Гоа Авантура

Гоа Авантура

цена од
1.499
EUR ,00
траење
12 дена
Пријави се Барање
Барање

Ве водиме во авантура, земјата на Ганди, светата крава, светата река Ганг и златните плажи на најмалата држава во Индија - Гоа!

Прекрасната Индија не се опишува со зборови, никого не остава рамнодушен, тоа е земја која треба да се види и доживее со сите сетила.

Ниту една друга земја не остава таков впечаток како Индија. Ве водиме на незаборавно патување исполнето со мистични мириси, вкусови и глетки!

А ова се местата кои ни оставија најголем впечаток:

Нашата прва станица е Њу Делхи - главниот град на Индија лоциран покрај реката Јамуна, на преминот од долината Инд во долината Ганга. Оттаму одиме на обиколки на најпознатите атракции, меѓу кои и Портата на Индија - подигната во 1931 година во спомен на загинатите војници во Втората светска војна, потоа храмот Лотус - отворен за сите вери и место за медитација, мир и спокојство, како и гробницата на Хумајун - прекрасен пример на архитектурата на Могул што служеше како инспирација за Таџ Махал!

По Делхи се преселуваме во Гоа, во Арамбол. Арамбол е мало село на северот на Гоа, со прекрасни плажи, центар за јога, медитација, живи чаршии, уметници, туристи... Шарени плажа куќи, морска храна и евтина храна, гоански специјалитети, златни зајдисонца, музика во живо, време да се опуштите и да ги полните батериите.

По одморот го оставаме најдоброто за крај - посета на Агра, и познатиот Таџ Махал, главниот симбол на Индија и љубовта. Се смета за една од најспектакуларните градби во светот, поради што е прогласена за едно од седумте чуда на Новиот свет.

Факултативни екскурзии вклучени во цената на пакетот:

◾ обиколка на Пахаргањ,

◾ Разглед на модерниот кварт и плоштадот Конат,

◾ Разглед на храмот Акшардам,

◾ Крстарење по брегот на Арапското Море.

Се препуштаме на Индија и нејзината убавина и запознаваме сосема поинаков свет. Патување кое ќе го паметите засекогаш!

 

НАПОМЕНА: Поаѓањето се реализира од Jungle Tribe Србија!


Рута
Белград
Истанбул
Њу Делхи (New Delhi)
Гоа
Њу Делхи (New Delhi)
Агра
Њу Делхи (New Delhi)
Истанбул
Белград

Превоз
Авион, Автобус, Локален трансфер
Сместување
Хотел
Организатор
Jungle Travel d.o.o. Beograd, Србија
Дестинации
Индија
Код на патување
IN19
Тежина
Погодно за деца
Не

План и програма

Собир на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, два и пол часа пред летот. Лет од Белград за Истанбул во 15:45 (TK1080). Пристигнување во Истанбул и поврзување со летот за Њу Делхи во 20:15 часот (TK716).

Превоз

 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Beograd – Istanbul, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Istanbuli – Deli, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga

Место

 • Белград
 • Истанбул

Пристигнување во Индија во 4:50 часот, земја на интензивни искуства. Трансфер до сместување. Добредојдовте во Њу Делхи - главниот град на Индија. Авантура во главната чаршија која ќе ве запознае со секојдневието на локалното население и ќе ви овозможи грст искуства исполнети со вкусовите, звуците и мирисите на Индија. Можност за организирање на факултативна екскурзија Обиколка на Делхи - Храмот Лакшми Нарајан, Портата на Индија, гробот на Махатма Ганди, Храмот Лотус, Гробницата на Хумајун - претходникот на Таџ Махал. Враќање во сместување.

Превоз

 • Transfer od aerodroma do smeštaja.

Сместување

Хотел Le Roi 1 ноќ

Место

 • Њу Делхи (New Delhi)

Факултативни излети

По појадокот, трансфер до аеродромот за летот до Гоа. Пристигнување во Гоа, и трансфер до сместување во Арамбол. Арамбол е мало село на северот на Гоа, со прекрасни плажи, центар за јога, медитација, живи чаршии, уметници, туристи... Шарени куќички на плажа, морска храна и евтина храна, гоански специјалитети, златни зајдисонца, музика во живо, време за опуштање и полнење на батеријата.

Превоз

 • Transfer od hotela do aerodroma.
 • Lokali let na relaciji Nju Deli-Goa u ekonomskoj klasi sa 15kg čekiranog i 7kg ručnog prtljaga
 • Transfer od aerodroma do smeštaja.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Њу Делхи (New Delhi)
 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

По појадокот, можност за организирање на факултативна екскурзија Разглед на Северна Гоа - тврдина Агуада, португалска тврдина од 17 век со својот познат светилник на брегот на Арапското Море, одмор на плажата Бага и плажата Анџуна - најпознатата плажа. за транс забави и хипи пазари, омилена оаза на старите хипици Во 70-тите. Потоа продолжуваме кон Тврдините Капор, на истоимената река. Враќање во хотелот.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Факултативни излети

Ден резервиран за јога, лесно џогирање на плажа, пливање, запознавање и уживање во добра храна. По зен ден, време е за крстарење по зајдисонце по брегот на Арапското Море.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

По појадок, факултативен излет Разглед на Јужна и Стара Гоа. Ги посетуваме прекрасните цркви на Стара Гоа кои лежат во тропска сцена опкружена со палми, продолжуваме до храмот Шива Шри Мангеш, храмот Балаџи, црквата и кулата Св. Августина, базиликата и музејот на Старата Гоа. После тоа, денот го завршуваме на еден од плантажите за зачини, каде пиејќи чај од масала, ќе имаме можност да видиме како растат некои од растенијата кои потоа се преработуваат во нашите добро познати зачини - цимет, ванила, бибер. , кари, морско оревче и многу повеќе. Враќање во сместување.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Факултативни излети

По појадокот, можност за организирање на факултативна екскурзија до водопадите Дудсагар - еден од најголемите водопади во Индија, со 4 нивоа на реката Мандови, опкружен со прекрасна природа. Одиме со сафари џипови, возиме по оддалечените калливи патишта и одиме низ мистичниот засолниште за животни Бхагван Махавир. Возење со џип од водопадите Куламадо е искуство за паметење цел живот! Враќање во сместување.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Факултативни излети

Последниот ден на море го користиме за капење и најубавото зајдисонце во некој од рестораните на плажа, со морска храна или зачинети кари.

Сместување

Хотел *** 1 ноќ

Место

 • Гоа

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Утрински трансфер до аеродром за летот за Делхи. Пристигнување во Дели и трансфер до сместување. Слободно време.

Превоз

 • Lokalni let na relaciji Goa-Nju Deli u ekonomskoj klasi sa 15kg čekiranog i 7kg ručnog prtljaga
 • Transfer od smeštaja do aerodroma.
 • Transfer od aerodroma do smeštaja.

Сместување

Хотел Le Roi 1 ноќ

Место

 • Гоа
 • Њу Делхи (New Delhi)

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Го напуштаме сместувањето и имаме трансфер до Агра. Факултативната обиколка на Таџ Махал и тврдината Агра започнува со обиколка на Таџ Махал, најспектакуларната зграда во светот која рано наутро искри и ја прекршува светлината на изгрејсонцето. Симбол на Индија и љубов. Попладне ја посетуваме и Црвената тврдина (Тврдината Агра), уште една прекрасна зграда Рајпут. Враќање сместување.

Превоз

 • TRansfer privatnim autobusom na relacii Nju Deli-Agra.

Сместување

Сместување во Агра 1 ноќ

Место

 • Њу Делхи (New Delhi)
 • Агра

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Факултативни излети

Го напуштаме сместувањето и се враќаме во Дели. Пристигнување во Дели и трансфер до сместување. Се впуштаме во метро авантура, патување до импозантниот храм Акшардам - ​​храм изграден од злато, полускапоцени и скапоцени камења, од птичја перспектива градината на храмот наликува на лотос. Храмот го украсиле 11.000 мајстори, а потрошени се 30 милиони фунти - до сега Таџ Махал беше врв на индиската архитектура, но денес може слободно да се каже дека има сериозна конкуренција. Враќање во хотелот. Слободно време за купување сувенири и истражување на Делхи. Прошетка низ Пахаргањ, модерниот дел на Делхи - плоштадот Конат, улична храна, или можеби Лоди Гарденс и многу повеќе.

Превоз

 • Transfer privatnim autobusom na relaciji Agra-Nju Deli.

Сместување

Хотел Le Roi 1 ноќ

Место

 • Агра
 • Њу Делхи (New Delhi)

Храна

 • Kontinentalni doručak × 1

Утрински трансфер до аеродром, за летот за Истанбул во 6.30 часот (717 ТК). Пристигнување во Истанбул во 10:55 часот и поврзување со летот за Белград во 18:45 часот (TK 1083). Пристигнување во Белград во 19:30 часот. Крај на патувањето.

Превоз

 • Transfer od smeštaja do aerodroma.
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Deli – Istanbul, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Istanbul – Beograd, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga

Место

 • Њу Делхи (New Delhi)
 • Истанбул
 • Белград

Поаѓања и цени

За повеќе информации за поаѓањето како цени, попусти, услови за плаќање, Ве молиме кликнете на полето со поаѓањето подолу
Вчитувам...

Prilikom prijavljivanja plaća se 350€ po osobi u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, a ostatak sume plaća se u agenciji u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, najkasnije 6 nedelja pred put. Mogućnost plaćanja preko računa i karticama Visa, Master, Maestro i Dina.

За поаѓање на 23. 9. 2024.

Prilikom prijavljivanja plaća se 350€ po osobi u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, a ostatak sume plaća se u agenciji u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, najkasnije 6 nedelja pred put. Mogućnost plaćanja preko računa i karticama Visa, Master, Maestro i Dina.

Што е вклучено

Сместување

Хотел Le Roi Пример 3 ноќи
Хотел Пример 6 ноќи
Сместување во Агра Пример 1 ноќ

Превоз

 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Beograd – Istanbul, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Istanbuli – Deli, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga
 • Transfer od aerodroma do smeštaja.
 • Transfer od hotela do aerodroma.
 • Lokali let na relaciji Nju Deli-Goa u ekonomskoj klasi sa 15kg čekiranog i 7kg ručnog prtljaga
 • Transfer od aerodroma do smeštaja.
 • Lokalni let na relaciji Goa-Nju Deli u ekonomskoj klasi sa 15kg čekiranog i 7kg ručnog prtljaga
 • Transfer od smeštaja do aerodroma.
 • Transfer od aerodroma do smeštaja.
 • TRansfer privatnim autobusom na relacii Nju Deli-Agra.
 • Transfer privatnim autobusom na relaciji Agra-Nju Deli.
 • Transfer od smeštaja do aerodroma.
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Deli – Istanbul, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga
 • Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Istanbul – Beograd, u ekonomskoj klasi sa 30 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga

Храна

9 × Kontinentalni doručak

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
 • Виза за Индија

Факултативни излети

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

Разгледување на Њу Делхи

Разгледување на Њу Делхи
Цена: 35,00 EUR

Го запознаваме Њу Делхи, авантура во овој хаотичен град со неверојатен дух, бои, мириси и прекрасна енергија! Го посетуваме стариот дел на градот каде што се наоѓаат познатата џамија Јама Масјид и Црвената тврдина (Red Fort). Џамијата е изградена од познатиот Шах Џахан и е најголема во Индија. Духот на стариот град ќе ве воодушеви целосно... Енергијата во движењето, бучавата и луѓето ќе ги активираат сите наши сетила! Ќе ја посетиме и Црвената тврдина која датира од 17 век. Влегувањето внатре не е предвидено затоа што ќе ја посетиме во рамките на излетот во Агра. Ја продолжуваме нашата авантура уживајќи во убавината на градбата која била инспирација при креирањето на Таџ Махал. Тоа е гробот на Хамајун, владетел могул во 16-тиот век, чија изградба ја била на барање на неговата прва сопруга и тој симбол на љубовта е пренесен, преку архитектурата, до самиот Таџ Махал. Го завршуваме излетот под познатата “Порта Индија”, посветена на сите војници убиени за време на Првата светска војна. Враќање во сместувањето и слободно време.

Во цената на излетот е вклучено: локален водич на англиски јазик, превоз, билети во гробниот комплекс Хумајун, услуга на претставник на агенцијата. 

Во цената на излетот не е вклучено: оброци и пијалоци, бакшиш за локални водичи и возачи, индивидуални трошоци.

* Со оглед на непредвидливиот сообраќаен метеж, можно е да се смени редоследот на турата.

Северна Гоа.

Северна Гоа.
Цена: 30,00 EUR

Тврдината Агуада, португалска тврдина од 17 век со својот познат светилник на брегот на Арапското Море, пауза на плажата Бага и плажата Анџуна, најпознатата плажа за забави во транс и хипи пазарите, омилена оаза на старите хипици во 70-ти, потоа продолжуваме кон Капор Форт, на истоимената река.

Во цената на патувањето е вклучено: организиран превоз според планираниот план, влезници, локален водич на англиски јазик и услуги на претставник на нашата агенција.

Цената на екскурзијата не вклучува: пијалоци, совети за локални водичи и возачи, индивидуални трошоци.

Јужна и Стара Гоа.

Јужна и Стара Гоа.
Цена: 45,00 EUR

Ги посетуваме прекрасните цркви на Стара Гоа кои лежат во тропска сцена опкружена со палми, продолжуваме до храмот Шива на Шри Мангеш, храмот Балаџи, црквата и кулата Свети Августин, базиликата и музејот на стара Гоа . После тоа, денот го завршуваме на еден од плантажите за зачини, каде пиејќи чај од масала, ќе имаме можност да видиме како растат некои од растенијата, кои потоа се преработуваат во нашите познати зачини - цимет, ванила, бибер, кари, морско оревче и многу повеќе.

Цената на екскурзијата вклучува: организиран превоз според планираниот план, влезници, локален водич на англиски јазик и услуги на претставник на нашата агенција.

Во цената на екскурзијата не се вклучени: пијалоци, совети за локални водичи и возачи, индивидуални трошоци.

Водопадoт Дудсагар

Водопадoт Дудсагар
Цена: 45,00 EUR

Водопадите Дудсараг се еден од најголемите водопади во Индија, со 4 нивоа на реката Мандови, опкружени со прекрасна природа. Одиме со сафари џипови и возбудливо возење по оддалечените калливи патишта и прошетка низ мистичното засолниште за животни Бхагван Махавир. Возењето џипови од Кулам до водопадите е искуство за паметење цел живот!

Во цената на патувањето е вклучено: организиран превоз според планираниот план, влезници, сафари џипови и услуги на претставници на нашата агенција.

Во цената на екскурзијата не се вклучени: пијалоци, совети за локални водичи и возачи, индивидуални трошоци.

Таџ Махал (Taj Mahal) и Црвената тврдина (Red Fort)

Таџ Махал (Taj Mahal) и Црвената тврдина (Red Fort)
Цена: 80,00 EUR

Посета на Таџ Махал, најспектакуларната градба на светот која сјае и ја рефлектира светлината кога Сонцето е во својот зенит или на полна Месечина. Симболот на Индија и симболот на љубовта. Приказната за Шахот Џахан и убавата Мумтаз започнува на познатиот пазар, на местото каде што е сега моќниот Таџ. Мумтаз продавала сол во кристали, а Џахан бил принц кој сакал да плати за кристалната сол како за дијаманти. Тоа било љубов на прв поглед која траела бесконечно, како во бајка. За 18-те години заеднички живот Мутаз му родила на својот принц 14 деца, но на последното породување починала. Споменикот на вечната љубов била нејзина желба. Изградбата на мермерната гробница, на која работеле 20.000 луѓе, илјадници слонови и камили, траела цели 22 години. Жад, корал, тиркиз, сафир, оникс, 28 видови на полудрагоцени и драгоцени камења се само дел од величественоста по која е познат Таџ. Овој подвиг го оставил Шахот Џахан без кралство како и без живот. Откако неговиот син го преземал престолот во 1685 година, го затворил својот татко во Црвената тврдина од која што Џахан можел да го гледа Таџ Махал како потсетник на вечната љубов, но и на банкротот на кралството. Последните денови од животот ги поминал таму се до неговата смрт. Red Fort (Црвената тврдина) во Агра е големо здание на припадниците на Раџпут (Rajput) - воена каста во Индија. Направена е за одбрана на кралството и до ден денес е во функција, но само 20% од зградата е отворена за јавноста и посетителите. Одбранбени тунели, натпреварувачки простории, кралски одаи, прв природно климатизиран простор и телефонија, најубавиот стар затвор на светот се само дел од она што ќе го видиме во Red Fort. Враќање во Делхи во вечерните часови. Пауза за појадок на патот кон Таџ Махал, а паузата за ручек е по посетата на двата локалитети или по првиот, во зависност од временските услови. 

Во цената на излетот е вклучено: локален водич на англиски јазик, превоз, билети за Таџ Махал и Црвена тврдина, услуги од претставник на агенцијата. 

Сместување

Хотел Le Roi

Хотел Le Roi
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Сместен на 10 минути пеш од железничката станица во Њу Делхи, хотелот е оддалечен 6км од Ред Форт и Јама Масјид. Собите се двокреветни, опремени со клима уред, сопствен тоалет, кабловска телевизија и личен сеф.

Хотел ***

Хотел ***
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел *** е сместувачки објект кој располага со 1/2 соби. Сите соби се со сопствен тоалет. Услугата е на база ноќевање со појадок. Името на хотелот ќе биде потврдено по формирање на групата, а најдоцна две недели пред патувањето.

Сместување во Агра

Сместување во Агра
Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Хотел 3/4* е сместувачки капацитет со двокреветни соби. Сите соби имаат TWC. Услугата е на база ноќевање со појадок.Имињата на хотелите ќе бидат потврдени по формирањето на групата, а најдоцна 2 недели пред патувањето.

Останати поаѓања за Индија

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е JUNGLE TRAVEL од Србија со лиценца OTP 162/2020.
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА JUNGLE TRAVEL D.O.O. од Белград.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ ускладени со YUTA  стандардот.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, JUNGLE TRAVEL, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. Jungle Travel не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

Во согласност со одредбите од Законот за туризам на Република Србија, Организаторот на патувањето има депозит во висина од 7500,00 ЕУР и гаранција за патување за категорија на лиценца А35 во висина од 350.000,00 ЕУР, која во случај:

А) на инсолвентност на Организаторот на патувањето, се обезбедуваат: 
1. трошоци за нужно сместување, исхрана и враќање на патниците од патувањето, до местото на поаѓање во земјата и странство, 
2. побарување на уплатените средства на Патниците по основ на Договорот за туристичку патување, кое Организаторот на патувањето не го реализирал, 
3. побарувања на уплатените средства на Патниците во случај на откажување на патувањето од страна на Патниците, во согласност со Општите Услови за Патување, 
4. побарување на разликите меѓу уплатените средства по основ на Договор за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршување или непотполно извршување на услуги, опфатени со Програмата на патување и во случај: 

Б) Надокнади на штета која е нанесена врз Патникот со неисполнување, делумно исполнување или неуредно исполнети обврски на Организаторот на патувањето, кои се одредени со Општите услови и Програмата на патување:
1. За побарување на уплатените средства на Патникот по основ на Договор за туристичко патување кое Организаторот на патувањето не го реализирал и
2. За побарување на разлики меѓу уплатените средства по основ на Договорот за туристичко патување и средствата намалени сразмерно за неизвршена, или непотполно извршени услуги кои се опфатени со Програмата на патување. 

Периодот на покритие на Гаранцијата за патување трае од датумот на нејзино издавање, па се до завршувањето на туристичкото патување, односно до враќање на Патниците на договореното одредиште. 

Гаранција по Договорот за Гаранција на патување број 0013/2020 од 10.01.2020, склучено со договарачот на осигурување - Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", Белград, ул. Кондина бр. 14, Полиса број 300067826 од 14.01.2020. Акционерско друштво за осигурување ДДОР НОВИ САД, Гаранцијата за патување се активира без одложување, односно во рок од 14 дена од денот на настанување на осигураниот случај, кај Националната асоцијација на туристички агенции ПУ “YUTA", +381 11 3228 686, по пишан пат или телеграма на адреса YUTA, Белград, ул. Кондина бр. 14, или на e-mail: garancijaputovanja@yuta.rs.

(Патникот своите права за надокнада на штета ги остварува врз основа на правосилни и извршни судски пресуди, односно одлуки на Арбитражниот суд или други вон-судски решенија на потрошувачки спор, во согласност со овие Општи услови и Општите услови на YUTA.)