Патагонија патувања

Патагонија, огромна рамнина на самиот „врв“ на континентот на Јужна Америка, е поделена помеѓу Аргентина и Чиле. Чакалови почви и глечери, планински венец на Андите со прекрасни езера, фотогени пејзажи, свеж воздух ... Земјата на крајот на светот е разбиена од бескрајни патишта со огромно опсег на пасиште. Планинскиот врв на Андите е природна граница што ја дели Патагонија на чилеанските и аргентинските делови. Патагонија зафаќа околу една третина од овие земји. Нашето патување ќе вклучува Ел Калафате, мал град на брегот на езерото Аргентино, каде ги посетуваме пештерите Ваику и заливот Редонда, чии заштитни знаци се фламинго и лебеди. Сепак, најголемата привлечност во областа е глечерот Перито Морено. Порто Наталес е чилеански град во Патагонија што ќе биде нашата база за дводневна факултативна екскурзија до Националниот парк Торес дел Паин, каде што можете да изберете пешачење, јавање на коњи, турнеја со велосипед. Ќе уживаме во нереалната глетка на планинските врвови што се рефлектираат во зелените и сините езера, а ќе се запознаеме и со ретки видови кои се карактеристични само за оваа област - кондорот на Андите, црниот орел, чилеанскиот фамино ... Торес дел Пајн повеќе пати е прогласен за најубав национален парк во светот. Ја посетуваме Пунта Аренас каде што поаѓаат групите за истражување на Јужниот Пол. Колонијата пингвини е најголемата привлечност во областа. Откриено во 1853 година од германски имигранти, Порто Монт е клучно пристаниште на округот Езеро, место каде што ќе се запознаете со чилеанските занаети, ќе се наежите од природната убавина на пасиштата и вулканските врвови покриени со снег, вкусувате извонреден лосос. На крајот, ја посетуваме вистинската метропола - Сантјаго де Чиле, шармантен и чист град каде парковите се полни со цвеќиња, со големи крошни од дрво, украсени грмушки, сите како од бајка. Малиот стар град е отелотворен во колонијална архитектура и барок, а околу него е поширокиот центар, кој датира од бумот на трговијата и брзото зголемување на популацијата во главниот град. Облакодери, модерни билборди, раскошни трговски центри, скапи бутици, евтини стоковни куќи, пазари со многу овошје, зеленчук и морски плодови и винарии кои не ги пропуштаме.

Поаѓања

Патувања