хотелите е долар. Иако Малдивите имаат своја локална валута, доларот е општоприфатен за плаќања во кеш. На аеродромот во Мале се примаат само долари, па препорачуваме и Вие да ја носите оваа валута. Во хотелите примаат и евра, но по доста неповолен курс во однос со Банките во Европа.

На Малдиви планирајте да трошите околу 20-30$ на ден за комфорен престој по лице (во зависност дали од понудата имате избрано ноќевање со појадок или полупансион), за ситедополнителни оброци, сувенири, излегувања навечер итн. но тоа секако е индивидуална работа и зависи колку трошите.

ВРЕМЕНСКА ЗОНА
UTC+5, односно во текот на зимското сметање на времето разликата помеѓу С. Македонија и Малдиви е 4ч, а во текот на летното сметање на времето е 3ч, затоа што Малдиви не преминува на летно сметање на времето.