Антарктик од Загреб

цена од
9.900
EUR ,00
траење
18 дена
Пријави се Барање
Барање

Добредојдовте во една од највозбудливите експедиции нашата џунгла! Го освоивме Антарктикот! Се запознаваме со едно од најоддалечените и најмистериозните места на Земјата. Одиме на крстарење каде во друштво на научници ќе ја истражуваме последната недопрена дивина каде владее вечниот снег и мраз. Ајде со нас на  животна авантура на белиот континент каде ќе се дружиме со пингвини, крзнени фоки и мноогу фасцинантни морски птици!


Рута
Загреб
Истанбул
Буенос Аирес
Ушуаја
Дрејков премин
Антарктичкиот полуостров
Јужни Шетландски Острови
Дрејков премин
Ушуаја
Буенос Аирес
Истанбул
Загреб

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Хостел, Брод, Хотел
Организатор
Neobična putovanja d.o.o. Zagreb, Хрватска
Дестинации
Антарктик
Код на патување
AQ1
Тежина
Погодно за деца
Не

План и програма

Состанок на патниците на аеродромот „Фрањо Туѓман“ во Загреб два и пол часа пред летот. Лет од Загреб до Буенос Аирес во 20:00 часот со преседнување во Истанбул.

Превоз

 • Авио билет со сите такси на релација Загреб - Истанбул, во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Загреб

Пристигнување во Истанбул во 00:15ч. и преседнување на лет за Буенос Аирес во 10:25ч. Пристигнување во Буенос Аирес во 22:25ч.

Превоз

 • Авио билет со сите такси на релација Истанбул - Буенос Аирес, во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Истанбул
 • Буенос Аирес

Лет за Ушуаја. Пристигнување во Ушуаја во утринските часови и трансфер до сместување. Ушуаја е главен град на провинцијата Тиера дел Фуего во Аргентина, а ја носи и титулата најјужен град во светот! Уникатната позиција на овој град е одлична за истражување на Tierra del Fuego и Антарктикот и нуди неверојатен поглед на планини покриени со снег, морски пејзажи, шуми и глечери. Одмораме и опционална прошетка за запознавање на местото. Ноќевање.

Превоз

 • Авио билет со сите такси на релација Буенос Аирес - Ушуаја, во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од аеродром до сместувањето

Сместување

Хостел 1 ноќ

Место

 • Буенос Аирес
 • Ушуаја

Се качуваме на бродот во попладневните часови и се запознаваме со сите луѓе кои ќе бидат со нас на ова незаборавно патување! Откако ќе се сместиме во нашите кабини, пловиме по познатиот канал Бигл и живописниот премин Мекинлеј.

Сместување

Сместување - Брод 1 ноќ

Место

 • Ушуаја

Храна

 • Вечера, неограничени пијалоци (без алкохолни пијалоци) × 1

Именуван по познатиот истражувач, Сер Френсис Дрејк, кој пловел по овие води во 1578 година, преминот Дрејк ја означува и Конвергенцијата на Антарктикот, биолошка бариера каде студената поларна вода тоне под потоплите северни води. Ова создава големо подигнување на хранливи материи, што ја одржува биолошката разновидност на овој регион. Преминот Дрејк, исто така, ја означува северната граница на многу морски птици на Антарктикот. Додека пловиме низ преминот, предавачите ќе бидат со нас на палубата за да ни помогнат да ја идентификуваме неверојатната разновидност на морски птици, вклучително и многу албатроси, кои нè придружуваат. Политиката за отворен мост на бродот ни овозможува да им се придружиме на капетаните и да научиме за навигацијата, гледаме китови и уживаме во нереалната глетка. Ќе биде понудена и целосна програма на предавања. Првите набљудувања на ледени брегови и планини покриени со снег покажуваат дека сме стигнале до Јужните Шетландски Острови, група од дваесет острови и островчиња кои првпат биле видени во февруари 1819 година од капетанот Вилијам Смит. Со поволни услови во преминот Дрејк, нашите предавачи и натуралисти ќе ве придружуваат на брегот додека ја доживувате вашата прва средба со пингвини и фоки на третиот ден.

Сместување

Сместување - Брод 2 ноќи

Место

 • Дрејков премин

Храна

 • Појадок, ручек, вечера, пијалоци (без алкохолни пијалоци) × 2

Јужните Шетландски Острови се рај за дивиот свет. Огромните колонии на пингвини, плажите со кои владеат антарктичките фоки и јужните фоки од слон го прават секој ден поминат на оваа неверојатна група острови незаборавен. Пловењето низ тесниот премин во поплавената калдера на островот Deception ве остава без здив. Извонредната историја на Антарктичкиот Полуостров ќе ви даде вид на возбуда што често се поврзува само со раните истражувачи. Ќе имате доволно време да ја истражите нејзината неверојатна глетка, недопрената дивина од снег, мраз, планини и водни патишта и неверојатно широк спектар на диви животни. Покрај пингвини и морски птици, голема е веројатноста да видите и разни видови фоки (Ведел, леопард...) како и бројни видови китови (орки, минки, грбави китови...) Се надеваме дека ќе пловиме во некои од најубавите водни правци (во зависност од условите на мраз): теснецот Герлаш, каналот Нојмаер и каналот Лемер. Тесни премини меѓу високи карпи и спектакуларни глечери. Планираме да правиме најмалку две закотвувања дневно, а можните места за закотвување може да вклучуваат: Рајскиот залив можеби е најсоодветното именувано место во светот. Откако ќе ги преминеме ледените брегови, се надеваме дека ќе ги посетиме раздвижените колонии на пингвините Адели (овде се гнездат повеќе од 100.000 парови) и синооки корморани на островот Полет. Експедицијата на Норденскјолд изградила камена колиба за опстанок овде во 1903 година. Денес, нејзините урнатини се преземени од гнездење пингвини. Понатамошното истражување може да ве однесе до групата острови Мелкиор, островот Кувервил, Портал Поинт, пристаништето Неко, островот Плено и доколку условите дозволуваат, островот Петерман за да ја посетите најјужната колонија на пингвини Генту.

Сместување

Сместување - Брод 4 ноќи

Место

 • Антарктичкиот полуостров
 • Јужни Шетландски Острови

Храна

 • Појадок, ручек, вечера, пијалоци (без алкохолни пијалоци) × 4

Го напуштаме Антарктикот и се упатуваме кон север преку преминот Дрејк. Повторно се среќаваме со старите пријатели албатроси и разни китови кои со нетрпение го очекуваат нашето враќање. Ќе им се придружиме на нашите предавачи и натуралисти на палубата додека уживаме во последните предавања. Ќе ја искористиме можноста да се опуштиме и да размислиме за фасцинантните авантури од изминатите денови на враќање во Ушуаја.

Сместување

Сместување - Брод 2 ноќи

Место

 • Дрејков премин

Храна

 • Појадок, ручек, вечера, пијалоци (без алкохолни пијалоци) × 2

Пристигнуваме во пристаништето Ушуаја во раните утрински часови и по појадокот се симнуваме од бродот. Трансфер од пристаниште до аеродром и лет до Буенос Аирес во попладневните часови. Трансфер до хотел. Ноќевање.

Превоз

 • Трансфер од аеродром до сместувањето
 • Авио билет со сите такси на релација Ушуаја - Буенос Аирес, во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од сместувањето до аеродром

Сместување

Хотел 3* 1 ноќ

Место

 • Ушуаја
 • Буенос Аирес

Храна

 • Појадок × 1

Го запознаваме прекрасниот Буенос Аирес, градот на муралите, тангото и фудбалот. Не очекуваат: Плаза де Мајо, Каза Росада, зградата на Конгресот, познатото Кафе Тортони каде често доаѓал Борхес, препознатливиот Обелиск... Враќање во сместување.

Сместување

Хотел 3* 1 ноќ

Место

 • Буенос Аирес

Храна

 • Појадок × 1

Ја продолжуваме нашата авантура на главниот град на Аргентина. Ќе го посетиме и познатиот стадион на Бока Јуниорс - „Ла Бомбонера“. Враќање во сместување. Ноќевање.

Сместување

Хотел 3* 1 ноќ

Место

 • Буенос Аирес

Храна

 • Појадок × 1

По напуштање на сместувањето, слободно време до трансферот за аеродром и лет до  Истанбул во 23:55 часот.

Превоз

 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авио билет со сите такси на релација Буенос Аирес - Истанбул, во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Буенос Аирес

Храна

 • Појадок × 1

Пристигнување во Истанбул во 22:40 часот.

Место

 • Истанбул

Лет за Загреб во 06:55 часот. Пристигнување во Загреб во 08:00 часот.

Превоз

 • Авио билет со сите такси на релација Истанбул - Загреб, во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Истанбул
 • Загреб

Поаѓања и цени

За повеќе информации за поаѓањето како цени, попусти, услови за плаќање, Ве молиме кликнете на полето со поаѓањето подолу
Вчитувам...

Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 2000€ (124.000,00 МКД) по лице. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 17 недели пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.

Препорачуваме рано пријавување на патници заради ограничениот број на места. При пријавувањето потребно е да се достави скренирана прва страница од патната исправа, која е валидна за датумот на патувањето (има важност минимум 6 месеци по датумот на враќање и има доволно празни страници во текот на патувањето), во спротивно агенцијата не одговара за печатење на авио билетот со погрешни податоци.

Што е вклучено

Сместување

Хостел Пример 1 ноќ
Сместување - Брод Пример 9 ноќи
Хотел 3 Пример 3 ноќи

Превоз

 • Авио билет со сите такси на релација Загреб - Истанбул, во економска класа со вклучен багаж
 • Авио билет со сите такси на релација Истанбул - Буенос Аирес, во економска класа со вклучен багаж
 • Авио билет со сите такси на релација Буенос Аирес - Ушуаја, во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од аеродром до сместувањето
 • Трансфер од аеродром до сместувањето
 • Авио билет со сите такси на релација Ушуаја - Буенос Аирес, во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Трансфер од сместувањето до аеродром
 • Авио билет со сите такси на релација Буенос Аирес - Истанбул, во економска класа со вклучен багаж
 • Авио билет со сите такси на релација Истанбул - Загреб, во економска класа со вклучен багаж

Храна

1 × Вечера, неограничени пијалоци (без алкохолни пијалоци) , 8 × Појадок, ручек, вечера, пијалоци (без алкохолни пијалоци) , 4 × Појадок

Не е вклучено

 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
 • Додаток за водичите и возачите

Сместување

Хостел

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хостел е сместувачки капацитет наменет пред се за помладата генерација но и за оние на кои комфорот не им е на прво место. Гостите имаат на располагање локер, рецепција, кујна и тоалети на секој кат. Сместувањето е во повеќекреветни соби,1/4, 1/6, 1/10, 1/12, 1/14.

Сместување - Брод

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Бродот има капацитет од 90 патници, распоредени во 46 кабини.
Бродот е долг 84 метри и широк 15 метри. Услугата е на база all inclusive (освен алкохолни пијалоци).

Хотел 3*

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел 3* е сместувачки објект кој располага со двокреветни соби, со сопствен тоалет, опремени со TV, фен и пешкири. Услугата е на база ноќевање. Името на хотелот ќе биде потврдено по формирање на групата.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Napomene za program Antarktika iz Zagreba:

Uz standardne Opće uvjete putovanja za ovo putovanje vrijede posebni uvjeti za otkaz putovanja od strane putnika te organizator putovanja zadržava iduće iznose u slučaju istog:

 • iznos koji se plaća prilikom prijave ako se putovanje otkaže do 270 dana prije početka putovanja,
 • 100% od ukupne cijene paket aranžmana ako se otkaže 270 do 120 dana prije početka putovanja ili u tijeku putovanja.

Preporučujemo uplatu osiguranja od otkaza putovanja.

Objavljeni planovi puta služe samo kao referenca i podložni su promjenama zbog vremenskih uvjeta ili zbog bilo kojeg drugog razloga izvan naše kontrole, prema odluci zapovjednika broda i vođe ekspedicije bez prethodne najave. Putnici nemaju pravo na bilo kakav povrat novca, bilo kakvu naknadu ili bilo kakav zahtjev u slučaju neizbježnih promjena plana puta.

Важни напомени за програмата Антарктик од Загреб:

Покрај стандардните Општи услови за патување за ова патување, важат и посебни услови за откажување на патувањето од страна на патникот, а организаторот на патувањето ги задржува следните износи во случај на истото:

 • Износот што се плаќа при пријавувањето доколку патувањето е откажано до 270 дена пред почетокот на патувањето,
 • 100% од вкупната цена на пакетот доколку се откаже 270 до 120 дена пред почетокот на патувањето или за време на патувањето.

Препорачуваме плаќање на осигурување за откажување патување.

Објавениот план и програма се само за референца и се предмет на промена заради временските услови или која било друга причина надвор од наша контрола, по одлука на капетанот на бродот и водачот експедицијата без претходна најава. Патниците немаат право на никакво враќање на средствата, било каков било надоместок или какво било побарување во случај на неизбежни промени на маршутата.

 • Organizator paket-aranžmana je Neobična putovanja d.o.o. turistička agencija, Ilica 89/1, 10000 Zagreb, OIB: 60129171925, ID kod: HR-AB-01-080804992, tel: +385 1 560 1600, e-mail: kontakt@jungletribe.hr.
 • Ponuđena kombinacija usluga putovanja jest paket-aranžman u smislu Zakona o pružanju usluga u turizmu.
 • Putovanje je organizirano za minimalno 10 i maksimalno 35 putnika po terminu za putovanja avionom, odnosno minimalno 40 i maksimalno 95 putnika po autobusu za putovanja autobusom osim ako u ugovoru o putovanju u paket-aranžmanu nije drugačije navedeno.
 • Organizator/Prodavatelj može raskinuti ugovor o putovanju u paket-aranžmanu prije početka paket-aranžmana i putniku u cijelosti vratiti sva plaćanja primljena za paket-aranžman, bez obveze naknade štete putniku, ako je broj osoba koje su prijavljene za paket-aranžman manji od navedenog minimalnog broja putnika i ako Organizator/Prodavatelj obavijesti putnika o raskidu ugovora unutar roka utvrđenog u ugovoru, ali ne kasnije od: a) 20 dana prije početka paket-aranžmana za putovanja koja traju više od šest dana, b) sedam dana prije početka paket-aranžmana za putovanja koja traju između dva i šest dana tj. c) 48 sati prije početka paket-aranžmana za putovanja koja traju manje od dva dana.
 • Putnik može raskinuti ugovor o putovanju u paket-aranžmanu u bilo kojem trenutku prije početka paket-aranžmana. Tada Organizator gubi pravo na ugovorenu cijenu paket-aranžmana i može od putnika zahtijevati plaćanje standardne naknade za raskid ugovora koje se temelje na razdoblju između trenutka raskida ugovora i početka paket-aranžmana i očekivanim uštedama troškova Organizatora te prihodu od pružanja usluga putovanja drugom korisniku. Sukladno standardnim naknadama za raskid ugovora, Organizator/Prodavatelj putovanja minimalno zadržava iznos koji se plaća prilikom prijave na putovanje ako se putovanje otkaže do 45 dana prije početka putovanja, a za sve preostale slučajeve obračunava se skala otkaza iz Općih uvjeta putovanja Organizatora putovanja.
 • Obzirom da neki lokalni smještaji i lokalni prijevozi nisu prilagođeni za osobe sa smanjenom pokretljivošću, ovo putovanje nije preporučljivo za osobe sa smanjenom pokretljivošću.
 • U agenciji Neobična putovanja d.o.o. možete ugovoriti putno osiguranje, u suradnji s osiguravajućim društvom UNIQA osiguranje d.d. Moguće je ugovoriti dobrovoljno putno zdravstveno osiguranje, osiguranje od posljedica nezgode, osiguranje prtljage, osiguranje otkaza ili prekida putovanja, osiguranje od kašnjenja leta i osiguranje od privatne odgovornosti. Osiguranje od otkaza ili prekida putovanja moguće je uplatiti najviše 5 radnih dana od dana ugovaranja aranžmana. Ostale opcije moguće je uplatiti do 7 dana prije polaska na putovanje. Cijena osiguranja ovisi o duljini trajanja aranžmana te o ukupnom iznosu aranžmana. Za točan izračun možete se javiti na mail kontakt@jungletribe.hr.
 • Svim putnicima preporučuje se uplata osiguranja od otkaza putovanja ili prekida putovanja. Osiguranje je moguće uplatiti u agenciji Neobična putovanja d.o.o., u suradnji s osiguravajućom kućom UNIQA osiguranje d.d., ili izravno u nekom od osiguravajućih društva. U slučaju opravdanog razloga otkaza putovanja (prema Uvjetima odabranog osiguravajućeg društva), putnik koji je uplatio osiguranje od otkaza ili prekida putovanja nadoknadu troškova potražuje od osiguravajućeg društva.
 • Sve putovnice moraju imati rok važenja minimum 180 dana (6 mjeseci) od datuma završetka paket-aranžmana.
 • Za sve informacije dane usmenim putem Organizator/Prodavatelj ne snosi odgovornost.
 • U prijevoznim sredstvima je najstrože zabranjeno pušenje, konzumiranje alkohola i opojnih sredstava.
 • Putnici su dužni u autobusu i drugim prijevoznim sredstvima kojima se vrši prijevoz, ostati na svojim mjestima, i ne napuštati ih na mjestima koja nisu predviđena za pauze (granice, kontrolne postaje, naplatne kućice itd). U slučaju da putnik napusti vozilo bez prethodnog dogovora s predstavnikom agencije, sam snosi sve eventualne troškove i posljedice.
 • Putnik koji svojim neadekvatnim ponašanjem uznemirava druge putnike ili ometa vozače i predstavnike agencije u poslu, bit će odmah isključen s putovanja i sva odgovornost prelazi na njega.
 • Putnik je dužan poštivati satnicu određenu od strane predstavnika agencije na putovanju.
 • Na putovanjima autobusom u autobusima nije moguća upotreba toaleta; u skladu s planom i programom putovanja pauze se rade svakih 3-4 sata (u ovisnosti od lokacije i opremljenosti benzinske postaje) koje putnici mogu iskoristiti za upotrebu toaleta.
 • Agencija određuje raspored sjedenja, mjesto polaska, mjesta za pauzu i duljinu iste.
 • Kod aranžmana koji uključuju prijevoz avionom, nakon kupovine avio karata nemoguće je refundiranje istih i u tom slučaju vrijede uvjeti avio kompanija.
 • Cijene paket-aranžmana koji uključuju avionski prijevoz niskotarifnim (low-cost) kompanijama podložne su promjenama i nakon prijave na putovanje i uplate iznosa za prijavu provjeravaju se cijene i putniku se potvrđuje cijena putovanja.
 • Organizator/Prodavatelj putovanja ne snosi odgovornost uslijed promjena avio konekcija od strane avio kompanije.
 • Satnice letova navedene u planu i programu ili dobivene od strane Organizatora/Prodavatelja podložne su promjeni i isključivo ovise od avio kompanije.
 • Organizator putovanja zadržava pravo odabira prijevoznog sredstva za prijevoze i vrši ih do smještaja ukoliko je to fizički moguće.
 • Organizator/Prodavatelj putovanja zadržava pravo korekcije ugovorene cijene prije početka putovanja uslijed promjene u tečaju razmjene valute ili promjene u tarifama prijevoznika i u zakonom predviđenim slučajevima.
 • Za sve ponuđene ili dostupne opcijske doplate u vezi s planom i programom putovanja ili smještajem, potrebno je izjasniti se prilikom prijave za putovanje.
 • Ukoliko neki putnik sam odluči promijeniti dio plana i programa putovanja, Organizator/Prodavatelj nema odgovornost tom putniku osigurati prijevoz / raniji ili kasniji check-in ili check out u smještaju / drugačija noćenja u smještajima, od onoga što je predviđeno planom i programom putovanja.
 • Maloljetni putnici prilikom putovanja moraju imati ovjerenu suglasnost roditelja.
 • Naša preporuka je da na putovanju posebno pripazite na osobne dokumente i novac.
 • Za ovaj aranžman primjenjuju se Opći uvjeti putovanja Organizatora putovanja.

Napomene u vezi sa smještajem

 • Organizator/Prodavatelj putovanja zadržava pravo rasporeda po sobama, u skladu sa strukturom soba smještajnog objekta; ukoliko postoji mogućnost, Organizator/Prodavatelj putovanja pokušat će udovoljiti željama putnika ukoliko je to moguće.
 • U smještajne objekte ulazi se prvog dana boravka u skladu s pravilima tog smještajnog objekta. Najčešće je check-in u popodnevnim satima (14h ili 15h), a check-out je posljednjeg dana boravka najčešće do 10h ili 11h.
 • Opisi smještajnih objekata su informativnog karaktera.
 • Neki od dopunskih sadržaja smještajnih objekata su dostupni uz doplatu. Postoji mogućnost odstupanja i promjena oko dostupnosti nekih sadržaja, jer isključivo ovise o smještajnom objektu (npr. sef, parking, mini-bar, TV, klima uređaj...).
 • Putnik je dužan poštivati pravila smještajnog objekta i sam snosi odgovornost uslijed sankcija od strane osoblja smještajnog objekta.
 • U nekim smještajima Azije, Afrike i Latinske Amerike nema vruće vode.
 • Smještajni kapaciteti vrše smještaj putnika i određuju raspored i tip soba prema svojoj raspoloživosti u danom trenutku. Organizator/prodavatelj nije u mogućnosti klijentima potvrditi da li će kreveti biti twin (razdvojeni) ili double (veliki francuski krevet), kao ni kat u samom smještaju.
 • Putnici koji putuju sami u nekim programima imaju mogućnost uz nadoplatu biti sami u jednokrevetnoj sobi. Ukoliko se putnik želi spojiti s nekim drugim putnikom iz grupe i ne želi plaćati doplatu, prihvaća da se spoji s bilo kojom osobom iz grupe, bez obzira na godine i spol suputnika. U tim situacijama Organizator/Prodavatelj ne odgovara za bilo kakve eventualne neugodnosti ili neslaganja koje putnici mogu imati na putu.

Napomene u vezi s vizama

 • Putnici koji nisu državljani Republike Hrvatske su obvezni upoznati se sa viznim režimom države u koju putuju.
 • Pojedine ambasade zahtijevaju osobno prisustvo putnika prilikom viziranja i putnici su dužni ispoštovati pravila ambasade.
 • Putnici su dužni dokumente za viziranje dostaviti u traženom roku, a u suprotnom su dužni sami osigurati vizu za putovanje.
 • Organizator/Prodavatelj ne garantira dobivanje vize i nije ovlašten utvrđivati valjanost dokumenata.
 • U slučaju nedobivanja vize agencija ne snosi odgovornost.

Napomene o fakultativnim izletima

 • Fakultativni izleti nisu obavezni dio putovanja, i za fakultativne izlete nije osigurana zaštita u pogledu garancija putovanja.
 • Fakultativni izleti realiziraju se od strane lokalnih agencija i Organizator/Prodavatelj paket-aranžmana ne odgovara za realizaciju ili bilo kakvu štetu putniku u svezi istih.
 • Fakultativne izlete vode lokalni vodiči na samim lokalitetima na engleskom jeziku. Uplatom izleta putnik prihvaća sve uvjete lokalne agencije odnosno organizatora fakultativnog izleta bez prava na žalbu. Bilo kakve naknadne izmjene, promjene i odustajanja od izleta nakon uplate, nisu moguće, niti je moguće u bilo kojim okolnostima refundirati uplaćeni novac. Lokalna agencija odnosno organizator fakultativnog izleta dužan je o uvjetima izleta obavijesti putnike.
 • Molimo sve putnike da se prije uplate fakultativnog izleta upoznaju s predviđenim programom i uvjetima fakultativnog izleta.
 • Organizator/Prodavatelj putovanja ne mogu utjecati na duljinu trajanja putovanja do lokaliteta, vremena polaska, povratka ili obilazaka kao ni stručnost lokalnih vodiča.
 • Termini i cijene fakultativnih izleta su promjenjivi i ovise o slobodnim terminima po lokalitetima, broju prijavljenih putnika i objektivnim okolnostima.