Царска Русија

цена од
870
EUR ,00
сега од
730
EUR ,00
траење
9 дена
Пријави се Барање
Барање

Москва (Moscow) е град кој инспирирал многу книжевници, дом на Пушкин и Достоевски, со градби и метро со бајковит изглед кои потполно ќе Ве остават без здив. Мегалополис со неопислива енергија, со околу 12 милиони жители, кој многу пати се издигнал од пепел. Санкт Петербург (Saint Petersburg) е вториот по големина град во Русија (Russia) кој се наоѓа на устието на реката Нева во Финскиот Залив. Го основал Петар Велики во 1703. година на мочуришно земјиште во близина на морето со што сакал да го осигура рускиот пристап до Балтикот. 


Рута
Белград
Москва
Санкт Петербург
Москва
Белград

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Хотел
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Дестинации
Европа, Русија
Код на патување
RU7
Тежина
Погодно за деца
Не
Големина на групата
Мин 10

План и програма

Планот и програмата важи за следните поаѓања

Поаѓање од аеродромот Никола Тесла. Директен лет до Москва, SU 2091 во 13:10ч. Слетуваме во престолнината на Руската Федерација во 17:10ч и имаме трансфер до хотелот. Слободно време.

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Москва, во економска класа
 • Трансфер од аеродром до сместување

Сместување

Хотел Zarya *** 1 ноќ

Место

 • Белград
 • Москва

Поаѓаме во факултативен излет “Градот на 5 мориња“: Црвениот плоштад, Кремљ, театарот Болшој, обиколка на една од најстарите улици во Москва - Арбат... Слободно време...

Сместување

Хотел Zarya *** 1 ноќ

Место

 • Москва

Факултативни излети

Слободен ден за уживање на разгледување на Москва. Предлог: комплекс Измаилово или паркот Горки, кој е изграден во 1928 година и го носи називот на Максим Горки, рускиот книжевник и политички активист. Слободното време можете да го искористите и за разгледување на црквата Св. Василиј, црквата на Христос Спасителот и споменикот на Петар Велики...

Сместување

Хотел Zarya *** 1 ноќ

Место

 • Москва

Слободно претпладне до поаѓање на аеродром. Трансфер и лет за Ст. Петербург, SU18 во 12:25ч. Пристигнување во Ст. Петербург во 13:15ч. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќно заминување на брегот на Нева за да уживаме во единствениот поглед на бродови кои поминуваат под мостови кои се креваат.

Превоз

 • Трансфер од сместување до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Москва - Ст. Петербург, во економска класа

Сместување

Хотел Station K43 1 ноќ

Место

 • Москва
 • Санкт Петербург

Факултативен излет разгледување на градот: Невски проспект, Казањската црква, Дворскиот плоштад со Зимскиот дворец, Исаковата црква и градската куќа, споменикот на Петар Велики. Слободно време за уживање во царскиот град.

Сместување

Хотел Station K43 1 ноќ

Место

 • Санкт Петербург

Факултативни излети

Факултативен излет до Петерхоф, замокот на Петар Велики, кој се наоѓа на 20км западно од Санкт Петербург, на брегот на Финскиот залив. Комплексот се состои од неколку палати и градини, а граден е како летна палата и замок за забава на Петар Велики, по угледот на Версај. Враќање во сместувањето.

Сместување

Хотел Station K43 1 ноќ

Место

 • Санкт Петербург

Факултативни излети

Факултативен излет во Царското село. Посета на велелепната палата на Катерина Велика која за време на два века претставувала летна резиденција на руските цареви. После Октомвриската револуција, комплексот на замоци и паркови е претворен во музеј. Враќање во хотел. Слободно време.

Сместување

Хотел Station K43 1 ноќ

Место

 • Санкт Петербург

Факултативни излети

Факултативен излет во Ермитаж, еден од најголемите музеи на светот. Шест згради на брегот на Нева го сочинуваат овој компелкс, а главната зграда е Зимскиот замок, некогашната резиденција на руските цареви. Околу 60.000 експонати се изложени во повеќе од 350 простории. Околу 4 милиони туристи годишно го посетуваат овој музеј во кој се наоѓаат и некои од најзначајните дела на Микеланџело, Да Винчи, Рембранд, Ван Гог, Пикасо... Слободно време...

Сместување

Хотел Station K43 1 ноќ

Место

 • Санкт Петербург

Факултативни излети

Пакување и напуштање на хотелот. Трансфер до аеродром и лет за Москва, SU 21 во 16:10ч. Пристигнување во Москва во 17:35ч, па лет за Белград, SU 2092 во 20:10ч. Пристигнување во Белград во 22:10ч.

Превоз

 • Трансфер од сместување до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Ст. Петербург - Москва, во економска класа
 • Авионски билет со сите такси на релација Москва - Белград, во економска класа

Место

 • Санкт Петербург
 • Москва
 • Белград
За повеќе информации за поаѓањето како цени, попусти, услови за плаќање, Ве молиме кликнете на полето со поаѓањето подолу
Вчитувам...

Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 200€. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 6 недели пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.

Што е вклучено

Сместување

Хотел Zarya Пример 3 ноќи
Хотел Station K43 Пример 5 ноќи

Превоз

 • Авионски билет со сите такси на релација Белград - Москва, во економска класа
 • Трансфер од аеродром до сместување
 • Трансфер од сместување до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Москва - Ст. Петербург, во економска класа
 • Трансфер од сместување до аеродром
 • Авионски билет со сите такси на релација Ст. Петербург - Москва, во економска класа
 • Авионски билет со сите такси на релација Москва - Белград, во економска класа

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
 • Виза за Русија

Факултативни излети

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

Москва - city tour

Цена: од 70,00 EUR до 80,00 EUR

Ја разгледуваме престолнината на Русија и нејзините најзначајни споменици, улици и локалитети - Кремљ, Црвениот плоштад (Катедралата Св. Василиј Благословениот, Лениновиот мавзолеј, Театарот Болшој, Историскиот музеј), универзитетот, Врапчевите брда, Поклонаја брдата, Катедралата на Исус Спасителот, улиците Тверскаја и Арбат. Во цената на излетот е вклучено: превоз по превидениот план и програма, влезници за Кремлин, стручен водич на српски јазик.

Санкт Петербург - полудневен излет

Цена: 60,00 EUR

Невски проспект или Невска авенија - најдолгата и најважната улица во градот, на брегот на реката Нева со бројните палати и продавници, Казанјската црква од 19-ти век изградена по примерот на базиликата Св. Петар во Рим која претставува монументален споменик на руската победа над Наполеон, Дворскиот плоштад со столбот на рускиот цар Александар и Зимскиот замок кој бил официјална резиденција на руските цареви цели два века и кој во 1922 година е припоен со Ермитаж, Ермитаж - музејот и еден од најзначајните музеи на светот чија основна поставка ја сочинува збирката на руската царица Катарина Велика, Исакијевската соборна црква и градската палата, Споменикот на Петар Велики - брозен коњаник на Сенатскиот плоштад и првиот споменик поставен во Русија на барање на Катарина II

Во цената на излетот е вклучено превоз и стручен локален водич на српски јазик.

Петерхоф

Цена: од 45,00 EUR до 50,00 EUR

Грандиозен комплекс со палати и паркови, изграден е во својство на кралска палата на Петар Велики во 1711 година. Го нарекуваат и рускиот Версај, бидејќи бил инспирација за Петар Вилики да го изгради Петерхоф. Се наоѓа под заштита на УНЕСКО уште од 1990 година. Темата на свеченото отворање била руската победа во Големата северна војна. Највпечатливата знаменитост во градината е големата каскада со 64 фонтани и 37 позлатени скулптури. Петерхоф бил окупиран од страна на нацистите од 1941 до 1945 година кога прилично го имаат уништено. Обновата започнува веднаш по ослободувањето, а трае и до ден денес. Во цената на излетот е вклучено: превоз по предвидениот план и програма, влезници за комплексот, слушалки и стручен водич на српски јазик.

Царското село Пушкин

Цена: 80,00 EUR

Царското село - првично сопственост на шведското благородништво, кое потоа рускиот цар Петар Велики и го подарил на својата сопруга Катерина Прва во 1708 година. Раскошниот комплекс е резиденција на руското царско семејство од 18 век и е познат по својата импресивна барокна палата, летната резиденција на царицата Катерина Велика каде што честопати престојувала, како и фасцинантните градини и уредени паркови. Раскошната палата е изградена во 1717 година по нацртот на познатиот италијански архитект Вартоломеј Растрели, кој подоцна ја проектирал и Зимската палата во Санкт Петербург.

Во цената на излетот е вклучено: превоз по предвидениот план и програма, влезници за палатата, слушалки и стручен водич на српски јазик.

Ермитаж

Цена: 80,00 EUR

Музејот Ермитаж е сместен во 6 згради. Главната зграда е Зимскиот замок кој некогаш бил официјалната резиденција на руските цареви, а го проектирал италијанскиот архитект Бартоломеј Растрели, сместувајќи го на брегот на реката Нева, точно спроти златните кули на црквата Св. Петар и Павле. Ермитаж е еден од најголемите, најубавите и најстарите уметнички галерии во човековата историја. Внатрешноста е исполнета со бел мермер, раскошни простории со столбови, кристални лустери и шарени мозаици. Во овој музеј можете да уживате во делата на Леонардо да Винчи, Микеланџело, Рафаело, Тицијани, Рембранд, Рубенс, Реноар, Ван Гог, Гоген... По пресметка на статистичарите, за да го видите целиот музеј, а притоа на секое дело се посветите само 1 минута, ќе ви бидат потребни цели 10 години.

Во цената на излетот е вклучено: превоз по предвидениот план и програма, влезница за музејот, слушалки и стручен водич на српски јазик.

Сместување

Хотел Zarya ***

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел Maxima Zarya 3* во Москва се наоѓа во близина на метро станицата, односно добро е поврзан со сите делови на Москва. Собите се двокреветни со сопствен тоалет, имаат клима и сателитска телевизија. Обезбедено е бесплатно WiFi. Хотелот има свој ресторан и бар, кој се наоѓа во лобито и е отворен 24ч. Услугата е на база ноќевање.

Вебсајт http://maximazaryahotel.ml/

Хотел Station K43

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел Station K43 во Санкт Петербург се наоѓа во централниот дел на градот, на 10тина минути одење од Сенаја плоштадот. Собите се двокреветни со сопствен тоалет. Има бесплатно wi-fi. Гостите може да користат заедничка кујна која е опремена со микробранова печка, електронски бокал и апарат за кафе. Во близина на хотелот се наоѓаат голем број на ресторани и кафичи. Услугата е на база на ноќевање. 

Превоз

Авион

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Патнички авион (линиски авион или комерцијален транспортен авион) е голем авион првенствено наменет за комерцијален превоз на патници и товар.

Локален трансфер

Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата

Помало превозно средство за најчесто до 15 патници. Во зависност од земјата може да биде со помал или поголем комфор.

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)