Намибија сафари

Намибија сафари

цена од
2.690
EUR ,00
траење
15 дена
Пријави се Барање
Барање

Само за најљубопитните истражувачи, патување каде што ќе откриеме нови растителни и животински видови и ќе истражуваме области каде што никој не стапнал. 

Ајде да одиме на патување низ Намибија, земја со неверојатни контрасти и природна убавина. Намибија, или официјално Република Намибија, е земја во јужна Африка, на брегот на Атлантскиот Океан. Овде ќе имате можност да ја видите најстарата пустина на светот - Намиб, стара 80 милиони години, каде што ќе се искачиме на највисоките песочни дини. Оваа пустина зафаќа една петтина од земјата, што само зборува за тоа колку е фасцинантна и суштинска за областа.

Нашето патување го започнуваме со обиколка на најпознатата атракција во земјата, Сосусвлеи, пејзаж во јужниот дел на Намиб каде ќе преноќиме под ѕвездите. Овој локалитет е најпосетен поради фасцинантните црвени дини високи над 400 метри, а меѓу нив ќе преноќиме на една од екскурзиите вклучени во цената на нашиот аранжман. Ни беше кажано дека најдобрите ноќи се поминуваат под намибиското небо, бидејќи ова е третата најдобра дестинација за гледање ѕвезди во светот. 

Како дел од оваа авантура, го посетуваме и Националниот парк Етоша, каде што ќе бидете опкружени со бројни диви животни како зебри, фламинго и црни носорози, а ќе ја видиме и најголемата популација на гепарди во светот. 

Сите излети се вклучени во цената! 

*Визата е задолжителна, ја обезбедуваме откако ќе ни ја доставите целата потребна документација. Информациите за тоа кои документи се потребни за виза можете да ги добиете преку е-пошта на contact@jungletribe.mk

*Поаѓањето се реализира од Белград.


Рута
Белград
Виндхук
Белград

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Guesthouse, Апартман, Камп
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Дестинации
Африка, Намибија
Видови патувања
Експедиции
Код на патување
NA2
Тежина
Погодно за деца
Да

План и програма

Состанок на патниците на аеродромот „Никола Тесла“ два часа пред летот. Лет од Белград во 18:05 часот (JU 534) со преседнување во Рим. Пристигнување во Рим во 19:40 часот по локално време. Лет за Етиопија во 22:40 часот (ET 727).

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Виндхук, во економска класа со трансфер со чекиран 2 x 23 кг и рачен багаж 7 кг.

Место

 • Белград

Пристигнување во Намибија во 01:50 часот (QR 1373. Пристигнување во Виндхук во 09:35 часот. Се сместуваме.

Превоз

 • Трансфер од аеродром до сместување

Сместување

Guesthouse во Виндхук (Windhoek) 1 ноќ

Место

 • Виндхук

Храна

 • Вечера × 1

Поаѓање за Сосусвлеи. Sossusvlei буквално значи „пат без враќање“ и е најпознатата атракција во Намибија. Се наоѓа во јужните делови на намибиската пустина и ги крие најубавите природни убавини на Намибија. Big Daddy е највисоката дина на светот, од чиј врв се гледа погледот на убавините на пустината Намиб кој ќе ве маѓепса и фасцинира. Кампуваме во пустината и уживаме во зајдисонцето во пустината.

Сместување

Weltevreden Guest Farm 1 ноќ

Место

 • Виндхук

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

Ран појадок и поаѓање на изгрејсонце. Го посетуваме Деадвлеи - глинен слив со темни, мртви насади на дрвото Acacia, стари околу 900 години. Сливот е создаден кога имало многу вода и можеле да растат дрвја, но како што се менувала климата, песочните дини го опкружувале сливот и ја блокирале реката да стигне до областа; Ќе имаме време сами да ја истражуваме околината и да се искачиме на некои од највисоките песочни дини во светот, од кои некои се на 300 метри над нас. Погледите се неверојатни. Се враќаме назад по истиот пат и застануваме да ја видиме Дина 45 - најфотографираната дина во светот, името го добила затоа што се наоѓа на 45-тиот километар од влезната порта на Сесрием. Со својата височина од 170 метри, тој е составен од 5 милиони години стар песок од пустината Калахари кој овде го донел ветрот. Застануваме и кај кањонот Сесрием низ кој минува реката Каучаб.Враќање во доцните попладневни часови.

Сместување

Weltevreden Guest Farm 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

По појадокот продолжуваме кон Walvis Bay. По пристигнувањето ја посетуваме познатата Дина 7. Шетање по песокот и краток одмор за уживање. После тоа, одиме во Walvis Bay да гледаме фламeбга и на крајот од денот одиме на попладневен ручек во еден од локалните ресторани во пристаништето.

Сместување

Lagoon Chalets 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

По појадокот имаме две опции, или полудневно возење со кајак со фоки или попладневна екскурзија до пристаништето Sandwich, каде главната атракција е неверојатниот контраст на морето и дините, како и колонијата на птици, особено фламинго и пеликани.

Изборно, возење со ATV и Сандбоард за вистински авантуристи.

Сместување

Lagoon Chalets 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

Го напуштаме Заливот Валвис по појадокот и од брегот се враќаме во внатрешноста и продолжуваме на север. Овде го поминуваме малото гратче Twyfelfontein. Тука започнува регионот Damaraland. Ќе видиме и петроглифи. Twyfelfontein е особено познат по многуте карпести резби направени од племето Сан. Гравурите се состојат од животни и кругови во кои животните лесно се препознаваат. Во близина на Twyfelfontein се наоѓа Organ Pipes, кој е чуден геолошки феномен, формиран пред околу 150 милиони години, сличен на органот што се наоѓа во црквите. Го посетуваме и Damara Living Museum.

Сместување

Khorixas Rest camp 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

Се среќаваме со локален водич од инфо центарот Каоко за да започнеме авантура до селото Химба, каде што ќе ја запознаеме културата и обичаите на племето. Спиеме во еден од камповите.

Сместување

Khorixas Rest camp 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

По појадокот се пакуваме и заминуваме за Националниот парк Етоша. Одиме на обиколка на паркот. 

Сместување

Toshari Lodge Etoši 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

По појадокот тргнуваме да уживаме цел ден гледајќи зебри, жирафи, слонови, носорози, антилопи... Се враќаме во сместување за ручек, по што продолжуваме со обиколката на паркот и бараме повеќе животни. 

Сместување

Toshari Lodge Etoši 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

Појадок и поаѓање за Виндхук. Виндхук е исто така главниот град на уметноста во Намибија. Има неколку галерии и уметнички продавници, додека занаетчиите се наоѓаат на отворен пазар. Факултативен излет - разглед на најважните знаменитости: Лутеранска црква, позната и како „Мир на земјата“, „Рајтерденкмал“ (Споменик на коњаникот), Национален музеј и театар. Откако ќе се сместиме, можеме да одиме на вечера во познатиот ресторан Joes Beerhouse и да уживаме во амбиентот и локалната храна.

Сместување

Guesthouse во Виндхук (Windhoek) 1 ноќ

Храна

 • Континентален појадок × 1
 • Вечера × 1

Појадок и слободен ден во Виндхук.

Сместување

Guesthouse во Виндхук (Windhoek) 2 ноќи

Храна

 • Континентален појадок × 2
 • Вечера × 2

Се поздравуваме со Виндхука. Трансфер до аеродром и лет за Франкфурт

Место

 • Виндхук

Лет за Белград во 07:10 часот (JU 531). Пристигнување во Белград во 10.45 часот.

Место

 • Белград

Поаѓања и цени

За повеќе информации за поаѓањето како цени, попусти, услови за плаќање, Ве молиме кликнете на полето со поаѓањето подолу
Вчитувам...

Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 200€ (12.400,00 МКД) по лице. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 40 дена пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.

Препорачуваме рано пријавување на патници заради ограничениот број на места. При пријавувањето потребно е да се достави скренирана прва страница од патната исправа, која е валидна за датумот на патувањето (има важност минимум 6 месеци по датумот на враќање и има доволно празни страници во текот на патувањето), во спротивно агенцијата не одговара за печатење на авио билетот со погрешни податоци.

Што е вклучено

Сместување

Guesthouse во Виндхук (Windhoek) Пример 4 ноќи
Weltevreden Guest Farm Пример 2 ноќи
Lagoon Chalets Пример 2 ноќи
Khorixas Rest camp Пример 2 ноќи
Toshari Lodge Etoši Пример 2 ноќи

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Виндхук, во економска класа со трансфер со чекиран 2 x 23 кг и рачен багаж 7 кг.
 • Трансфер од аеродром до сместување

Храна

1 × Вечера , 11 × Континентален појадок , 11 × Вечера

Не е вклучено

 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се извади и во агенција)
 • Виза за Намибија 80 ЕУР + трошоци за визирање

Сместување

Guesthouse во Виндхук (Windhoek)

Guesthouse во Виндхук (Windhoek)
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Guesthouse во Виндхук со услуга ноќевање со појадок

Weltevreden Guest Farm

Weltevreden Guest Farm
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Сместување во двокреветни соби на база 2 ноќевања со појадок и вечера (полупансион) во Weltevreden Guest Farm

Lagoon Chalets

Lagoon Chalets
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Сместување во двокреветни соби на база 2 ноќевања со појадок и вечера (полупансион) во  Lagoon challets во Valvis Beju

Khorixas Rest camp

Khorixas Rest camp
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Сместување во двокреветни соби на база 2 ноќевања со појадок и вечера (полупансион) во Khorixas Rest Camp или слично во Damaraland

Toshari Lodge Etoši

Toshari Lodge Etoši
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Сместување во двокреветни соби на база 2 ноќевања со појадок и вечера (полупансион)

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)