Чиле патувања

Помеѓу Пацификот и Андите, Атакама и Патагонија, Чиле се развивало со децении, создаденo од борбите на иновативните претприемачи од Европа и воинствените Мапуче Индијанци, Аљенде и Пиноче. Денес, Чиле е најразвиената земја во Јужна Америка, но сепак можете да чувствувате на улиците на Валпараис дека Чиле е роден со најубавите стихови на Пабло Неруда. Боемскиот, рустичен шмек го спречи да не се спротивстави на високо развиената индустријализација. Оваа земја со необични релјефи ви нуди незаборавна глетка на чисто ѕвездено небо среде пустина, гледање вулкани на Ликакабур, посета на месечевите долини, престој на места што наликуваат на западни филмови или вкусување на најквалитетно вино во рестораните во Белависта. Недалеку од оваа земја се некои од најизолираните места во светот како Велигденските острови. Фасцинантната чилеанска земја ја поминуваме од Сан Педро де Атакама до Сантијаго де Чиле со патување до лулката на земјата - шареното пристаниште на Валпараизо. Одличната турнеја низ Јужна Америка не би била целосна, ако не беше посетатана оваа голема земја. Jungle племето ве носи низ целата земја од најсушната пустина во светот на Атакама преку урбаниот Сантјаго до студените фјордови на Патагонија каде добредојде Ви посакуваат пингвини.

Видео

Прашања, одговори и искуства

Царинските прописи не наложуваат задолжителни вакцини за Чиле. Сепак препорачуваме да се јавите во Институтот за Јавно здравје и да проверите. Од зоните кои се посетуваат во Чиле, зависи и потребата за вакцина. Поради Ваша лична сигурност, најдобро е да се информирате на време.


За државјани на Република Северна Македонија не е потребна влиза за влез во земјата.


За посета на Чиле (Chile) препорачуваме да носите лесна и удобна облека доколку ја посетувате Атакама, но секако и зимски потопли работи за вечерните часови. Доколку сакате да посетите предели на Андите понесете планинарски обувки и облека за планинарење. За посета на Сантијаго не е неопходна никаква специфична облека. 


Најдоброто време за посета на Чиле (Chile) зависи од регионот во кој патувате. Месеците од од октомври до март се најтопли и најдобри за посетителите кои одат во Патагонија, на југот во земјата, додека Сантијаго, Централната долина и пустината Атакама се места кои може да га посетите во текот на целата година.


Чиле (Chile) е малку поскапа земја во споредба со Перу (Peru) или Боливија (Bolivia). Советуваме да понесете долари, но колку имате евра може да носите и евра. Советуваме банкнотите да не бидат оштетени и да бидат нови. Трошењето е индивидуална работа, но нашата препорака за патување од 10 дена се 500 евра.


 1. Patio Bellavista - најдобро место за излегување и chill во Сантијаго. Безброј барови на едно место.
 2. La Piojera - локален бар која се наоѓа во близина на Централниот пазар.
 3. Club Orixas - ноќен клуб со тематски вечери, латино музика, салса и бачата.
 4. Club Burdel - ноќен клуб, се наоѓа во Реколета.
 5. Tramonto Bar – ноќен бар со одличен поглед на целиот град. Се наоѓа подалеку од историските центар во  улицата Nueva Costanera.

Чиле (Chile) е познат по своите производи од дрва, лазулита, кожа и волна. Доколку сакате да купите накит од лазлита препорачуваме да го посетите малите продавници за ракотворби и да се договорите за ценана накитот. Посетет е го пазарот Санта Луција и таму може да најдете голем број сувенири по поволни цени. Patio Bellavista е популарно место за шопинг бидејќи тука се наоѓаат повеќе од 50 различни продавници за накит, но тука цените се малку повисоки во однос на пазарот и малите локални продавници.


Сантијаго де Чиле (Santiago de Chile) нуди неколку видови на јавен превоз со различни цени во склад со Вашите барања. Најповолно е да се возите со метро и воедно наједноставно за употреба. Препорачуваме да инсталирате и Убер, што би Ви помогнало за превоз во ваков голем град. Препорачуваме да се качите до видиковецот од кој има прекрасен поглед на целиот град. 


Доколку на патувањето во Чиле (Chile) одлучите да одите на масажа, препорачуваме да го посетите Massage Express Spa што се наоѓа на улицата Moneda 843, цената на масажите се движи од 10 евра па нагоре. Можете да пробате масажа со топли вулкански камења во комбинација со традиционални масла. 


 1. Cazuela de Ave - пилешка супа со зеленчук и кнедли. 5 €
 2. Palta Reina - полнет авокадо. 8 €
 3. Pastel de choclo - јадење од пченка со мелено месо. 10€
 4. Carbonada - говедска супа со различен зеленчук. 8 €
 5. Churrasco a la cazuela - телешко во бело вино со зеленчук. 15 €

 1. Ресторанот Galindo - Локален ресторан кој подготвува Перуанска храна на традиционален начин.
 2. Ocean`s Pacific Buque Madre – Ресторан со одлични морски специјалитети.
 3. Puerto Bellavista – Место со голем број локални и странски ресторани и барови, со посебна енергија, место каде што се собираат млади, стари, локалци и туристи.
 4. Ресторанот Ambrosia – Фамилијарен бистро каде менито се менува со сезоната и можноста за набавка на свежи намирници.
 5. Mercado Central - Централен пазар со богато рибно мени

 1. Plaza Mayor – главен плоштад во Сантијаго кој го има задржано колонијалниот дух.
 2. Ulica Bandera – шарена улица со модерна уметност.
 3. Brdo Santa Lucia – видиковец со поглед накај градот.
 4. Patio Bellavista – место со локални ресторани и кафулиња
 5. Brdo San Cristobal- Најубавиот видиковец во Сантијаго со поглед на целиот град, до кој можете да се качите со жичара.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Чиле

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ

Република Чиле е држава лоцирана во Јужна Америка, која се карактеризира со тесен и долг појас кој се простира помеѓу планинскиот венец на Андите и Тихиот океан. Се граничи со Перу, Боливија и Аргентина и е широко отворен кон Пацификот на запад. Нешто повеќе од 17 милиони луѓе живеат на површина од 756.950 км2. Главен и најголем град е Santiago de Chile. Денес, Чиле е една од најразвиените и највлијателните земји во Латинска Америка, со истакната воена и растечка економија. Чиле ја предводи Латинска Америка во човечкиот развој, приход по глава на жител, економски развој и ниска стапка на криминал.

2. ВИЗИ

За државјаните на Р. С. Македонија не е потребна виза за влез во земјата.

3. ВАКЦИНИ И ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА

Не е потребна вакцинација за влез во земјата. Се препорачува консумирање на флаширана вода. Не постои опасност од епидемија и заразни болести.

4. ВРЕМЕНСКА ЗОНА

Чиле се наоѓа во временската зона UTC-4 .

5. КЛИМА

Разноликоста во поглед на природните карактеристики на Чиле се условени и со таква клима. На север е најсушната пустина во светот на Атакамите, во средишниот дел е средоземна клима, додека на самиот југ е океанска клима. Во нејголемиот дел на земјата се изразени сите 4 годишни времиња.

6. ХРАНА

Чилеанската кујна е мешавина од традиционална кујна со шпански специјалитети, настаната под силни влијанија, од кои морето е најзначајно од нив, поради што рибата и морските плодови се главните состојки на многу јадења. За разлика од јужноамериканската кујна за која најчесто се вели дека е зачинета, чилеанската кујна е блага, заснована на свежи состојки. Едно од најпопуларните јадења што не треба да се пропушти е куранто. Куранто е јадење со месо, школки, риба и зеленчук, традиционално подготвено во дупка ископана во земја, каде сите состојки се печат на оган, попримајќи малку земјен и чаден вкус, а потоа се крчкаат во котел додека не се направи садот. Типични чилеански јадења се Arrollado de Chancho - парчиња свинско месо роловани во сланина и натопени во чили сос, Carbonada - супа од говедско месо со разни зеленчуци, компир, кромид, моркови, брокула, зелена пиперка и магдонос, Казуела де Аве - пилешка супа со парчиња пилешко месо, компири, грашок или грав, ориз или кнедли, Емпанада де Пино - лиснато тесто полнето со парчиња месо, кромид, маслинки, сушено грозје и парчиња зовриено јајце, печени во рерна, Palta Reina - авокадо исечено на половина и полнето со туна и прелиено со мајонез, Pastel de Choclo - типичен летен оброк, пченка и месо, сецкан кромид, ситно сецкано пилешко, парчиња варено јајце и маслинки, печени во рерна. Кога станува збор за националните пијалоци, тие се секако најпопуларните чилеански вина кои важат за едни од најквалитетните во светот. Исто така, за национален пијалок се смета и писко, ракија од грозје од која се добива познатиот коктел pisco sour, мешавина од ракија од писко, белки од јајца и сок од лимон. Интересно е што Чиле и денес има спор со Перу околу авторот на тој пијалок.

7. БЕЗБЕДНОСТ

Безбедноста во Чиле е на задоволително ниво додека во ризични зони спаѓа само центарот на главниот град Santiago de Chile, каде не се препорачува движење навечер. Останатите делови на земјата се безбедни.

8. ОБЛЕКА

Доколку патувате во Чиле во јануари/февруари кога е летна сезона за Santiago de Chile Ви треба летна гардероба, лесна и удобна облека. Доколку се одлучите за Патагонија, неопходна е зимска гардероба.

9. ПАРИЧНИ СРЕДСТВА

Локалната валута е чилеански пезос. 1$ = 680 пезоси, 1ЕУР = 770 пезоси. Можете да менувате како долари така и евра а можете да плаќате и со платежни картички.

10. СТРУЈА

Струјата во Чиле е 220V и не е потребно да се користи адаптер.