Колумбија Limited Edition

Колумбија Limited Edition

цена од
2.049
EUR ,00
сега од
1.799
EUR ,00
траење
12 дена
Пријави се Барање
Барање

Дали знаевте дека Колумбија е втора во #ЦелСвет најсреќна земја?

А ние сме број еден најнасмеано племе кое што постојано сака да истражува, и така жедни за авантура и езготика Ве водиме во Колумбија! Омилената туристичка дестинација во Јужна Америка, и една од најпосетуваните земји на #ЦелСвет изминатите години!

Позната по Шакира :) а понекогаш и по Пабло Ескобар, нејзината безбедност пркоси на минатото! Името го добила по Кристофер Колумбо и еден коломбиец би ви се налутил доколку не ја изговорите точно. Што е точно? Со „о“ наместо со „у“.  

Здраво Коломбијанци ☺! 

Нема да ве оптеретуваме со многу факти затоа што немаме време од уживање на најдобрите карипски плажи и гарантирано најдобриот ноќен живот на #ЦелСвет, но од корисни информации мора да ги споменеме: 60-те национални паркови, „течното виножито“ или единствениот Kanjo Kristales најубавата река на светот, розевите делфини и повеќе од 30 различни видови на егзотични овошја. Кога веќе спомнавме егзотика дали знаевте дека коломбијците во шољата со кафе ставаат парче сирење? Чистаааа егзотика. Зелени смарагди насекаде, деца кои што пијат кафе со млеко и национална химна која што свири дури 2 пати во денот, таков е законот!

Играме „техо“ додека пиеме ладно локално пиво, и се искачуваме на 740 скалила за најдобриот поглед према цела Коломбија, ах Пењол Пењол. 

Здраво што ќе се напиете? Едно aguardiente или biche? Ја вкусуваме Коломбија на еден посебен начин. И така започнуваме од Богота, главен и најголем град во Коломбија. Во моментов замислете дека се наоѓаме 2.600 метри надморска височина или како што би рекле локалците „се наоѓаме 2.600 метри поблиску до ѕвездите“. Зборуваме шпански и го живееме духот на еден прав коломбијанец. „А la orden“! Дали разменивте коломбијски пезоси? Одиме во фабриката каде што се  исковани првите пари или позната како „Casa de la Moneda“. #Funfacts Во Коломбија со малку пари можете да видите мноогу! И тоа не е се, прочитајте ја внимателно програмата!

Од Богота се упатуваме кон Меделин, што? Пабло Ескобар? Точно. Еден од „најозогласените“ градови, денес една урбана престолнина. Модерна уметност, мноогу култура на едно место, вкусна храна, најнасмеаните локалци што ќе ги видите некогаш, шарени улици, и тооолку многу недопрена природа, тезги, пазари, на среќата и нема крај. 

И така среќни продолжуваме кон Картахена, еден од најубавите колонијални градови во Латинска Америка. Рамо до рамо со кубанската Хавана е еден од најважните градови во така наречениот „Нов Свет“. Град на бои, шарени згради, ритам на салса, најдобрите карипски плажи како од разгледница, ситен прашкаст бел песок, кристално сино море, и загарантирано најдобар ноќен живот. Ако мислевте дека некаде на светот има подобра забава? Се излажавте, una Lulada porfavor! А Картахена не би била целосна ако не се сончаме и бањаме на Isla del Rosario, остров кој што е рамо до рамо со Малдиви, погледнете го од блиску тој тиркиз.. Се бањаме и на Playa Blanco нааајбелата плажа на светот, мириса на море и на Коломбија! Дали си спремен за овој егзотичен мирис во еден здив?

 

💥 LIMITED OFFER💥


Рута
Скопје
Софија
Истанбул
Богота
Меделин (Medellin)
Картагена (Cartagena)
Богота
Истанбул
Софија
Скопје

Превоз
Авион, Локален трансфер
Сместување
Хотел, Guesthouse
Организатор
ЦЕЛ СВЕТ ДООЕЛ Скопје, Македонија
Дестинации
Јужна Америка, Колумбија
Код на патување
CO5
Тежина
Погодно за деца
Да

План и програма

Состанокот на патниците и трансфер до Меѓународниот аеродром во Софија. Пристигнуваме во Софија 2 часа пред закажаното полетување за Истанбул. Преседнување на лет за Богота.

Превоз

 • Трансфер од Скопје до Меѓународниот Аеродром во Софија
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Софија - Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Скопје
 • Софија
 • Истанбул

Hola!! Bienvenidos a Colombia, авантурата започнува! Пристигнување во Богота во попладневните часови. Главен и најголем град во Коломбија. Во моментов замислете дека се наоѓаме 2.600 метри надморска височина или како што би рекле локалците „се наоѓаме 2.600 метри поблиску до ѕвездите“. Зборуваме шпански и го живееме духот на еден прав коломбијанец. „А la orden“! Ја истражуваме познатата населба Ла Канделарија, седнуваме на вечера и ги откриваме сите уникатни вкусови на овој карипски рај!!

Сместување

Hotel bh Bicentenario 1 ноќ

Место

 • Богота

Денот ни започнува со возбудливо патување низ минатото на Богота, уникатен град каде се испреплетуваат модерната архитектура и колонијалното наследство на Шпанците. Истражуваме места полни со приказни, култура, уметност и локална кујна. Нашата авантура ја започнуваме во стариот град попознат како Ла Канделарија, на чиј плоштад Chorro de Quevedo Богота била основана во XVI век. Ја истражуваме целата област на Канделарија со посетување на музеи и плоштадот Боливар, во близина на овој плоштад се наоѓаат и градската катедрала и националниот парламент. Продолжуваме во Музејот на Фернандо Ботер -- најпознатиот Колумбијански уметник и музјеот "Casa de la Moneda" или домот на парите. Авантурата ни продолжува кон иконскиот симбол на Богота -- ридот Monserrate кој се издига до 3.152 метри надморска височина, до него стигнуваме со жичарница од која имаме незаборавен панорамски поглед на Богота. На самиот врв се наоѓа и црква каде ја чуваат познатата статуа на ,,Господарот на чудата". 

Сместување

Hotel bh Bicentenario 1 ноќ

Место

 • Богота

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Лет од Богота до Меделин. Тадааам! пристигнавме во градот на шарените улици. Правиме check-in во нашиот хотел и започнуваме со истражување на градот! Меделин е вториот по големина град во Колумбија. Град кој некогаш бил познат како домот на Пабло Ескобар, а денес е еден од најпознатите урбани центари на Колумбија. Го истражуваме центарот на Меделин, полн со историја и пеачките ноти на традиционалната музика - Guasca, свирени од музичари во паркот Берио. Одиме на најпознатиот плоштад во Меделин -- плоштадот Ботеро. Таму се познатите ликови на познатиот уметник Фернандо Ботер. Ќе ги посетиме и Ботаничката градина и музејот „Casa de la memoria“. Потоа со жичарницата се качуваме до ридот Санто Доминго, од каде ја започнуваме таканаречената Графити тура во популарната населба „Комуна 13“.

Превоз

 • Локален лет Богота - Меделин во економска класа со вклучен багаж.

Сместување

Wellcomm Spa & Hotel 1 ноќ

Место

 • Богота
 • Меделин (Medellin)

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Ова е нова можност да се запознаете со природните убавини на Колумбија, се оддалечиме од градската врева и заминуваме во мирниот и живописниот Гуатапе. Овој шармантен град е еден од најфотогеничните гратчиња во Колумбија. Ќе поминеме низ градовите Мариниља (Marinilla), каде што ќе најдеме колонијални згради и ќе ја почувствуваме страсната религиозна традиција на овој крај. Попатно застануваме во општината Ел Пењол, град кој бил поплавен за да може да се изгради брана за електрична енергија. Покрај браната е изграден нов град или "Новиот Ел Пењол". Се шетаме по улиците на овој град и посетуваме реплика на стариот Ел Пењол. Продолжуваме во шарениот Гуатапе -- град изграден кон крајот на седумдесеттите. Она што е карактеристично за Гуатапе е тоа дека на долните делови од куќите се насликани со различни детаљи, а фасадите се во силни бои што ова гратче го прави едно весело и опуштено место. Многу шарени куќи во колонијален стил, со тесни улички и продавници за сувенири. Место кое не смеете да го пропуштите во овој целиот регион е и тврдината Piedra del Peñol – карпата Peñol до чиј врв водат 740 скали! Од врвот можете да уживате во неверојатниот поглед на околината околу езерото и целиот регион! Вечерно излегување на пијачка и потоа во некој од локалните клубови. Дали знаевте дека Меделин е прогласен за град со најдобриот ноќен живот на #целсвет!!!

Сместување

Wellcomm Spa & Hotel 1 ноќ

Место

 • Меделин (Medellin)

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Утрински лет од Меделин до Картахена. Град кој е под заштита на УНЕСКО. Денешната авантура ја започнуваме со најлуксузната област во Картахена -- Бокагранде (областа каде што и сме сместени) и населбата Манга, хипи населба која се наоѓа на брегот на карипското море, каде ќе ги доживееме шарените куќи изградени во колониален стил. Потоа ќе го посетиме дворецот кој Шпанците настојувале да го заштитат од нападите на Англичаните во XVII век, “El Castillo De San Felipe de Barajas“. Авантурата ни продолжува со прошетка низ историскиот центар на овој прекрасен град. Стариот град е најубавиот дел на колонијалната архитектура во Колумбија - камени улици и згради стари повеќе од 300 години во најразновидни бои. Вечерта танцуваме меренга -- колумбиски танц, на еден од плоштадите на стариот град! Ноќевање.  

Превоз

 • Локален лет Меделин - Картахена во економска класа со вклучен багаж.

Сместување

Oz Hotel Cartagena 1 ноќ

Место

 • Картагена (Cartagena)

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Ден за уживање на Карибите! Се возиме со глисер до еден од најегзотичните острови на карибите -- островот Росарио. Сцена како од филм, замислете си мал егзотичен рај во буквална смисла на зборот. Стотици палми, бел песок и најтиркизното карипско море!! Овие острови се најубавиот пример за 46-те национални паркови во Колумбија. Уживаме во коралните плажи и ќе се восхитуваме на разновидноста на животинскиот свет на гребенот. Идеално место  за одмор и пливање. Вечерно дружење на плажа.

Сместување

Oz Hotel Cartagena 1 ноќ

Место

 • Картагена (Cartagena)

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Playa Blanca е сместена на Isla Baru југозападно од Картахена, Playa Blanca или Белата плажа е една од омилените плажи помеѓу локалците и ги поседува сите оние работи кои што треба да ги поседува една плажа од соништата -- мек бел песок, кристално чиста сина вода и илјадници палми кои што се огромни и си виорат со мирниот ветар, а воедно создаваат една идилична готово имаигнарна слика на егзотика. За добредојде насмеаните локалци ни послужуваат пијачка, потоа продолжуваме на нашите лежалки на самата плажа. Цел ден уживаме во егзотиката на карибите и незаборавните коктели на Коломбијанците!!

Сместување

Oz Hotel Cartagena 1 ноќ

Место

 • Картагена (Cartagena)

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Слободен ден за уживање во колумбиското Мајами!! Слободно време да посетиме некој од локалните beach барови, дa докупиме уште по некој сувенир и целосно да се опуштиме -- ова е нашиот последен ден во овој егзотичен град. За да се поздравиме со овој неверојатен град има можност да се организира крстарење на зајдисонце по карибите, ја пиеме нашата омилена пијачка и се забавуваме со нашето насмеано племе!!

Сместување

Oz Hotel Cartagena 1 ноќ

Место

 • Картагена (Cartagena)

Храна

 • Континентален појадок × 1

По појадок правиме check-out од нашиот хотел во Картахена и имаме трансфер до аеродром. Повторно се враќаме во незаборавната Богота. Правиме check-in во нашето сместување. Време е за посета на една од најпознатите атракции во Коломбија. Го посетуваме градот Зипакира, кој на јазикот на народот Chibcha значи „град на нашиот Татко“. Во предколумбискиот период, солта била најголем извоз на оваа област, а „солените колачи“ биле единствената валута за трговија. Со текот на времето, локалците почнале да ископуваат поголеми количини сол и така се создало подземниот рудник на сол. Во 1995 во овој рудник е изградена Солената катедрала, 180 метри под земја. Катедралата е навистина фасцинантна и е поделна во 3 дела -- секој дел опишува различен дел од животот на Исус Христос. Враќање во нашето сместување каде ја пиеме нашата последна пијачка за време на оваа незаборавна авантура!!

Превоз

 • Локален лет Картахена - Богота во економска класа со вклучен багаж.

Сместување

Hotel bh Bicentenario 1 ноќ

Место

 • Картагена (Cartagena)
 • Богота

Храна

 • Континентален појадок × 1

Факултативни излети

Ова е нашиот последен ден во Богота, правиме check-out од нашиот хотел и имаме трансфер до аеродром. Попладневен лет од Богота за Истанбул. 

Превоз

 • Трансфер од сместување до аеродром.
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Богота - Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж

Место

 • Богота

Храна

 • Континентален појадок × 1

Пристигнување во Истанбул. Преседнување на лет за Софија. Утрински лет за Софија. Пристигнување во Софија. Трансфер од Меѓународниот аеродром во Софија до Скопје. Крај на патувањето.

Превоз

 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Истанбул -- Софија (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од Софија до Скопје.

Место

 • Истанбул
 • Софија
 • Скопје

Поаѓања и цени

За повеќе информации за поаѓањето како цени, попусти, услови за плаќање, Ве молиме кликнете на полето со поаѓањето подолу
Вчитувам...

Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 200€ (12.400,00 МКД) по лице. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 40 дена пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.

Препорачуваме рано пријавување на патници заради ограничениот број на места. При пријавувањето потребно е да се достави скренирана прва страница од патната исправа, која е валидна за датумот на патувањето (има важност минимум 6 месеци по датумот на враќање и има доволно празни страници во текот на патувањето), во спротивно агенцијата не одговара за печатење на авио билетот со погрешни податоци.

Што е вклучено

Сместување

Hotel bh Bicentenario Пример 3 ноќи
Wellcomm Spa & Hotel Пример 2 ноќи
Oz Hotel Cartagena Пример 4 ноќи

Превоз

 • Трансфер од Скопје до Меѓународниот Аеродром во Софија
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Софија - Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
 • Локален лет Богота - Меделин во економска класа со вклучен багаж.
 • Локален лет Меделин - Картахена во економска класа со вклучен багаж.
 • Локален лет Картахена - Богота во економска класа со вклучен багаж.
 • Трансфер од сместување до аеродром.
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Богота - Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Истанбул -- Софија (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
 • Трансфер од Софија до Скопје.

Храна

9 × Континентален појадок

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици

Факултативни излети

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

Bogota City Tour

Bogota City Tour
Цена: од 35,00 USD до 40,00 USD

Денот го започнуваме со едно од највозбудливите чувства - спојување на минатото и сегашноста на Богота. Ги истражуваме сите оние места кои што се богати со приказни, уметност, култура но и локална кујна која што верувајте не постои човек на светот кој што не би ја пробал повторно. На излетот сме придружувани од водич кој што гo доловува уникатниот контраст на класичен и современ стил кој што го прават самиот град неверојатно жив. Одиме на „El chorro de Quevedo“ или местото каде што е основана Богота, но не можеме и да не поминеме на плоштадот Bolivar и областа Канделарија каде што ги посетуваме едни од историски најдобрите музеи познати како Gold Museum, Casa de la Moneda и Donacion Botero. Денот продолжува кон иконскиот симбол на Богота, ридот Monserrat кој што се искачува на неверојатни 3.152 метри надморска височина. И сето тоа за да можеме да го посетиме светилиштето каде што се наоѓа „Статуата на Господарот на чудата.“ Денот го завршуваме со најдобриот поглед према Богота.

Во цената на излетот е вклучено: влезница на Monserrate Hill, локален водич, преставник од агенцијата.

Medelin City Tour

Medelin City Tour
Цена: 40,00 USD

Гo истражуваме заедно главните атракции на градот па започнуваме од паркот San Antoniо, попатно продолжуваме кон плоштадот кој што не може а да не го видиме односно San Ignasio, од тука се упатуваме кон Avenida La Plaуа, и Parque de las Esculturas, токму овој парк е домаќин на повеќе од 20 скулптури кои што се донирани од страна на популарниот скулптур мајстор Фернандо Ботеро, веќе навлегуваме и се осеќаме како вистински колумбијци, па затоа продолжуваме додека не држи овој истражувачки дух кон Parque de los Desos и сега реновираниот Конвенциски центар познат како La Macarena Кој што порано бил ринг за борба со бикови. Како од филмовите. El Poblado е 14-та комуна на Меделин, област со високи облакодери и најпознатите згради кои што го носат името Златни Јаболка. Дојдовме до Comuna 13 и спремни сме да уживаме во една незаборавна прошетка покрај стотици графити, кои што и не се само цртежи по улиците туку се борба за социјална трансформација. Овие мурали се направени од различни уметници кои своите сурови животни приказни и онаа трошка надеж ги имаат насликано и ги имаат со помош на бои раскажано. Завршуваме со посета на иконските „електрични скали“ кои што се меѓу најпознатите во Комуна 13 или како што би рекле локалците, „скали кон рајот“.

Во цената на излетот е вклучено: трансфери според предвидениот план и програма, карта за Cable car, ужинки, локален водич, преставник од агенцијата.

El Peñol & Guatape

El Peñol & Guatape
Цена: 65,00 USD

Ајде да избегаме од градскиот метеж и да се опуштиме во мирниот и живописен Guatape! Овој шармантен град е еден од најфотогеничните градови во Колумбија. Ќе видиме големи колонијални згради и ќе ја осетиме страствената религиозна традиција на овој крај, новиот El Peñon, општината која што го има заменето стариот El Peñon кој бил реставриран за да се изгради и самиот резервоар El Peñon – Guatape далечните седумдесети години. Тоа што е карактеристично за Guatape е дека на долните делови од локалните куќи се отсликани различни детаљи додека фасадите се во јаки бои, па затоа тоа го прави овој град весел шарен и опуштен. Она кое што е главна атракција во целиот регион е и Piedra del Peñol – карпата El Peñon каде до самиот врв ве водат неверојатни 740 скалила! Кога сме веќе искачени на врвот уживаме во прекрасниот поглед на околните езера како и на целиот регион. Искачувањето е опционално.

Во цената на излетот е вклучено: трансфери според предвидениот план и програма, влезница на карпата El Peñon, ручек, преставник од агенцијата.

Cartagena City Tour

Cartagena City Tour
Цена: 30,00 USD

Излетот го започнуваме во модерните населби Бокагранде (Bocagrande) и Манга (Manga), каде ќе видиме контраст помеѓу модерната архитектура и убавината на старите куќи од XX век. Потоа ќе го посетиме дворецот кој Шпанците настојувале да го заштитат од нападите на Англичаните во XVII век, “El Castillo De San Felipe de Barajas“. На крајот ќе го разгледаме историскиот центар на градот, ќе ја посетиме црквата San Pedro Сlaver, а потоа и Музејот Emerald. Во цената на излетот е вклучено: локален водич, трансфер, влезници за музејот и тврдината.

Isla del Rosario

Isla del Rosario
Цена: 85,00 USD

Како што го носи и името Остров на шармот. Isla del Rosario се наоѓа на архипелагот од Карипското крајбрежје на Колумбија. Замислете си ден на плажа, нуркање како неизбежна авантура и коктели на зајдисонце. И сето тоа на само 45 минути возење со бродче од Картахена. Одличниот контараст е дека овој природен и зелен остров кој е еден од 46-те национални паркови во Колумбија е прибежиште од раздвижената Картахена а повторно во срцето на истата. 

Во цената на излетот е вклучено: трансфери според предвидениот план и програма, нуркање, панорамска тура на 27 те острови, ручек, преставник од агенцијата

Playa Blanca & Baru Island

Playa Blanca & Baru Island
Цена: 25,00 USD

Playa Blanca е сместена на Isla Baru југозападно од Картахена, Playa Blanca или Белата плажа е една од омилените плажи помеѓу локалците и ги поседува сите оние работи кои што треба да ги поседува една плажа од соништата. 

Мек бел песок. Има. Кристално чиста сина вода налик оние од разгледниците. И тоа има. Палми кои што се огромни и си виорат со мирниот ветар а воедно создаваат една идилична готово имаигнарна слика на егзотика. И тие се таму. 

Zapaquirá – Солената Катедрала

Zapaquirá – Солената Катедрала
Цена: 80,00 USD

Започнуваме со прошетка на градот Zapaquira кој што на chibicha јазикот значи „градот на нашиот татко“. Во пред-коломбијскиот период најпродаваната работа биле „солените колачи“ кои преставувале и единствена валута за трговија. Во срцето на Zapaquira се наоѓа и Солената катерала Zapaquira која се смета за историско, културно и верско наследство. Храм кој што е изграден во рудниците за сол во Богота. Истата е прогласена за првото чудо во Колумбија и во многу наврати се смета за 8-мо светско чудо. Новата катедрала официјално е отворена на 16 дек. 1995 година. Во нејзината внатрешност се наоѓа богата уметничка колекција, посебно скулптури од сол и мермер кои се сметаат за доста религиозни. Сместена е на 180 метри под земја. Препорачуваме да носите пролетна јакна и удобни чевли.

Во цената на излетот е вклучено: трансфери според предвидениот план и програма, влезница за Zipaquirá Salt Cathedral, локален водич, преставник од агенцијата.

Сместување

Hotel bh Bicentenario

Hotel bh Bicentenario
Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Hotel bh Bicentenario е сместувачки објект со 4* кој се наоѓа во Богота, Колумбија. Хотелот се наоѓа во најдобриот кварт во строгиот центар на Богота -- La Candelaria и на само 1 минута од познатиот Ботеро Музеј. Сите соби се модерно уреден и имаат WiFi, сеф, сопствено купатило, фен, клима уред, тоалети и телевизор со сателитски канали. Хотелот располага и со сопствен ресторан и бар кои се достапни за сите гости.

Вебсајт https://www.bhhoteles.com/bh-bicentenario

Адреса Cra 4 No 16-03
111711 Bogotá
Colombia

Wellcomm Spa & Hotel

 Wellcomm Spa & Hotel
Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Wellcomm Spa & Hotel е сместувачки објект со 5*, кој се наоѓа на една од најдобрите локации близу до El Poblado Park во Меделин, Колумбија. Хотелот располага со сопствен ресторан, бар и спа центар. Сите соби се опремени со телевизор, бесплатен WIFI, фен, минибар, тоалети и сопствено купатило. 

Услугата е на база ноќевање со појадок

Вебсајт https://wellcommhotels.com/en/

Адреса 11-37 Carrera 43E
El Poblado
050021 Medellín
Colombia

Oz Hotel Cartagena

Oz Hotel Cartagena
Кликнете на сликата за да ја отворите галеријата
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Oz Hotel Cartagena се наоѓа во најгламурозното маало во Картахена -- Бокагранде. Маало познато по прекрасни плажи и beach барови, луксузни кафулиња и ресторани. Хотелот се наоѓа на само 200 метри од плажа и располага со сопствен бар, ресторан и руфтоп тераса со прекрасен поглед над градот! Сите соби се климатизирани и имаат сопствено купатило, телевизор, сеф, фен, минибар, шампон итн. 

Услугата е на база ноќевање со појадок.

Вебсајт https://www.ozhotel.com.co

Адреса Carrera 3 Nª4-61
Bocagrande
Bocagrande
570005 Cartagena de Indias
Colombia

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е TA ЦЕЛ СВЕТ со лиценца УП1-13-609 ОД 24.07.2020 год.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ТА ЦЕЛ СВЕТ од СКОПЈЕ.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, ТА ЦЕЛ СВЕТ, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. ТА ЦЕЛ СВЕТ не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.